Po pisanju današnjega reškega Novega lista naj bi namreč Slovenci pri gradnji objekta novega mejnega prehoda "prestopili" hrvaško državno mejo in "vdrli" na hrvaško državno ozemlje, kar je močno vznemirilo hrvaške carinike, policiste in strokovnjake podjetja Hrvaške ceste.

Postavitev podpornega stebra novega objekta s pripadajočo nadstrešnico na državno ozemlje Hrvaške, ni mogoče oceniti drugače kot drobno provokacijo, piše Novi list in dodaja, da so Slovenci asfaltirali tudi sedem metrov ceste, kar pripada Hrvaški. Reški dnevnik navaja, da o "gradbeni akciji" najvišji hrvaški državni organi še vedno niso obveščeni, in da bo v naslednjih dneh jasno, kako se bo primer končal.
Na hrvaškem zunanjem ministrstvu so povedali, kot piše Novi list, da niso dobili nikakršnega obvestila policije in geodetov, ki so v četrtek odšli na teren, in dokler nimajo njihovih ugotovitev, ne vedo, ali so Slovenci res prestopili na hrvaško stran meje.
Maloobmejni prehod Lipa-Novokračine so si ogledali predstavniki hrvaškega notranjega in finančnega ministrstva ter geodeti, navzoč pa je bil tudi načelnik postaje mejne policije Matko Balič. Premerili so območje in šele po primerjanju s katastrsko knjigo spornega delčka zemljišča bodo stvari bolj jasne, so za časnik povedali na primorsko-goranski policijski upravi. Kot so dodali, se bodo vse nejasnosti v zvezi s tem primerom reševale na ravni hrvaško-slovenske mešane meddržavne komisije za meje.
Slovenci ne prehajajo na hrvaško ozemlje zaradi nekih dolgoročnih zahtev, temveč zato, ker se tako izogibajo plačilu svojim državljanom za ozemlje, na katerem gradijo prehod. Ali je oziroma bo finančni učinek enakovreden morebitni sramoti, pa se bo kmalu videlo, sklene Novi list.