Kot smo poročali, je po prenehanju mandata vlade Boruta Pahorja predsednik republike Danilo Türk danes minuto čez polnoč razpustil parlament in razpisal predčasne volitve. Ker je 4. december, ko bomo stopili na volišča, še precej daleč, se marsikomu poraja vprašanje, ali bo v tem času naša država sploh funkcionirala? Vsak dan poslušamo, da vlada še vedno opravlja tekoče posle, a vprašanje je, kaj to pomeni? Kdo sprejema nujne odločitve, kdo bo reagiral, odločal in državljane obvaroval ob hipotetično rečeno morebitnem izbruhu vala nasilja, v primeru naravne katastrofe ali morebiti epidemije smrtonosne bolezni?

Policija: Zakoni še vedno veljajo!
Na notranjem ministrstvu so nam odgovorili, da so skrbi o zbeganosti državnih organov odveč. "Ministrstvo za notranje zadeve vodi minister Aleš Zalar, kar pomeni, da je on odgovoren za delovanje,'' nam je sporočila Vesna Mitrić, tiskovna predstavnica na ministrstvu. V primeru, da v naslednjem mesecu in pol ulice slovenskih mest zajame grozovit val nasilja, kraje in ropanje, bi policija ravnala po ustaljeni praksi, hitro in učinkovito, odgovornost za odločitve pa bi tako na svoja pleča moral sprejeti začasni minister, ki je poleg tega odgovoren tudi za pravosodje. Poleg njega svoj del bremena v tem času vsekakor nosi tudi generalni direktor policije Janko Goršek, ki vodi Generalno policijsko upravo, v kateri dela po besedah predstavnikov policije tečejo nemoteno, njihove vrste pa nikakor niso ohromljene, o čemer vsekakor pričajo tudi številne uspešne kriminalistične akcije, katerim smo priča.
Vsem tistim, ki si domišljajo, da bodo lahko v času pričakovanja novega 'šefa' notranjega ministrstva predpise kršili bolj pogosto in brezplačno, ali pa morda le brezglavo nagi tekali naokoli, možje v modrem odgovarjajo: "Zakoni še vedno veljajo!''

Je vlada v odhodu še sposobna reagirati pravočasno?
Ena izmed bolj realnih izrednih situacij, ki bi v trenutnem obdobju zahtevala usklajeno, hitro in kar se da intenzivno ukrepanje vodstva države, ki pričakuje 'zamenjavo', je nova epidemija katere izmed smrtno nevarnih grip. Ko smo se obnili na predstavnike zdravstvenega ministrstva, so nam ti v smehu odgovorili, da minister Dorjan Marušič še vedno hodi v službo. "Ministri niso prenehali z delom. Prav naslednji teden bo imelo več ministrstvev, med katerimi je tudi naše, predstavitev svojega dela,'' nam je pojasnila Irma Glaner z ministrstva. "V primeru epidemije gripe, imamo ekipo, v kateri sodelujejo predstavniki Direktorata za javno zdravje, Inštitut za varovanje zdravja RS ter nekaj ostalih sodelavcev, ki bi se prav tako kot lansko leto v takem primeru sestala z ministrom ter uskladila delovanje. V primeru epidemije gripe smo vsi na voljo,'' je zagotovila popolno strokovno pripravljenost in dodala, da ne glede na trenutno aktivnost ministra za pomembne odločitve skrbi generalni direktor, ki je nastavljen za obdobje, ki se ne pokriva z mandatom vlade.
Tudi oni kadrovskih sprememb ter sprememb pri delu ministrstva ne zaznavajo, je pa res, da je pri tem izvzeto področje zakonodaje, za kar je potrebna tako vlada kot parlament. "Edino v tem je razlika,'' je zaključila Glanerjeva.
Tudi ministrstvo za obrambo deluje s polnimi močmi
Se še spomnite lanskih septembrskih poplav? Kdo bi o nujnih ukrepih v primeru hude naravne katastrofe odločal letos?

"Državljani lahko absolutno računajo na naše pravočasno ukrepanje,'' je na zastavljeno vprašanje odgovoril Aleš Sila, tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva. Kot je dejal, Uprava RS za zaščito in reševanje deluje vedno, ne glede na stanje vlade, v primeru izrednih razmer pa bi povsem normalno reagirala tudi vojska. Obrambno ministrstvo z Ljubico Jelušič na čelu svoje naloge opravlja nemoteno, vodstvene ekipe v kabinetih niso okrnjene, prav tako pa ne opažajo nobenih sprememb pri svojem delu, še pravi Sila.
V skrajnem primeru lahko vlada znova skliče parlament
Iz Urada vlade RS za komuniciranje tako vsem, ki so morebiti v skrbeh glede vodenja države v času do prihoda nove vlade, odgovorjajo, da vlada s polnimi pooblastili opravlja vse potrebne tekoče posle v državi, odgovornost ministrov bo ostala v rokah ministrov vse do izvolitve novih.
"Za usklajenost delovanja ministrstev skrbi predsednik vlade skupaj s svojim kabinetom in pa generalni sekretariat vlade, ki še naprej deluje s polnimi pooblastili. V kabinetih ministrstev se ne dogaja prav nič razpuščenega, ampak ljudje vestno in odgovorno opravljajo svoje delo še naprej,'' pravijo in dodajajo, da na delovanje države deloma vpliva samo razpust parlamenta, a tudi tega lahko v skrajnem primeru skliče nazaj.

Spomnimo:
Predsednik republike Danilo Türk je razpustitev parlamenta in razpis volitev napovedal po tem, ko vlada premierja Boruta Pahorja 20. septembra ni prestala glasovanja o zaupnici, s čimer ji je prenehal mandat, predloga za imenovanje novega mandatarja pa ni bilo. Türk je z današnjim podpisom akta o razpustitvi DZ in razpisu volitev počakal do preteka ustavno določenega 30-dnevnega roka, že tedaj pa je napovedal, da bo volitve razpisal za 4. december. Kandidature bodo lahko vložene že danes po odprtju upravnih enot, prav tako bo mogoče dejanje podpisov podpore, so sporočili iz urada predsednika. Skrajni rok za vložitev kandidatur pa je 9. november. Več o tem ...
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.