Slovenski finančni minister Franc Križanič je dejal, da so na neformalnem kosilu finančnih ministrov EU največ časa porabili za razpravo o nagrajevanju vodstvenih struktur v finančnem sektorju.
"Tu do poenotenja ni prišlo," je povedal minister Križanič. Večina sicer misli, da je omejevanje oziroma regulacija nagrad potrebna z bonusi in malusi – z nagradami, kadar je delo dobro, in s kaznimi, kadar je slabo, in da ima država zlasti v obdobju, ko se intenzivno vključuje v finančni sektor, tudi možnost vplivati na te nagrade, je pojasnil.
"Imamo močno skupno evropsko stališče o vprašanju nagrad in bonusov," je povedal švedski minister za finance Anders Borg. "Toda potrebujemo tudi kaj mesa in zob, ne samo načel in smernic," je dodal.
"Slovenija je na tem področju svoje že opravila. Mi smo v spomladanskih mesecih za vse banke, ki so vključene v garantne sheme, zlasti garancije države za nastop na medbančnem trgu, tudi omejili višino nagrad in izplačilo dividend," je o slovenski praksi povedal minister Križanič. "V državnih bankah pa je višina nagrad še posebej omejena," je dodal.
Ureditev nagrajevanja vodilnih v finančnih institucijah je tako po ministrovih besedah v Sloveniji urejeno "krizi primerno". Zaostritev za finančne institucije v državni lasti je po njegovih besedah precej močnejša, ponekod drugje pa je manjša, zlasti v institucijah v tuji lasti, kjer "praktično ni regulacije".
Švedski minister Borg je sicer poudaril, da je seveda še veliko dela, ki ga je treba opraviti, a da pomeni današnji dogovor velik pritisk na drugo stran Atlantika. Velika Britanija, ki ima pomisleke zaradi bojazni, da bi tak dogovor oslabil njeno veliko finančno središče, londonski City, po navedbah virov pri EU želi dogovor o tem na mednarodni ravni. Tako bo končna beseda padla na vrhu G20 konec meseca v Pittsburghu.
Pobudnici strožjih univerzalnih kriterijev za nagrajevanje bankirjev sta sicer Francija in Nemčija. Francija je namreč sama precej zaostrila regulacijo in zmanjšala plačila vodilnim v bančnim institucijam; in če to ne bo poenoteno, lahko bo besedah ministra Križaniča pride do gibanja najboljših managerjev na trgu.
Na vprašanje, ali se Slovenija strinja s francoskim predlogom, je minister odgovoril, da se v razpravo ni vključil. "Vsi se strinjajo, da je dobro, da razprava teče. O tem, kakšno bi bilo poenotenje, pa trenutno ni enotnega mnenja," je še menil. "Pričakujemo pa, da bo prišlo do ustrezne spremembe direktiv EU, ki bodo tudi to področje zakonsko uredile," je sklenil minister.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.