Danes si mnogi težko predstavljamo, da bi morali skozi dan brez vsaj ene skodelice kave. Ta črna aromatična tekočina, ki je bila v 18. stoletju tudi na Slovenskem privilegij le najpremožnejših, je postala naša nepogrešljiva spremljevalka. A tako kot se je skozi leta spreminjala ponudba kavnih napitkov, so se spreminjale in se še vedno spreminjajo tudi navade pitja kave. Če smo si nekoč kavo privoščili le v sedečem položaju (doma, v službi, v kavarni ...), pa si jo danes lahko privoščimo tudi, ko hitimo po opravkih ali smo na poti.
Kavo lahko naročite kar iz avtomobila, postrežejo pa vam jo z nasmehom
In ravno to novo navado pitja kave je Saša Pančur prepoznala kot poslovno priložnost ter maja 2015 odprla Drive Caffe, ki obratuje na eni najbolj prometnih slovenskih cest, ki pelje mimo Trzina. Kot pripoveduje, sprva kava v ponudbi, ki sta si jo zamislila skupaj z možem, ni bila na prvem mestu. Ideja o Drive Caffeju se je rodila, ko je vsako jutro skozi okno opazovala počasno kolono vozil mimo hiše in se ob tem spraševala, če tudi tistim, ki sedijo v avtomobilu, tako kot njej, vedno zmanjkuje časa za zajtrk. "Zajtrk je zame najpomembnejši obrok v dnevu, ki te že takoj zjutraj napolni s potrebno energijo. Dolga leta mi je v jutranji naglici pogosto zmanjkalo časa zanj," pripoveduje Saša. Zato sta z možem prišla na idejo, da jutranjim voznikom na poti v službo ponudita zdrav jutranji obrok, ki ga lahko naročijo kar skozi okno vozila, ob tem si lahko privoščijo tudi kavo, ki je postala pomemben del ponudbe.
Da Slovenci ne bi sprejeli tovrstne ponudbe kave, se nista bala, pripoveduje Saša. Kot nadaljuje, jih veliko pije kavo na poti na bencinskih servisih, kjer pa je treba iti ven iz vozila. "Pri nas pa ostanete v vozilu, pa še kavo vam pripravimo po vaših željah in vedno postrežemo z nasmehom."
Če je kava zanič, jo zavrnite
Kljub novim načinom ponudbe Slovenci ostajamo zelo klasični pivci kave, pa poudarja Tatjana Mirnik, ki že več kot 20 let skrbi za trženje in predstavitev kave in kavnih aparatov Lavazza. Ob tem dodaja, da je kultura pitja kave pri nas na izredno nizkem nivoju. Temu prikima tudi barista in dober poznavalec kave Gašper Trpin. Oba se strinjata, da se ne bo nič spremenilo, dokler ne bomo zavrnil zanič kave. "Meni je čisto nepojmljivo, da si nezadovoljen s kavo in kljub temu nič ne rečeš, tudi če je kisla ali prežgana," meni Mirnikova. In dodaja: "Tisti, ki cenijo kavo, gredo v lokal, kjer je ponudba dobra."
Mirnikova pripoveduje, da so Slovenci sicer sprejeli ponudbo "kave na poti" (Coffe to go), a še vedno je pri nas pitje kave obred. Čas za kavo je tudi čas druženja, ko se usedemo in si v miru privoščimo dozo kofeina. Popolnoma drugače pa je v sosednji Italiji. Njihovo ponudbo dobro pozna, saj je tam delala kar 10 let. Italijani imajo namreč navado, da zjutraj na hitro prvo kavo spijejo pri pultu in odhitijo naprej. "Če naročiš kapučino pred kosilom, te čudno gledajo." Sama sicer meni, da pitje kave mora biti obred, a to naj bo obred doma. "Ne podpiram pa tega, da že zjutraj sediš na kavi v lokalu. Bolj mi je blizu ta italijanski način, da na hitro spiješ in greš. Ko pa si doma, pa eksperimentiraj."

Kava nujno zlo, a z okusi lahko tudi eksperimentiramo
A kot kritično nadaljuje, smo Slovenci glede ponudbe kave premalo zahtevni in precej dolgočasni pivci. "Kavo večina dojema kot poživilo, le redki jo pijejo zaradi užitka." Meni, da je 80 odstotkom Slovencem vseeno, kakšno kavo pijejo. "Največ kave kupimo v trgovinskih centrih, tisto, ki je poceni," še pripoveduje naša sogovornica.
V zadnjem času se sicer uveljavljajo tudi kave iz avtomatov, v čedalje več lokalih ponujajo tudi kavo z različnimi vrstami mleka. A Slovenci novitete sprejemamo zelo počasi, razlike pa so tudi glede na regije v Sloveniji in izobrazbo posameznika. "Bolj izobraženi so bolj zahtevni pivci kave," poudarja. Kot rečeno pa je vsekakor tudi pomembna lokacija, če govorimo o Drive Caffeju, pravi Mirnikova. "Ni veliko možnosti, da bi preživel recimo v Prekmurju ali Dravogradu."
Kava bo dobra le, če jo v lokalu znajo pripraviti
Kot pereč problem pa izpostavi tudi dejstvo, da ni nobenega izobraževanja tistih, ki nam pripravijo skodelico kave. "Danes lahko vsak skuha kavo. Le redki pa so pripravljeni prisluhniti ali plačati za izobraževanje, tečaj," je kritična Mirnikova. Da je to velik problem, poudarja tudi Trpin. "Nimamo nobenega učbenika, nobene knjige o kavi, na internetu pa kroži preveč napačnih informacij," pripomni. Problematičen je že šolski sistem, ki bodoče gostince ne izobražuje v pripravi kave.
"Zavedati bi se morali, da se v eni skodelici kave skriva eksplozija okusov," pripoveduje Trpin. "V eni skodelici najdemo od 1.200 do 1.300 različnih substanc, s tem se ne more primerjati nobena pijača." A kot poudarja, je vse odvisno od priprave. Kajti tudi če v pražarni pripravijo vrhunsko mešanico, bo kava dobra le, če jo v lokalu znajo pripraviti. "In tukaj se pojavi problem. Tudi v tem poslu največ štejejo izkušnje, ki pa jih pri nas primanjkuje."
Sam pogreša kavarne, kjer ponujajo dobro kavo. Kot pravi, je malo lokalov, ki imajo dolgo tradicijo. Bolj kot "kavo na poti" vidi prihodnost dobre kave v odprtju "kavarn z dušo" v starem mestnem jedru. Medtem ko "kavo na poti" bolj povezuje s hitrim tempom življenja. Po njegovem mnenju se bo del te ponudbe zagotovo obdržal, a svetle prihodnosti tovrstnemu načinu pitja kave ne napoveduje. Mogoče bodo mlajše generacije temu bolj naklonjene. Kljub temu pa meni, da "ti ostane to, kar si najprej poskusil. Če si prvo kavo spil doma, potem jo boš najraje pil doma". Kot je tudi prepričan: "Če je bila prva kava slaba, ti okus ostane in je ne boš nikoli pil".
Ponudba sledi hitremu tempu življenja
A Sašina ponudba kave je zagotovo zgodba o uspehu. Pravi, da je z obiskom več kot zadovoljna, največja gneča je med 7. in 9. uro zjutraj. Tudi sama priznava, da je seveda kavo prijetneje spiti v družbi s prijatelji in malo pokramljati, a zjutraj za to ponavadi nimamo časa. In tudi ona prikima, da na nek način s tovrstno ponudbo sledijo današnjemu hitremu tempu. "Naše stranke so ljudje, ki živijo hiter tempo, so uspešni in nimajo časa 'sedeti na kavi', vseeno pa potrebujejo jutranjo kavo in zdrav smuti, da jih napolni z energijo za naporen dan. Večini smo mi prva postaja na poti v službo." Se pa strinja, da je zelo pomembno, na kakšen način pripraviš kavo in tudi postrežba mora biti prijazna. "Stranke potrebujejo to minutno terapijo."
Spijemo in odvržemo: pomislite na okolje in prinesite svojo skodelico
Ko govorimo o "kavi na poti", pa vsekakor ne moremo mimo ekološkega vidika. Lončki za enkratno uporabo so velika obremenitev za okolje. Trpin pravi, da je kava v lončkih izredno neosebna. Zagovarja pa idejo, da prinesemo svoj lonček za večkratno uporabo.
Mirnikova v razmislek ponuja biorazgradljive lončke. Ob tem pa še dodaja, da večina kavo, ko jo vzame s seboj, spije na hitro, v avtu, in nima navade, da bi jo nosila v službo in tam skodelico pomivala. Tudi zato se verjetno še ni tako razširila navada, da prinesemo svojo skodelico.
Temu prikimava tudi Saša, ki pojasnjuje, da so v prodaji že imeli steklene in plastične lončke, a se žal niso prijeli. Spodbudno pa je, da vseeno imajo nekaj strank, ki prinesejo svoj lonček.

Naj se kultura pitja kave dvigne na višji nivo
Doma, v kavarni, na poti, kratka, z mlekom, podaljšana in še bi lahko naštevali, a če sklenemo, je pomembno, da je kava dobra in da ne pristajamo na slabo. "Predvsem si želim, da se kultura pitja kave dvigne na višji nivo, da ljudje začnejo uživati v kavi, ne pa da je vsaka dobra," poudarja Mirnikova. "Veliko je še treba spremeniti, a stanje se popravlja, čeprav izredno počasi," pa zaključi Trpin.
Na vprašanje, kakšni pa so njeni načrti za prihodnost, Saša odgovorja, da želi ostati unikatna in ji zaenkrat to, kar ima, zadostuje. "Stranke me prepričujejo, naj lokal razširim, da bi se lahko usedli in v miru poklepetali. A menim, da je takih lokalov že dovolj, zato obstoječe ponudbe ne bom povečevala." Razmišljala je, da bi postavila podoben lokal še ob drugi prometni cesti, a so zemljišča precej draga, pa tudi primerno lokacijo je zelo težko najti. Zato vam bo še naprej na isti lokaciji pred službo postregla kavo z nasmehom.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.