Kot smo že poročali, je pretekli vikend eden najbolj znanih ustvarjalcev na YouTubu Jimmy Donaldson oziroma MrBeast objavil posnetek svojega posebnega tekmovanja. Najbolj ekstremne različice olimpijskih iger, kot jih je poimenoval, se je udeležilo 195 tekmovalcev – po eden iz vsake države na svetu. In med vsemi je v finale prišel slovenski predstavnik, ki je na koncu osvojil drugo mesto. Zmagal je predstavnik Libije.
Čeprav MrBeast v videoposnetku ni poimensko predstavil udeležencev tekmovanja, smo izvedeli, da je pod slovensko zastavo tekmoval Matjaž Pešelj (Mat Peselj). Da se je na ekstremni olimpijadi tako dobro odrezal, lahko pripišemo tudi njegovemu vojaškemu ozadju.
Eden od 10 tujcev na West Pointu
Pešelj je med leti 1999 in 2003 obiskoval elitno vojaško akademijo West Point v ZDA. "Prijavilo se je 60 vrstnikov iz Slovenije. Nato se je začelo s testi angleškega jezika, fizičnimi in psihološkimi testi, vse skupaj je trajalo približno eno leto. V Sloveniji so pristojni izbrali šest najboljših kandidatov, med njimi tudi mene. Gradivo nas šestih so predali Pentagonu, kjer zbirajo prošnje iz vsega sveta in nato izberejo deseterico tujcev. Med njimi sem bil tudi jaz. V tistem času sem bil študent Visoke policijske šole v Ljubljani, tako da lahko rečem, da me je uniforma privlačila že prej," je v intervjuju za Gorenjski glas iz leta 2003 povedal takrat sveži diplomant Pešelj.
V pogovoru je razkril tudi, kako je potekalo samo šolanje in s kakšnimi preizkušnjami se je moral spopadati med začetnim vojaškim urjenjem. "Veliko smo streljali, utrjevali individualno in skupinsko gibanje. Tudi preizkušali so nas. Morali smo v plinsko celico in preživeti, spuščali smo se po vrveh in podobno," je opisal v omenjenem intervjuju.
Ministrstvu bi moral vrniti več kot 165.000 evrov za šolanje
Po koncu šolanja se je vrnil v domačo Škofjo Loko, še istega leta (julija 2003) pa je začel delati v Slovenski vojski. Šolanje na elitni ameriški vojaški šoli mu je namreč plačalo slovensko Ministrstvo za obrambo (MORS), pod pogojem, da se po končanem šolanju za določeno obdobje zaposli v Slovenski vojski (SV). Glede na podatke, ki jih je objavil na svojem LinkedIn profilu, je v SV delal kot poveljnik pehotnega voda med leti 2003 in 2007. Nato je eno leto delal v Nemčiji, preden se je preselil v ZDA, kjer je nadaljeval kariero in si tam tudi ustvaril življenje.
A po pogodbi bi očitno moral v SV delati dlje, zato je prišel tudi v sodni spor z Morsom. "Ministrstvo za obrambo je imelo zoper Matjaža Pešlja odprto terjatev v skupni vrednosti 165.515,73 evra s pripadajočimi prispevki (pp), in sicer glavnico v višini 160.091,39 evra s pp in stroške postopka v višini 5.424,34 evra s pp," so nam potrdili na ministrstvu.
Pojasnili so, da gre za dolg zaradi neplačanih stroškov izobraževanja na vojaški akademiji v ZDA v letih 1999–2003. "Dolžnik je namreč po končanem študiju v Združenih državah Amerike (leta 2003) pogodbo o zaposlitvi predčasno prekinil, zato je bil dolžan, v skladu s pogodbo, Ministrstvu za obrambo vrniti stroške izobraževanja. Ker jih prostovoljno ni plačal, je o njih odločilo Delovno in socialno sodišče v Ljubljani s sodbo z dne 28. junija 2010. Predmetno sodbo je po pritožbi dolžnika potrdilo Višje delovno in socialno sodišče s sodbo z dne 10. februarja 2011," so pojasnili na ministrstvu.
Ker Pešelj denarja ni vrnil, je Mors skušal dolg izterjati po sodni poti. "Vendar kljub aktivnemu reševanju primera na Ministrstvu za obrambo in Državnem odvetništvu Republike Slovenije ni bilo mogoče ugotoviti dolžnikovega bivališča, ne doma in ne v tujini, ki pa je pogoj za vložitev izvršbe. Prav tako mu nikakor ni bilo mogoče vročiti sodnega pisanja in obvestil k plačilu dolga po navedeni sodbi. Leta 2021 je Državno odvetništvo Republike Slovenije ugotovilo, da ne obstajajo nobene pravne možnosti za vložitev predloga za priznanje slovenske sodne odločbe in za izvršbo v tujini. Dolg po sodbi je judikatno zastaral, zato je bilo Ministrstvo za obrambo primorano dolg odpisati skladno z računovodskimi predpisi," so poudarili na Morsu.
Za komentar smo zaprosili tudi Pešlja, a za zdaj njegovih odgovorov še nismo prejeli. Je pa med odgovarjanjem na vprašanja na družbenem omrežju povedal, da tega ne more komentirati.
Na svojem profilu na LinkedInu je sicer v četrtek objavil posnetek tekmovanja in se zahvalil za številna sporočila in komentarje, ki jih je prejel po osvojitvi drugega mesta. "Običajno ne objavljam na LinkedInu, vendar sem imel neponovljivo življenjsko priložnost, da nastopam v najbolj gledanem YouTube videu na svetu in predstavljam Slovenijo," je pripisal ob posnetku. Video je na YouTubu v petih dneh zbral 94 milijonov ogledov.
Sodeč po podatkih na Pešljevem profilu je trenutno zaposlen v ameriškem podjetju CPI Security, na enem od vodstvenih položajev.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.