Dogovor o zamenjavi tankov za tovornjake sta sklenila nemški kancler Olaf Scholz in slovenski premier Robert Golob. Nemci, ki svojih oklepnikov ne želijo poslati na bojišče v Ukrajino, so nam sprva za zamenjavo ponujali starejše oklepnike, a se je Slovenija raje odločila za nakladalne tovornjake in vodne cisterne.
V premierjevem kabinetu so poudarili, da je bil dogovor sprejet v duhu solidarnosti z ukrajinskim narodom, ki se sooča z rusko agresijo, in da bo ta krožna izmenjava okrepila tudi obrambno sodelovanje med državama.
Vozila HX 8x8 nudijo boljšo terensko mobilnost, so vzdržljiva in zanesljiva tudi na najtežjih terenih. Predstavljajo ključen element logistične flote in nudijo podporo misijam doma in v tujini. Ocenjena vrednost enega tovornjaka na trgu je okoli pol milijona evrov.
Tanki M-55 S, ki jih Slovenska vojska skladišči, so bojna gosenična vozila z reaktivnim oklepom in močno oborožitvijo, namenjena uničevanju nasprotnikove žive sile, oklepnih in drugih bojnih vozil. Gre za nadgradnjo tanka T-55, ki so ga razvili konec druge svetovne vojne, služil pa je kot glavni bojni tank Sovjetske zveze. Jugoslavija je te tanke predelala in jih preimenovala v M-55.
Pred meseci sta se državi sicer pogovarjali tudi o možnosti, da bi Slovenija v Ukrajino poslala svoje tanke M-84.
Slovenija je prvo resno donacijo Ukrajini namenila junija letos, in sicer 35 oklepnih pehotno amfibijskih vozil. Vozila BVP M80A so bila dolga leta spravljena in konzervirana med tanki in drugimi oklepniki v bližini Pivke, dekonzervacija pa je trajala več tednov. V zameno za donacijo je Slovenija od ZDA prejela precejšen dobropis, ki naj bi ga uporabila za opremo, ki jo potrebuje pri svojem delovanju.
Obrambni minister Marjan Šarec je pred dnevi sporočil, da Slovenija odstopa od nakupa oklepnikov boxer. Revizija posla je namreč pokazala, da vlada nekdanjega premierja Janeza Janše ni ravnala ekonomično, posledično pa je izbrala najdražjo možno varianto. Šarčevo ministrstvo bo zdaj iskalo drugo, bolj smotrno rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske bojne skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona. V igri naj bi bili poljski oklepniki KTO rosomak.
Stroški prekinitve pogodbe ob tem znašajo okoli 20 odstotkov vrednosti pogodbe, to je približno 70 milijonov evrov. Nekdanji minister Matej Tonin je v odzivu odločitev vlade označil za "izjemno škodljivo", saj da nima strokovnih argumentov. Že po napovedi revizije je ocenil, da bi nas odstop od posla stal mednarodnega ugleda.
A kot kaže, temu ne bo tako, saj je Slovenija kljub odpovedi ohranila zaupanje Nemčije.
KOMENTARJI (865)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.