Idejo sta dobila Borut Kokelj in njegov sin Jernej. ''Pred sedmimi leti sva šla s sinom na Špik. Na vrhu sva srečala skupino ljudi. Vodič jim je kazal vrhove in razlagal, kako se imenujejo. Klatil je precejšnje neumnosti. Kjer je bila Škrlatica je on denimo videl Triglav. Sin me je nagovarjal, naj se vključim in mu razložim, kako se hribi pravilno imenujejo. Ker mu nisem hotel zbijati avtoritete sem ostal tiho. Nama pa je ta izkušnja dala idejo, da bi naredila knjižico, ki bi ljudem pomagala, da bi se lahko pravilno orientirali v hribih,'' je dejal Borut Kokelj.
Najprej fotografije
Tako sta s sinom Jernejem, grafičnim oblikovalcem, začela tuhtati, kako izpeljati projekt. ''Ker nihče, vsaj kar je meni znano, tega do zdaj še ni naredil, sva se morala opreti samo na lastne ideje in znanje,'' je pojasnil Borut Kokelj. Največji problem so jima predstavljale fotografije, saj bi za primerne fotografije 24 panoram potrebovala kar nekaj let.
Za eno panoramno fotografijo v obsegu 360 stopinj je namreč treba narediti približno 40 fotografij. ''Greš na goro, ki je iz tvoje smeri obsijana s soncem, ko pa začneš fotografirati, ugotoviš, da en delček od teh 360 stopinj ni dobro viden. Pa moraš vse skupaj, s hojo vred, še enkrat, včasih celo večkrat, ponoviti. To pa vzame ogromno časa,'' je pojasnil.
Zato sta se povezala z Damjanom Lebanom, ki je na enem od planinskih spletnih portalov objavljal svoje panoramske fotografije. ''Izkazalo se je, da je Leban tudi zelo dober organizator. Projekt sem prepustil sinu in Lebanu, sam pa samo še pomagam, ko me potrebujeta.''
Potem podatki
''V zadnji fazi je ključno vlogo odigral moj prijatelj Janez Pretnar, planinski vodnik, ki je že več kot 40 let član PZS in profesionalni turistični vodnik, ki že tri desetletja obiskuje bolj in manj skrite predele sveta.''
S Pretnarjem, ki skoraj vsa imena in višine pozna na pamet, sta v karto vpisala imena in višine več kot 1500 vrhov, planot, dolin in planinskih koč. ''V stotih primerih se je mogoče zmotil dvakrat in še to samo za kakšen meter,'' je povedal Kokelj.
In nazadnje tehnična izvedba
Še največ problemov jim je delala tehnična izvedba. ''Zdaj vem, zakaj se pred nami tega še nihče ni lotil,'' je povedal Kokelj.
Niso namreč mogli dobiti tiskarja, ki bi njihovo idejo znal realizirati. Zato so prve knjižice zgibali na roko. Sicer pa je knjižica popolnoma prilagojena planincem. Ima format planinske karte, je iz plastificiranega papirja, shranjena v plastičnem ovitku. Kokelj je povedal, da so jo kupci razgrabili, saj jo je kljub nakladi 2000 izvodov, zmanjkalo že v treh mesecih. Nova knjižica – Karavanke 360° bo izšla jeseni.
''Enako kot prvo bodo prodajali v vseh knjigarnah in planinskih kočah,'' je še pojasnil Kokelj.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.