Kot so povedali v Mercatorju, so reakcijo kupcev, povezano s širjenjem virusa v sosednjih državah, pričakovali. Največje povečanje prometa beležijo v svojih trgovinah ob meji z Italijo, predvsem na Goriškem, trende rasti pa zaznavajo tudi drugod po državi. V porastu je sicer predvsem povpraševanje po osnovnih živilih, so pojasnili.
"Potrudili se bomo, da bodo naše trgovine tudi v prihodnje ustrezno založene, tudi z osnovnimi živili, ki jih nekateri kupci kupujejo na zalogo. To so moka, sladkor, olja, suhi kvas, konzervirani izdelki in podobno. Prepričani pa smo, da ta trenutek ni potrebe za zaskrbljenost v zvezi s pomanjkanjem živil," so navedli v Mercatorju, kjer trenutno ne pričakujejo zaustavitve dobave iz tujine.
Poudarjajo tudi, da so njihovi zaposleni dobili ustrezna navodila, predvsem glede skrbi za higieno, prepričani pa so, da bodo v primeru razširitve virusa tudi v Sloveniji pripravljeni na razmere. Redno tudi spremljajo navodila in obvestila državnih organov.
Težav z zalogami zaenkrat še ne pričakujejo
Povečano število večjih nakupov in povečano povpraševanje po izdelkih z daljšim rokom uporabe v zadnjih dneh opažajo tudi v Sparu Slovenija. Tudi v tem trgovcu so zagotovili, da zagotavljajo zadostne količine izdelkov, "ki so na voljo v naših trgovinah, obenem pa smo pripravljeni tudi na morebitno dodatno povpraševanje".
V Lidlu Slovenija pa so povedali, da ob povečanem povpraševanju po trajnih in konzerviranih izdelkih beležijo tudi nekoliko povečano zanimanje za razkužila za roke. Ne glede na to zalaganje poteka normalno, so dodali. "Ker blago naročamo na dnevni ravni iz našega logističnega centra, so izdelki, četudi kak dan morda poidejo, naslednji dan normalno razpoložljivi," so zatrdili.
"Po prvih opažanjih kupci v večji meri posegajo po osnovnih živilih, živilih z daljšim rokom trajanja ter higienskih pripomočkih," so navedbe ostalih trgovcev potrdili še v Hoferju. "Dobavna veriga načeloma ni motena, prav tako se trenutno ne soočamo s pomanjkanjem zalog," so dodali.
Na Goriškem ni več mogoče kupiti zaščitnih mask in sredstev za dezinfekcijo
Strah pred širjenjem koronavirusa je sicer precej opazen v trgovinah in trgovskih centrih na Goriškem, močno je povečan promet v trgovinah in lekarnah.
V trgovskem centru Supernonova pravijo: "Zavedamo se, da je trgovski center na meji in je zato potencialno izpostavljen največji stopnji tveganja. Zato smo v najintenzivnejšim stikih z lokalno skupnostjo in NIJZ. Postopamo po njihovih priporočilih, imamo okrepljeno dezinfekcijo, s polno pozornostjo bomo sledili stanju in postopali v skladu z vsemi navodili pristojnih služb."
Na Goriškem sicer ni več mogoče kupiti zaščitnih mask in sredstev za dezinfekcijo, saj so pošla.
Pristojni zatrjujejo, da zaloge mask in razkužil niso potrebne
Tatjana Lejko Zupanc s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pa je na današnji novinarski konferenci zatrdila, da ni potrebno, da ljudje pripravljajo zaloge. Na vprašanje, ali je smiselno, da si prebivalci nabavljajo zaloge in praznijo trgovine, je namreč odgovorila, da panika ni na mestu in da naj si nikar po nepotrebnem ne delajo zalog mask in razkužil. Zaenkrat po njihovih besedah sicer ne vedo, ali so predvidene karantene mest in blokad cest kot v Italiji, a država po njihovem mnenju ne bo zastala.
KOMENTARJI (495)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.