Z ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da danes v Slovenijo prihaja osem beguncev z Malte. Gre za pilotni projekt Evropske unije, katerega namen je spodbujanje k večji solidarnosti in porazdelitvi bremen med državami članicami EU, ki se na področju mednarodne zaščite soočajo z migracijskimi pritiski in ne morejo nuditi učinkovite integracije.
Osmim beguncem – štirje so državljani Sudana, štirje pa državljani Somalije – ki so se za prihod v Slovenijo odločili sami, je bil status begunca priznan že na Malti, izpolnjujejo pa tudi pogoje za priznanje statusa begunca po Zakonu o mednarodni zaščiti v Republiki Sloveniji, so še sporočili z notranjega ministrstva.
Vseh osem bo nastanjenih v integracijski hiši, kjer bodo vključeni v 210 ur trajajoč orientacijski program in tečaj slovenskega jezika. To pomeni, da bodo spoznavali svoje novo življenjsko okolje, se seznanili s šolskim in zdravstvenim sistemom ter sistemom zaposlovanja, spoznali administrativne postopke, kot je na primer odpiranje računa na banki, udeležili pa se bodo tudi 90-urnega tečaja osnov slovenskega jezika.
"Na ministrstvu za notranje zadeve bomo vseskozi spremljali proces vključevanja preseljenih oseb v novo okolje in analizirali rezultate, ki bodo v pomoč pri odločitvah o morebitnih nadaljnjih aktivnostih Slovenije v okviru delitve bremen med državami članicami EU,“ so ob tem zapisali na ministrstvu.
Pilotni projekt, za katerega je Republika Slovenija izkazala interes za sodelovanje že leta 2009, financira Evropska komisija. Iz slovenskega proračuna bo za to namenjenih le približno 7000 evrov.
Od leta 1995 do konca leta 2009 je bila sicer mednarodna zaščita v Sloveniji priznana 186 osebam. Lani so prejeli 202 prošnji za mednarodno zaščito (do konca oktobra letos 158), status begunca pa odobrili 20 osebam (letos 13). Največ prosilcev je bilo državljanov Bosne in Hercegovine (20 odstotkov), Kosova (14 odstotkov) in Srbije (9 odstotkov).