Svetovna fotografska organizacija je za najboljšega 3D-fotografa na svetu razglasila Slovenca Matjaža Tančiča. Letošnjo nagrado Sony World Photography si je prislužil s fotografijo iz serije Timekeeper, ki je nastala v kitajskem okrožju Jišjan. ''3D-tehnika gledalcu dovoli, da pride še bližje in da zgodbo začuti še globlje,'' so zapisali.
Tančič je svojo fotografsko kariero začel kot fotoreporter, nato pa se je resneje posvetil modni fotografiji, o kateri je znanje nabiral na London College of Fashion. "Zdaj je vodilni svetovni 3D-modni fotograf, ki je razdvojen med Pekingom in Ljubljano, Tančičeva dela so bila razstavljena in objavljena po vsem svetu," so zapisali na spletni strani Svetovne fotografske organizacije.
''Pravijo, da sem najboljši 3D-fotograf na svetu. Nisem prepričan, vsekakor pa vem, da to zahteva veliko dela …, a sem pripravljen,'' je dejal ob razglasitvi.
Zmagovalna fotografija je le del zgodbe
Tančič si je nagrado prislužil za fotografijo iz serije Timekeeper. Kot je pojasnil za 24ur.com, gre za ''serijo 10 diptihov – 20 fotografij s kitajskega podeželja v okrožju Jišjan (provinca Anhui). Nastale so za pomemben mednarodni fotografski festival, ki pa je bil zaradi takratnih predsedniških volitev odpovedan en dan pred otvoritvijo, pa čeprav so ga večinsko financirale državne institucije''.
Festival se je po besedah Tančiča vseeno zgodil, sicer underground in v okrnjenem obsegu, a to je le še dodalo k noti zanimivosti.
''Devet dni sem preživel na podeželju. Ob obiskovanju okoliških vasi sem opazil, da ima vsaka hiša majhen oltar, na katerem je ura, dve vazi in ogledalo. Ti predmeti predstavljajo dolgo življenje, mir in srečo,'' je pojasnil in dodal, da tradicija počasi umira in oltarji postajajo le del prostora, na katerem se nabira raznovrstna krama.
Za serijo 3D-fotografij je, kot je razložil, najprej posnel te oltarje, nato pa še osebo, ki živi v tej hiši. Zmagovalna fotografija je fotografija vdove, ki živi sama v ogromni nekaj stoletij stari leseni hiši z zelo zanimivo in razburkano zgodovino, je pojasnil.
Zmagovalna fotografija je del reportaže, a Tančič je tudi priznan modni fotograf. ''Težko bi brez ene ali druge zvrsti. Obe mi dajeta energijo in inspiracijo za drugo zvrst, tako da je kar komplementarno ... Še posebej, da malo spremenim način dela in razmišljanja ... Pri reportaži samo dokumentiraš, kar je pred tabo – 'image taking'. Pri modni fotografiji pa ti ustvariš vse do zadnjega detajla – 'image making','' je še razložil Tančič.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.