Kot so ob tem pojasnili na notranjem ministrstvu, se je število nezakonitih prehodov v Litvo v prvi polovici letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo kar za 19-krat. V zadnjih tednih je nato še skokovito poraslo in se v primerjavi z lani po navedbah obrambnega ministrstva povečalo za kar 25-krat, v primerjavi z letom 2019 pa celo za 50-krat.
Nenaden porast števila nezakonitih migrantov je preobremenil litovske zmogljivosti, zato so tamkajšnje oblasti za podporo pri obvladovanju krize zaprosile Evropsko komisijo, agencije EU in države članice. Litovska notranja ministrica Agne Bilotaite je na slovenskega kolega Aleša Hojsa obenem naslovila pisno prošnjo za pomoč pri postavitvi fizičnih ovir na meji z Belorusijo.
Skladno s prošnjo za mednarodno pomoč preko mehanizma EU na področju civilne zaščite bo Slovenija Litvi zagotovila materialno pomoč v obliki 20 agregatov, 700 kosov odej in 400 suhih dnevnih obrokih halal v skupni vrednosti dobrih 52.000 evrov.
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je EU večkrat zagrozil, da bo v odziv na sankcije proti Minsku čez mejo v Evropo spustil migrante in begunce z vojnih območij. Zdaj je to grožnjo uresničil. Pri tem je še posebej prizadeta Litva, ki si z Belorusijo deli 680 kilometrov meje. Zaradi vse višjega števila migrantov je na meji z južno sosedo že začela postavljati žično ograjo.
Letos je omenjeno mejo po uradnih podatkih prečkalo že več kot 2200 migrantov, večina jih je v Litvi zaprosila za azil. Med njimi naj bi prevladovali Iračani.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.