"21-letna hči Mateja se je v Atlanti komaj vkrcala na letalo proti domu. Zamenjala je štiri ali pet letal, ne vem več. Potuje od včeraj zjutraj, non stop smo na vezi, pomaga nam znanec na delu v Dubaju … Ta trenutek je v Amsterdamu in leti za Zagreb… Na meji jo v strahu čaka njen oče. Prišel je mail, da lahko gre po njo in takoj nazaj, ampak ne vem, ali so o tem seznanjeni hrvaški organi na meji … Dovolj mi je vsega, tri dni ne spimo in smo na robu s potrpljenjem ..." To je pripoved Mojce Švonja, katere hčerka Mateja je obtičala v tujini.
Jure Tomelj je z dekletom na Filipinih. Z otoka Palawan sta najprej uspela priti do okolice Manile, ki je v karanteni, od tam pa v Manilo, od koder zdaj letita proti Dohi. A tam ju že čakajo nove težave.
"Nismo pričakovali, da se bo zgodilo kaj takega, ko smo načrtovali potovanje oz. ko smo se odpravljali na pot," priznava Kristjan Husič, ki je obtičal v Katmanduju.
MZZ: Nihče ne more napovedati, kaj bo danes ali jutri
Mateja, Kristjan in Jure niso edini, še veliko Slovencev je v tujini, ki ne vedo, kako in kdaj se bodo lahko vrnili domov. "Izven Evropske unije jih je kakšnih 200, v Evropski uniji pa štejemo samo lokacije, kje so. Poslužujemo se vseh možnih načinov, kako jih spraviti domov, predvsem tistih, ki ljudi ne spravijo v dodatne zagate na poti," je za 24UR povedal vodja konzularne službe na MZZ Andrej Šter.
Kot uspešno izpeljano akcijo je izpostavil vrnitev 22 Slovencev z letalom, ki ga je po svoje državljane poslala Rusija. Pristalo je danes dopoldne, ko je bila prepoved potniškega letalskega prometa že v veljavi, nekaj po 14. uri pa je vzletelo z večinoma ruskimi turisti, študenti in poslovneži, ki so še včeraj verjeli, da so ostali ujeti v Sloveniji. "Ta ruska menjava Slovencev za ruske državljane je dober model, ki se ga lahko poslužijo tudi druge države. Danes je že govora o tem na evropskem svet," je dejal Šter.
Vseh 22 Slovencev z omenjenega leta so ob prihodu so vse zdravstveno pregledali in jih poslali na 14-dnevno samoizolacija, je potrdil zdravstveni minister Tomaž Gantar. S povsem enako dobrodošlico so po njegovih besedah pričakali tudi 120 slovenskih turistov, ki so se včeraj tik pred zdajci vrnili iz Turčije.
Zunanje ministrstvo je vse slovenske državljane, ki jim je zaradi omejevalnih ukrepov za zajezitev koronavirusa onemogočena vrnitev, pozvalo, naj se registrirajo na posebnem obrazcu in spremljajo objave ministrstva na Twitterju na @MZZRS. Zagotovili so tudi, da se članice EU v okviru konzularnega kriznega upravljanja dogovarjajo za rešitev nastalih problemov.
Avstrija v Maroko po svoje državljane poslala letalo; na krovu tudi Slovenca
Sreča se je, podobno kot 22-erici, ki je priletela iz Moskve, nasmehnila tudi dvema Slovencema v Maroku. Dobila sta sedež na posebnem letalu, ki ga je po svoje državljane poslala Avstrija. Letalo naj bi na Dunaju pristalo predvideno okoli 21. ure.
Na krovu je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA okoli 200 ljudi, ki so morali pred tem opraviti zdravstveni pregled. Ob vrnitvi jim svetujejo domačo karanteno.
V Maroku je po zaprtju mej sicer obtičalo več Slovencev. Na MZZ si v sodelovanju z evropskimi partnerji prizadevajo, da bi se tudi oni čim prej vrnili domov.
EU namerava zaradi pandemije novega koronavirusa za 30 dni zapreti svoje zunanje meje. Številne države sedaj skušajo v domovino vrniti svoje državljane, ki so obtičali v tujini.
Šter o Slovencih v Južni Ameriki: Kdor ni odšel, naj ostane tam
Šter je slovenske državljane, ki so še v tujini, pozval, naj spremljajo obvestila, zaradi predvidene zapore letalskega prometa pa na MZZ svetujejo, da raje ostanejo tam, kjer bodo varni vsaj naslednjih 14 dni, naj se ne odpravljajo na pot in se podajajo morda v še večjo nevarnost. Še posebej je opozoril, da ne bi ostali ujeti na kakšnem letališču, kjer je nevarnost širjenja okužb s koronavirusom visoka. "Če so tam, kjer so, dokaj v redu, potem je bolje, da se ne odpravijo na pot," je povedal že v včerajšnji oddaji 24UR nasvet pa velja tudi danes.
Predvsem to velja za potnike iz Južne Amerike, pa tudi iz drugih koncev sveta. Leti običajno potekajo preko Madrida, ki pa postaja vse bolj nevarno mesto za širjenje okužb in bo zanj verjetno zelo kmalu razglašena karantena, je opozoril Šter. Vse, ki so v Španiji, je pozval, naj se čim prej umaknejo. Opozoril je, da je ustavljen tudi morski promet in pot po morju torej ni mogoča.
Kako bo s potniki, ki bodo npr. iz Kanade sicer prišli v Evropo, a ne tudi v Slovenijo, je po njegovih besedah težko napovedovati. Morda je v tem trenutku bolje, da ostanejo v Kanadi, je dodal.
Med zadnjimi letališči, ki so še odprta, je zagrebško
Letalski promet v Evropi bo po njegovih besedah kmalu prekinjen. A kar bo takrat "letelo", bo tudi pristalo, je zagotovil in svetoval vsem, naj spremljajo obvestila letalskih prevoznikov glede poletov, ki jih bodo še izvajali. Med zadnjimi letališči, ki so še odprta, je zagrebško, in kdor bo dopotoval tja, bo skoraj zagotovo lahko prišel tudi v Slovenijo, je še povedal. Slovenski državljan, ki bo prišel na mejo s Slovenijo, bo lahko vstopil, je zagotovil.
Na dunajskem letališču, ki številnim Slovencem pomeni okno v svet, so opolnoči prepovedali pristanek letal iz Francijem Švice in Španije, že prej pa je omejitev veljala za direktne lete iz Kitajske, Južne Koreje, Irana in, seveda, Italije.
Avstrijska letalska družba Austrian Airlines pa v sredo ponoči začasno ukinja vse svoje lete. Nasvet MZZ se glasi: o konkretnem letu se pozanimajte pri letalski družbi.
Šter je ob tem zavrnil kritike, da je slovenska vlada dala zelo kratek čas ljudem, da si organizirajo povratek. Zunanje ministrstvo je že konec februarja pozvalo vse državljane, naj ne potujejo v tujino, razen če to ni nujno, tiste, ki so že v tujini, pa je pozvalo, naj se čim prej vrnejo, je poudaril.
Kot nujno pot v tujino je izpostavil recimo zdravljenje ali pa pogreb svojca, nikakor pa ne turističnega potovanja. Ob tem je bil znova kritičen do ponudnikov turističnih potovanj, ki da so v ospredje postavljali poslovne interese in ne zdravje svojih potnikov.
KOMENTARJI (292)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.