Uradni govorec vlade Jelko Kacin je na svojem Twitterju sporočil, da so zgodaj zjutraj prileteli naši "Španci" in z njimi tudi nekaj Avstrijcev: ''Dobrodošli doma, sedaj pa že v karanteni na oni strani Trojan.'' Na letu je bil tudi Zoran Dragić.
Iz Španije se je tako vrnilo več kot 40 Slovencev in osem Avstrijcev. Polet je bil izveden ob zelo poostrenih zaščitnih ukrepih. Let je bil zelo zahteven, rizičen. Po prihodu na letališče Jožeta Pučnika so potniki opravili zdravniški pregled in dobili odločbo o 14- dnevni karanteni, ki jo bodo ob zagotavljanju največje stopnje zdravstvene varnosti preživeli v hotelu Paka v Velenju. ''Razumemo veselje svojcev, da so njihovi domači doma, a pričakujemo, da bodo spoštovali to obdobje,'' je izpostavil Jelko Kacin.
Predstavniki vlade so sicer navajali, da naj bi bilo v karanteni 41 slovenskih državljanov. Iz poimenskega seznama civilne zaščite pa je razvidno, da jih je 42, med njimi so trije mladoletni, so za STA pojasnili na civilni zaščiti.
Karantena bo v prihodnje sicer obvezna za vse Slovence, ki se bodo vračili iz žarišč, je napovedal. Do zdaj je Slovenija izdala 445 karantenskih odločb. Poudaril je, da je Španija posebej rizično območje, zato se bo prav vse potnike iz Španije odpeljalo v karanteno. Kacin je že včeraj objavil fotografije reševalnega poleta v izvedbi Ministrstva za zunanje zadeve. Na njem je videti zaščiteno posadko letala, saj so bili izpostavljeni nevarnosti covid-19.
Kot je poudaril Andrej Šter, je bil ta let poseben, ker je šlo večinoma za slovenske državljane, ki živijo v Španiji, ki so situacijo vzeli zelo odgovorno, saj se niso želeli vrniti domov, ker so se zavedali, da bi bližnjim skoraj zagotovo prinesli bolezen. Razmere v Španiji so se namreč drastično poslabšale. Ambasada se je tako znašla pred vprašanjem, ali jim predlaga možnost vrnitve v domovino. Vsi so bili seznanjeni s tem, da jih čaka odhod v 14-dnevno karanteno. Kot je dejal, hotel Paka v Velenju zagotavlja dostojno bivanje, strežba pa je prilagojena. Vse potrebščine dobijo tako, da nihče ne pride z njimi v stik.
Kot je pojasnil, jim bo osebje pred vrata postavilo hrano, pozvonilo in odšlo, tako da ne bodo prišli v stik z nikomer. Doda je, da osebe v karanteni niso zaklenjene v sobah, z zunanjim svetom pa lahko komunicirajo s sodobnimi komunikacijskimi napravami.
Potnike so torej namestili v izolacijo v velenjski hotel. Slovenski vladi je Hisense namreč v brezplačno uporabo ponudil hotel Paka in vilo Herberstein v Velenju. Nepremičnini ji je skupaj z več vozili ponudil za primer, da bi se razmere v zvezi s širjenjem koronavirusa toliko poslabšale, da bi tovrstno podporo potrebovala npr. za izolacijo pred okužbo ali začasno nastanitev ogroženih.
Slovence v karanteni bodo testirali trikrat
Danes se je na sedežu občine sestala ekipa predstavnikov občine, regijske in občinske civilne zaščite, zdravstvenega doma, velenjske policije, Gorenja Gostinstva, NIJZ in poklicne gasilske enote Gorenja. Še danes bo osebje tamkajšnjega zdravstvenega doma izvedlo testiranje vseh nastanjenih v hotelu. Testirali jih bodo ponovno čez šest dni in še enkrat čez 14 dni. Celotno koordinacijo za zagotavljanje bivalnih pogojev je prevzela občina. Poskrbeli bodo za varovanje objekta in okolice, v hotelu bo ves čas prisoten receptor.
Dogovorili so se tudi, da bo hrano za vse obroke pripravljalo Gorenje Gostinstvo, dostavljala pa jo bo občinska civilna zaščita. Vse aktivnosti bodo potekale brez kontaktov, hrana bo v nepovratni embalaži dostavljena do hotela, nato pa bodo predstavniki občinske civilne zaščite z ustrezno zaščitno opremo poskrbeli za dostavo do vrat vsem nastanjenim v hotelu. Prav tako bomo poskrbeli za redno razkuževanje prostorov.
Poveljnik regijske civile zaščite se je danes na sestanku v imenu Civilne zaščite Republike Slovenije občini opravičil, ker lokalne skupnosti niso obvestili o svoji odločitvi, občini in civilni zaščiti pa se je zahvalil za hitro ukrepanje in vso pomoč.
Velenjski občini in njenim občanom je v oddaji 24UR opravičilo, ker jih niso seznanili z vzpostavitvijo karantene, in zahvalo za njihovo razumevanje izrekel tudi vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter. Velenjski podžupan Peter Dermol pa je opravičilo Štera sprejel. V izjavi za POP TV je dodal, da pri nadomestni rešitvi ne vztrajajo, saj so zagotovili vse potrebne ukrepe, tako varovanje kot tudi zdravstveno oskrbo in prehrano.
Na pomoč bosta velenjski občini priskočila tudi velenjska civilna zaščita in policija.
Dragić: Velenjčani se nimajo ničesar bati, nihče ne bo šel ven
Med nastanjenimi Slovenci je tudi košarkar Zoran Dragić, ki je ocenil, da je 14 dni karantene preveč. Meni, da bi bilo dovolj teden dni, potem bi jih lahko testirali in morebitne pozitivne poslali domov v samoizolacijo. Dejal je, da so jim na brniškem letališču ob prihodu v Slovenijo izmerili temperaturo, na letalu pa so vsi imeli zaščitne maske. "Nihče od nas ni okužen z virusom. Velenjčani se nimajo ničesar bati, ker nihče ne bo šel ven iz tega hotela," je dodal Dragić.
Ena izmed nastanjenih pa je za STA ocenila, da so brez zaščite in normalne oskrbe. Ker pa hotel ni obratoval, jo skrbi tudi morebitna prisotnost legionele. "Nihče nas ni opozoril, da vode ne smemo piti, šele čez dan smo dobili plastenke pitne vode," je še dejala nastanjena.
Zaskrbljenost občine Velenje, Kacin se je zahvalil lokalnemu prebivalstvu
Občina Velenje je sicer v sporočilu za javnost pred tem izpostavila, da o nastanitvi omenjenih Slovencev v hotelu niso bili obveščeni in izrazili zaskrbljenost nad takšno odločitvijo: ''V nas je to vzbudilo strah, negotovost, pa tudi nepotrebno jezo. Prvič, zaradi tega, ker kot lokalna skupnost s takšno namero nismo bili seznanjeni, niti ne razpolagamo z informacijami, kakšen je zdravstveni status teh ljudi, kako bi/bo bilo poskrbljeno za varnost vseh nas, kako je z gibanjem, prehrano, varovanjem objekta, servisnim osebjem ipd."
Ob tem so.poudarili, da ne želijo diskreditirati ljudi, ki se vračajo v Slovenijo. Upajo, da so vsi zdravi, hkrati pa so izrazili upanje, da se bodo razmere kmalu izboljšale.
Kot je odzive v Velenju komentiral Šter: ''V Velenju je to vzbudilo različne odzive. Pred vrati hotela Paka je predstavnik civilne zaščite. Mislimo, da ima več dela s tistimi, ki bi želeli priti v hotel pa ne smejo, kot s tistimi, ki bi skušali prišli iz njega. Starše in sorodnike prosim, prepričajte se, da je z vašimi v hotelu Paka vse vredu. V tem primeru gre za to, da bodo sorodniki po 14 dneh lahko sprejeli vse potnike iz Madrida in jih posadili za mizo, skupaj pojedli kosilo in se pomenili, kako je bilo v Španiji. Če pa bi se teh 50 oseb razšlo, pa bi morda danes imeli nekaj novih žarišč bolezni v Sloveniji. Vsi skupaj smo dolžni skrbeti za skupno okolje, ki naj ne bo nevarno drugim.''
Kacin je na tem mestu dejal: ''Zahvaliti se moram lokalnemu prebivalstvu v Velenju. Ni edino mesto, ki bo imelo na svojem območju karanteno, Slovencev po svetu je še veliko. To je lep primer solidarnosti, ki je ključen v tem težkem času. Zahvaliti se moram družbi Hisense Gorenje. Upam, da bo to v navdih tudi drugim podjetjem, ki morda razpolagajo s podobnimi kapacitetami. Takšne ponudbe bodo zelo olajšale vračanje Slovencev iz tujine.''
Kacin je pozval k donacijam v poseben sklad, ki ga je ob krizi s koronavirusom ustanovila vlada, predvsem tiste, ki so se v domovino vrnili na državne stroške. Poudaril je, da bodo šla zbrana sredstva predvsem za pomoč v zdravstvu in domovom za starejše, vlada pa bo zagotovila, da se bodo vsi prispevki neposredno prelili v konkretno pomoč najbolj potrebnim.
Tudi ponudba kapacitet, v katere bodo lahko namestili Slovence, ki prihajajo iz tujine, je dragocena donacija, ki jo z veseljem sprejemamo, je dejal vladni govorec.
Vračanje iz tujine se nadaljuje
V četrtek zvečer se je na pot podal tudi konvoj osebnih vozil s slovenskimi državljani iz Severne Makedonije. Kot je tvitnilo slovensko veleposlaništvo v Skopju, so na pot pospremili konvoj z 10 slovenskimi osebnimi avtomobili, za nekaj ljudi pa so zagotovili prostor v avtobusu.
Šter je še napovedal, da bo v soboto iz Madrida priletelo še eno letalo z novo skupino med 40 in 45 Slovenci, ki bodo po prihodu prav tako napoteni v karanteno. Na letalu bo tudi nekaj državljanov drugih držav, ki bodo morali takoj oditi iz Slovenije.
Na MZZ napovedujejo tudi možnost evakuacijskega leta iz finske prestolnice Helsinki. Načrtujejo ga v naslednjem tednu, v obdobju med ponedeljkom in sredo, v primeru velikega interesa pa obstaja tudi možnost postanka v še kateri od nordijskih držav.
Veleposlaništvo v Brasilii pa medtem ureja vse potrebno za vračanje zainteresiranih slovenskih državljanov iz Ekvadorja v Srednji Ameriki. Možni bodo trije leti, in sicer danes iz Quita preko Guayaquila v Frankfurt, v soboto in ponedeljek pa iz Quita preko Guayaquila v Madrid. Gre za posebne lete, vozovnice je možno rezervirati samo preko veleposlaništev, so opozorili.
Dopoldne je zunanje ministrstvo na Twitterju tudi objavilo, da so davi zgodaj zjutraj na avtobus do Slovenije pospremili 11 slovenskih državljanov, ki so z letalom iz Washingtona prispeli v Bratislavo.
Na zunanjem ministrstvu so poleg tega opozorili, da bo samo še danes možen direktni let iz Pariza v Zagreb. Od sobote bo mogoče v Zagreb priti le še posredno preko Amsterdama, Londona, Bruslja ali Frankfurta.
KOMENTARJI (604)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.