Slovenija

Slovenija bo spet potegnila krajšo

Ljubljana, 07. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Stranki SNS in SLS sta se odzvali na srečanje stalne mešane komisije za izvajanje SOPS-a ter ga ocenili kot nadaljevanje toka dogodkov, ki bodo škodovali Sloveniji.

V poslanski skupini SNS ocenjujejo, je hrvaška stran z novimi neutemeljenimi zahtevki ponovno, tokrat dovolj jasno celo za slovensko vlado, nakazala namere Hrvaške za izsiljevanje Slovenije.

Slovenska nacionalna stranka se je z izjavo na javnost odzvala na petkovo srečanje sopredsednikov stalne mešane komisije za izvajanje slovensko-hrvaškega sporazuma o maloobmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) Aleksandrom Geržino in Olgo Kresovič Roguljano na Otočcu, na katerem sopredsednika nista formalizirala dogovora o podaljšanju veljavnosti kodeksa obnašanja ribičev med izvajanjem ribolova do 31. decembra 2004. Hrvaška stran je namreč kljub predhodno doseženemu in pisno potrjenemu osnutku dogovora na Otočcu predlagala dodatne nove načine izvajanja kodeksa, ki za slovensko stran v predlagani obliki niso bile sprejemljive.

Kot je zapisala SNS, je srečanje jasno napovedalo nadaljnji tok dogodkov, ki se bo odvijal v škodo Slovenije. Hrvaška se ponovno ni držala dosedanjega doseženega dogovora v okviru kodeksa obnašanja ribičev in izvajanja ribolova, celo več, kljub predhodno potrjenemu osnutku dogovora je predlagala nove, za Slovenijo škodljive načine izvajanja kodeksa, je še zapisala SNS.

SLS: Izkoristiti moramo naše članstvo v EU

SLS v zvezi z dogajanjem v Piranskem zalivu poziva k odločnemu in ostremu odzivu slovenske diplomacije, ki naj pri dogovarjanju s sosednjo Hrvaško "izkoristi tudi vzvode, ki jih imamo na voljo preko organov Evropske unije". Očitno je, da Hrvaška sledi politiki "izvršenih dejstev", slovenska vlada pa s pristajanjem na tak način ogroža pogajalske pozicije v primeru mednarodne arbitraže, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

SLS poziva slovensko diplomacijo, naj izkoristi članstvo v Evropski uniji
SLS poziva slovensko diplomacijo, naj izkoristi članstvo v Evropski uniji FOTO: POP TV

Slovenija se v tem trenutku sooča z izzivom, "kako preprečiti vztrajne poskuse Hrvaške, da v Piranskem zalivu razveljavi zgodovinske razmere ter s preprečitvijo ribolova piranskim ribičem doseže suspenz suverenosti in jurisdikcije naše države nad celotnim območjem tega morskega akvatorija", so še prepričani v SLS. Zadnje dogodke v Piranskem zalivu ocenjujejo kot posledico "neustrezne in nekonsistentne slovenske zunanje politike ter nerazumno nizkih pogajalskih izhodišč slovenske diplomacije v procesu bilateralnega določanja državne meje s Hrvaško".

Ob tem so v SLS zapisali še, da je LDS "pomen vprašanja kopenske in morske razmejitve s Hrvaško vedno omalovaževala in ga predstavljala zgolj kot tehnični problem pri ugotavljanju meje v naravi. Nastala nesoglasja v pogajanjih s Hrvaško je reševala povsem avtonomno brez iskanja konsenza pri državljanih Slovenije".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10