Seznam vključuje 25 navdihujočih in manj obiskanih destinacij za prihodnje leto, ki skrivajo kraje, polne čudes ter podpirajo lokalne skupnosti in ekosisteme. Globalni uredniki so države razdelili v pet kategorij: skupnost, narava, kultura, družina in pustolovščina.
Slovenija, ki je splošno priznana vodilna država v trajnostnem turizmu, je seveda dobila svoje mesto v kategoriji Narava, v okviru svoje sedem let stare Zelene sheme pa je "zakuhala številne okolju prijazne izlete," piše National Geographic.
Sedaj je na voljo še nova magična točka: pot Slovenia Green Gourmet Route. Atraktivna gastronomska 11-dnevna pot je namenjena specifično za kolesarje.
"Kolesarji lahko dosežejo veliko oddaljenih krajev in odkrijejo, da bo vsaka krava dala edinstven sir," pravi Jan Klovara, eden od razvijalcev poti. Pot se razteza po vsej državi, od prestolnice Ljubljane, skozi dolino Soče z njenimi alpskimi razgledi, do kraške planote, posejane z jamami, ter vzdolž reke Drave in Save.
Kolesarji se lahko odpravijo po varnih podeželskih cestah, preden sedejo na večerjo v restavracijo z Michelinovo zvezdico, v Štanjelu lahko poskusijo pršut in žlahtno kapljico vrhunskih vin v Goriških brdih, vinogradniškem kmetijskem okolišu, znanem tudi kot slovenska Toskana. Vsi obiskovalci so vabljeni, da sledijo načrtovani poti ali jo prilagodijo svojim interesom in apetitom.
Tako piše National Geographic o Sloveniji:
Slovenija, ki jo krasi osupljiva pokrajina od Alp do Jadrana, je pravi raj za ljubitelje narave. Pridružite se nam pri odkrivanju tega srednjeevropskega bisera, od njegovih osamljenih ledeniških dolin in apnenčastih jam do penečih se slapov in draguljem podobnih jezer. Raziščite očarljivo Ljubljano in srednjeveške gorske zaselke ter poskusite hrano in vino ene od prihajajočih kulinaričnih destinacij na celini.
"Uvrstitev Slovenije med 25 navdihujočih destinacij sveta za leto 2023 in med osem izbranih evropskih destinacij National Geographica pomeni pomembno okrepitev prepoznavnosti. Slovenija kot ena vodilnih trajnostnih turističnih destinacij na svetu, National Geographic kot ena najbolj prepoznavnih in vplivnih blagovnih znamk, specializiranih za naravo, doživetja narave in potovanja, z dosegom več kot pol milijarde sledilcev na družbenih omrežjih dosega ciljno občinstvo bolj zahtevnih gostov, ki iščejo edinstvena doživetja v neokrnjeni naravi. In to so gostje, ki jih želimo nagovoriti," so izjavo direktorice Slovenske turistične organizacije mag. Maja Pak navedli na uradni spletni strani slovenia.info.
Ni prvič, da se je Slovenija znašla na listi National Geographica. Marca 2017 je Slovenija prejela nagrado National Geographic World Legacy Award v kategoriji Destination Leadership in že s tem uspešno postavila temelje za eno najbolj trajnostnih destinacij na svetu.
Seznam Best of the world 2023 je ustvarila globalna uredniška ekipa National Geographic Traveler, ki vse leto raziskuje navdihujoče destinacije ter jih predstavi svojemu milijonskemu občinstvu. V letu 2023 je poudarek na doživetjih, ki vključujejo tudi izobraževalno noto, denimo v kategoriji Narava, kamor je vključena tudi Slovenija, zlasti doživetja v divjem, neokrnjenem, slikovitem okolju, navaja slovenia.info.
Seznam National Geographica "Best of the world 2023":
NARAVA: Škotsko višavje; Bocvana; Slovenija; Narodni park Big Bend, Teksas; Azori
KULTURA: Apijeva pot, Italija; Busan, Južna Koreja; Longmen Grottoes, provinca Henan, Kitajska; Egipt; Charleston, Južna Karolina
AVANTURA: Nova Zelandija; Choquequirao, Peru; Utah; avstrijske Alpe; Razkrit nacionalni park, Mehika
SKUPNOST: Dodekanez, Grčija; Milwaukee, Wisconsin; Alberta, Kanada; Laos; Gana
DRUŽINA: Trinidad in Tobago; San Francisco, Kalifornija; Kolumbija; Manchester, Velika Britanija; Švica
V Sloveniji imamo precej čudovitih in magičnih krajev, ki na vsakem turistu pustijo poseben pečat. Od sprehoda po soteski Vintgar do gastronomskih užitkov in vinskih pokušanj v Goriških Brdih, pa vse do zgodovinskih spominov po sledeh soške fronte v dolini Soče. Pokrajina navduši vsakega športnika in mu ponudi različna doživetja "od smučanja v Alpah, pohodništva po skalnatih grebenih, vožnje s kajakom po divjih rekah, kolesarjenja po strnjenih gozdovih ali plezanja po kraških apnenčastih pečinah," pojasnjuje National Geographic.
Ena naših najbolj znanih poti je Juliana Trail, krožna daljinska pohodniška pot, dolga 267 kilometrov, razdeljena pa je na 16 dnevnih etap po 18-25 kilometrov. Julijana nam približa Julijske Alpe, reko Sočo, Savo, Bačo in Tolminko. Na poti, ki je predvsem tudi poučna, spoznamo zgodovino železarstva, rojstna mesta velikih slovenskih pisateljev in pesnikov ter hodimo po krajih, ki jih je zaznamovala vojna.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.