Ministrica Aleksandra Pivec z delegacijo je ob robu splošne avdience v imenu Slovenije papežu podarila slovenski čebelnjak. Ministrica je ob predaji papežu dejala, da ima izjemno čast, da v imenu Republike Slovenije in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano preda slovenski čebelnjak.
"S posebnim darilom, ki ga predajamo v času praznovanja 2. svetovnega dne čebel, želimo opozarjati svetovno javnost ter dvigniti pomen zavedanja o prispevku čebel k zagotavljanju prehranske varnosti, ohranjanju biodiverzitete in varovanju narave ter zavedanju po potrebi za varovanje čebel in divjih opraševalcev, ki pomembno prispevajo k temu."
Papež je pozorno prisluhnil sporočilu
Papeža je ministrica zaprosila za pomoč pri prenosu tega sporočila ter zavedanja med svetovno javnostjo ter prošnji za varovanje in ohranjanje čebel. Papež je pozorno prisluhnil sporočilu ministrice ter se odzval s sporočilom o zavedanju izjemnega pomena čebel v boju proti lakoti, revščini in varovanju našega okolja.
Pomen tega dejanja ima izjemno veliko sporočilno vrednost, saj je bilo s predajo čebelnjaka papežu in Svetemu sedežu preneseno sporočilo svetovnega dne čebel ter prizadevanja Slovenije za zaščito čebel. Cilji svetovnega dne čebel sovpadajo s prizadevanji Vatikana na področju odprave lakote, revščine in varovanja okolja ter drugih trajnostnih razvojnih ciljev, so sporočili iz ministrstva.
V Evropi izumrtje grozi skoraj 10 odstotkom vrst čebel
Glavni namen svetovnega dneva je sicer osveščanje svetovne javnosti o pomenu čebel in ostalih opraševalcev za človeštvo v luči globalne odprave lakote. Od opraševanja, ki je pomembno tudi za ohranjanje raznolikega ekosistema, je namreč odvisna vsaka tretja žlica hrane. Opraševanje je pomembno tudi za druge rastline, ki se uporabljajo za biogoriva, vlakna, zdravila, krmo in gradbene materiale.
Na Zemlji sicer živi okoli 20.000 različnih vrst čebel, najbolj poznana pa je medonosna čebela, kamor sodi tudi slovenska kranjska sivka, ki je druga najbolj razširjena podvrsta na svetu. Čebele in drugi opraševalci so zaradi intenzivnega kmetijstva, bolezni, množične uporabe fitofarmacevtskih sredstev in podnebnih sprememb vse bolj ogroženi. V Evropi izumrtje grozi skoraj 10 odstotkom vrst čebel.
"Svetovni dan čebel je tako priložnost za stroko, politiko, gospodarstvo in širšo javnost, da skupaj aktivno konkretno delujejo pri ohranjanju čebel, razvoju čebelarstva, trajnostnem razvoju in ohranitvi biotske raznovrstnosti ter začrtajo tiste aktivnosti, ki zagotavljajo preživetje čebel in ljudi," so še izpostavili na ministrstvu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.