
V Sloveniji je bilo lani prvič registriranih okoli 65.500 osebnih vozil in 7800 lahkih gospodarskih vozil. To je skoraj odstotek in pol več kot pred dvema letoma. Tako se danes po slovenskih cestah vozi že dober milijon osebnih avtomobilov, kar pomeni en avtomobil na dva Slovenca. Za primerjavo, Čehi so v lanskem letu kupili enkrat več avtomobilov kot Slovenci, čeprav jih je več kot 10 milijonov.

Smo Slovenci torej zaljubljeni v pločevino? Kot pravi odgovorni urednik Motorevije France Kmetič, nismo nori na avtomobile in je to potreba sodobnih ljudi. Ob tem dodaja, da razen javnega potniškega prometa ni drugih alternativ, npr. tramvaja ali metroja, kot je to urejeno v nekaterih drugih evropskih mestih. Kmetič še meni, da je trg avtomobilov stabilen in da se v bližnji prihodnosti ne bo bistveno spreminjal. Vzrok za zastoje pa je najverjetneje slabo urejen promet.

Sociolog Gregor Tomc pa meni, da je zvišanje cene goriva edina učinkovita sankcija, ki dejansko lahko spremeni naše prevozne navade. „Danes je avto nekaj popolnoma samoumevnega. Vsak državljan, ko dopolni 18 let, hoče imeti svoj avto, nihče pa ne razmišlja o kolektivnih transportih. Slovenci smo tipičen moderen narod, po eni strani izraziti individualisti, po drugi strani pa zelo mobilni in ta kombinacija individualizma in želje po mobilnosti narekuje to, da je avto iz predmeta luksuza postal samoumeven. Že dolgo pa ni več statusni simbol; če bi bil, bi ga imeli redki in bi si ga ljudje zavidali,“ pravi Tomc. Dokler se ne bodo spremenila naša kulturna pričakovanja, je vsaka prometna politika nemočna.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.