DZ je danes na izredni seji s 46 glasovi za in 20 proti dal soglasje k prodaji deležev države in državnih družb v 15 podjetjih. Za prodajo je glasovalo 25 poslancev PS, sedem poslancev DL, pet poslancev DeSUS, poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz in osem poslancev SD. Od poslancev SD je proti glasoval Janko Veber, Srečka Meha pa ni bilo na seji ali ni glasoval. Proti je poleg Vebra glasovalo 16 poslancev SDS in trije poslanci SLS. Poslanci NSi niso glasovali.
Na seznamu so deleži v Adrii Airways, Aeru, Elanu, Fotoni in Heliosu, za katere se je postopek prodaje že začel, a je potrebno soglasje DZ, ter v Aerodromu Ljubljana, Adrii Airways Tehnika, Novi Kreditni banki Maribor, Telekomu Slovenije, Cinkarni Celje, Gospodarskem razstavišču, Palomi, Terme Olimia Bazenih, Uniorju in Žitu.
Minister za finance Uroš Čufer je dejal, da je prvi paket privatizacije kamenček v mozaiku celotne ekonomske politike. Po njegovem mnenju je Slovenija v zadnjem času nekredibilna na področju privatizacije, saj se je večkrat lotila postopkov, redko pa jih je končala. Napovedal je, da bodo postopke prodaje vodili transparentno in profesionalno.
SD je okleval
Matjaž Han (SD) je dejal, da je k današnjemu odločanju v veliki meri botrovalo "politično kadrovanje, boj za prestiž in netransparentnost" pri upravljanju z državnim premoženjem.
"Želimo si, da bi lahko danes z mirnejšo roko potrdili sklep. Pa vendar nas slabe ekonomske napovedi niso pustile ravnodušnih. Zato smo se odločili, da je tako za ekonomsko kot politično stabilnost države bolje, da se preseže blokada, v kateri je ta trenutek Slovenija, in se gre korak naprej," je Han pojasnil odločitev SD za podporo sklepu.
Vlečni konji nas peljejo v pogubo
V opoziciji privatizacijo podpirajo, a se bojijo, da bo potekala nepregledno. SDS je prepričan, da bo predlog slabši in manj transparenten od predloga, ki ga je pripravila Janševa vlada. "Vlečni konji nas zavestno peljejo v pogubo," je bil ilustrativen poslanec SDS Jože Tanko in dodal, da je koalicija klasifikacijo prejšnje vlade zavrnila z levo roko, zdaj, ko jim teče voda v grlo, pa bodo sprejeli spisek, s katerim niti sami niso zadovoljni.
Sindikati so ob tem opozorili, naj se podjetja ne prodajajo le zaradi polnjenja javnofinančne luknje.
Izpolnili navodila Bruslja
Privatizacija v Sloveniji je pritegnila zanimanje hrvaških medijev. Spletni portal Index piše, da je premierka Bratuškova zgolj poslušala navodila Evropske komisije o prodaji deležev v državnih podjetjih. Izpostavljajo pa tudi, da so za nekatera podjetja na mizi že konkretne ponudbe iz tujine.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.