Interes je, da gremo v nadgradnjo sodelovanja v Afganistanu, je po seji odbora za obrambo dejal zunanji minister Samuel Žbogar. Slovenija naj bi konec prihodnjega leta prevzela operativno skupino za mentorstvo in povezavo (OMLT), okrepila pa naj bi tudi civilno razvojno prisotnost v Afganistanu.
Žbogar je poudaril, da je v interesu Slovenije, da se Afganistan stabilizira. "Afganistan, čeprav je daleč, ogroža navsezadnje tudi Slovenijo," je poudaril minister. Meni, da si nihče ne želi, da bi ta država znova postala zatočišče terorističnih združb.
Po njegovih besedah imajo v Afganistanu največji vložek in odgovornost ZDA, nosile pa bodo tudi največje posledice. Glede na to, da ocenjujejo, da bo Afganistan v letu ali dveh sposoben prevzeti odgovornost za varnost in za svoj razvoj, Žbogar meni, da je primerno, da Slovenija pri tem sodeluje.
Slovenija z dvema projektoma
Slovenija naj bi torej v okviru vojaškega sodelovanja v prihodnje sodelovala z lastno OMLT. V okviru civilno-razvojnega dela pa bo po besedah Žbogarja v letu 2010 med drugim sodelovala z dvema projektoma – s cepljenjem živali nomadskih družin (projekt je vreden okoli 100.000 evrov) in sodelovanjem s kmetijsko univerzo v Heratu (projekt je vreden okoli 10.000 evrov).
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je predvideno slovensko sodelovanje v operaciji Isaf ocenila kot vzpostavljanje "celovitega pristopa k investiciji tistega, kar lahko damo". Po njenih besedah v okviru vojaškega prispevka "ne moremo zagotoviti bistvenega povečanja, lahko pa zagotovimo bolj kvaliteten pristop".
Slovenija v tem trenutku v Afganistanu sodeluje z 69 vojaki, ki med drugim sodelujejo v italijanskem OMLT, je ministrica pojasnila prisotnim na seji odbora za obrambo. Ob tem je napovedala, da bo Slovenija prihodnje leto, ko bodo v Afganistanu lokalne volitve, te podprla z dodatnimi silami.
Že konec leta 2010 pa naj bi bilo slovensko sodelovanje v operaciji Isaf preoblikovano v samostojno OMLT, podprto s funkcionalnimi strokovnjaki in civilno razvojno pomočjo. Ministrica je poudarila, da ima misija jasen mandat Združenih narodov, ki med drugim pričakujejo pravično delitev bremen. Po besedah Jelušičeve bo Slovenija kot majhna država svoje omejitve skušala nadomestiti s tem, na kar se najbolje spozna.
Ko se govori o prevzemu odgovornosti za lasten OMLT, pa se je po njenem treba zavedati, da bo Slovenija morala sodelovati v vseh aktivnostih takšne skupine. Kot je poudarila Jelušičeva, ni vprašanje, "ali bomo odpravili omejitve, gre za to, da če hočemo prevzeti OMLT, si omejitev ne moremo postavljati".
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.