V Sloveniji pogosto tarnamo, da so plače na zahodu in severu Evrope višje kot pri nas, ob tem pa pozabljamo, da so tam tudi stroški življenja višji. To potrjujejo tudi podatki evropskega urada za statistiko Eurostat, ki je objavil podatke o ravni cen hrane, pijače in tobaka za evropske države v letu 2012.
Podatki kažejo, da se cene hrane, pijače in tobaka v posameznih evropskih državah močno razlikujejo. Na splošno je najdražja država Norveška (tam so tudi plače najvišje), nadpovprečno zasoljene pa so cene tudi v drugih skandinavskih državah in Švici. Cene teh najnujnejših dobrin za preživetje so nekoliko pod povprečjem v Španiji, medtem ko so v osiromašeni Grčiji nadpovprečne visoke cene v vseh kategorijah, cenejši je le tobak.
V Sloveniji cenejše meso

Slovenija je v zlatem povprečju, kar seveda ne pomeni veliko ali pa vsaj ni razlog za zadovoljstvo. Bistveno višja od povprečja je bila cena za olja in maščobe (21 odstotkov). Ravni cen kruha in izdelkov iz žit, mleka, sira in jajc ter rib so bile za malenkost višje od povprečja, za sedem odstotkov nižje pa so bile cene mesa ter sadja, zelenjave in krompirja. Za alkoholne pijače plačujemo v povprečju odstotek več kot je povprečje v EU, tobačni izdelki pa so za 33 odstotkov cenejši.
Drag alkohol v Skandinaviji in tudi v Grčiji in Turčiji
In kje so največja odstopanja v državah EU, na katera bi moral biti pozoren tudi popotnik. Na Danskem je raven cen za hrano in brezalkoholne pijače za 43 odstotkov višja od povprečja EU. Splošno znano je, da so cene alkoholnih pijač predrzno visoke v Skandinaviji in na Otoku. Ob tem, da morajo Finci za alkohol plačati v povprečju 75 odstotkov več od povprečja EU (kjer je tudi Slovenija), ni čudno, da na Baltiku cveti "trajektni turizem", kjer so cene alkoholnih pijač zmernejše.
V oči zbode tudi podatek, da so alkoholne pijače zelo drage v Turčiji in Grčiji, kjer je kupna moč precej manjša kot na severu Evrope. Za pivce, upoštevajoč kakovost alkoholnih zvarkov, ostajata ugodna Nemčija in seveda Češka, absolutno najcenejša pa je Makedonija, ki je "izven konkurence" EU tudi uvrščena v raziskavo.
Makedonija in Albanija sta tudi najcenejši kar zadeva kruh, izdelke iz žita in mesa. Sicer pa so ravni cen hrane med državami članicami EU-27 najnižje na Poljskem in v Bolgariji ter Romuniji.

Najcenejša soseda je Madžarska
Medsosedska primerjava cen v skupini hrana kaže, da so bile ravni cen v letu 2012 v primerjavi s Slovenijo nižje na Madžarskem (za 18 odstotnih točk) in Hrvaškem (za 8 odstotnih točk), višje pa v Avstriji (za 23 odstotnih točk) in v Italiji (za 15 odstotnih točk). Ravni cen brezalkoholnih pijač so bile višje v Avstriji (za 22 odstotnih točk) in na Hrvaškem (za 17 odstotnih točk), tobačni izdelki so bili v primerjavi s Slovenijo dražji v Italiji (za 32 odstotnih točk) in v Avstriji (za 19 odstotnih točk), alkoholne pijače pa le na Hrvaškem (za 2 odstotni točki).

KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.