76 študentov Višje policijske šole je danes uradno zaključilo dvoletno šolanje, kjer so ob teoretičnih znanjih osvojili tudi praktične in socialne veščine. Danes so torej postali policisti, že jutri pa bodo zasedli svoja delovna mesta na enotah in začeli skrbeti za varnost državljanov.
Poklic oziroma delo policista se povezuje z oznakami zahtevno, stresno, naporno …, saj morajo naloge opravljati v vseh mogočih razmerah in vremenskih pogojih ter se velikokrat znajdejo v nevarnosti ali so celo napadeni. Ob vseh herojskih podvigih pa nimajo niti zavidljive plače. Najnižja povprečna neto plača policista – povprečni plačilni razred 25,6 – je januarja 2019 znašala 1.090 evrov. Zato nas je zanimalo, kako mladi sprejmejo vse to in kljub vsemu zakorakajo v policijske vode?
Taja Ozebek, ki je bila nad študijem navdušena, se je na primer za ta poklic odločila, ker jo veseli dinamično policijsko delo, predvsem pa delo z in med ljudmi. "Med študijem se mi nobena stvar ni zdela tako težka, da je ne bi mogla premagati. Tudi moški so nas, dekleta, dobro sprejeli. Odgovornosti se na začetku še ne zavedaš. To pride postopoma, še posebno zdaj, ko smo zares stopili v policijske vrste. Kar pa se tiče plač – s tem se nismo nikoli obremenjevali in me osebno nikoli ni motilo. Tega poklica se ne opravlja zaradi denarja, ampak z dušo in srcem," je svoj vidik izpostavila Ozebkova.
Podobno razmišlja Jure Kosten. Policijski poklic je zanj časten, razgiban, prav tako ga pritegne delo z ljudmi. Ob tem se zaveda, da je tako fizično kot psihično naporen. Preden se je odločil, da si nadene uniformo, se je pozanimal, kakšni so pogoji dela, kakšna je plača in v kaj se spušča. "Mislim, da smo se vsi o vsem kar dobro pozanimali in večina med nami zagotovo ni šla v ta poklic zaradi plače in podobnih stvari, ampak zaradi poslanstva, častnega dela in svojih osebnih interesov, motivacij, ki jih imamo, da bomo nosili uniformo," je izpostavil.
Dobrodošlico sta novim policistom izrekla generalna direktorica policije in notranji minister
Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar je diplomantom dejala, naj pri svojem delu ne pozabijo ohranjati pristno človeško empatijo v sebi: "Ko boste v dvomih in ko zakonitost in strokovnost ne bosta dovolj, vam bodo namreč prav etična načela in čut za sočloveka pomagali sprejeti pravo odločitev." Ob tem je dodala, naj skrbijo tudi za dobre medsebojne odnose.
Na naše vprašanje, kaj pomeni sveža okrepitev za podhranjeno policijo, pa je povedala, da so v Slovenski policiji veseli vsakega novega policista oziroma policistke: "Seveda pa ves čas poteka aktivna kadrovska politika v policiji. Ves čas objavljamo razpise in že zdaj vabim novo generacijo, ki jo bomo sicer nagovorili v začetku prihodnjega leta, da se pridruži našim vrstam. Za vsakega, ki čuti v sebi poslanstvo, da pomaga drugemu, dela dobro in skrbi za varnost vseh prebivalcev RS, je vedno prostor v naših vrstah."
Bobnarjeva: Policistom se obetajo boljši časi
"V zadnjih letih so se plače policistov izboljšale in bil je skrajni čas, saj policistke in policisti vsakodnevno izpostavljajo svojo varnost, zato da zagotavljajo varnost državljanov. Živimo v varni državi," je poudarila Bobnarjeva in dodala, da sta se ob boljših plačah izboljšali tudi zaščita in oprema policistov, na račun česar se je v preteklosti varčevalo.
Povprečna neto plača najslabše plačanega policista iz 25. plačilnega razreda se je tako na začetku letošnjega leta zvišala za 136 evrov. Povprečna neto plača najštevilčnejšega 33. plačilnega razreda pa za 169 evrov, kažejo podatki, ki so nam jih posredovali z Generalne policijske uprave.
Bobnarjeva je tudi zadovoljna z izkupičkom razpisa za nadzornike južne meje. Prijavilo se je preko 170 kandidatov, razpisanih je bilo okoli 100 mest. "Bomo videli, kako se bo razpis zdaj zaključil glede na varnostno preverjanje in preizkus njihove psiho-fizične kondicije oziroma sposobnosti. Na podlagi tega bomo potem sprejeli nove kandidatke in kandidate za nadzornike državne meje," je pojasnila.
V zadnjih desetih letih je sicer iz policije odšlo preko 1000 zaposlenih, trenutno pa bi jih potrebovali okrog 700, je povedala Bobnarjeva. "Razlogi za odhod policistov so različni in jih je več, zagotovo pa ne moremo potegniti enega skupnega imenovalca. Glede na situacijo v gospodarstvu, ki se je izboljšala, in glede na druge konkurenčne panoge zunaj državne uprave, je morda to tisti razlog, da se policisti odločajo oditi drugam oziroma da se kandidati ne odločajo za prijavo na naše razpise, ampak iščejo službo zunaj policije," meni Bobnarjeva.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar napovedal predlog sprememb obeh policijskih zakonov
Ob tem, da je minister Boštjan Poklukar mlade policiste na novo poklicno pot pospremil s spodbudnimi besedami, je še izpostavil, da nameravajo na ministrstvu v parlamentarni proces poslati predlog sprememb obeh policijskih zakonov. "V skladu z odločitvijo ustavnega sodišča bom ponovno predlagal ustrezna pooblastila. Policija v digitalni dobi potrebuje sodobna pooblastila in orodja, da lahko z njimi tudi ukrepa," je opozoril.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.