V Sloveniji so se ob 19. uri zaprla volišča. Potekal je posvetovalni referendum o uvedbi pokrajin.
Državna volilna komisija (DVK) je na svoji spletni strani objavila, da je bila volilna udeležba do 19. ure 10,94-odstotna. DVK pa bo uradne izide glasovanja predvidoma ugotovila 8. julija.
Po delnih, neuradnih podatkih DVK so se volivci v 11 referendumskih območjih izrekli za pokrajino, le v predvideni Osrednjeslovenski in Južnoprimorski so glasovali proti.
Svoj glas oddali tudi politiki
Predsednik republike Danilo Türk je v izjavi za medije, potem ko je oddal svoj glas, dejal, da je predlog o razdelitvi Slovenije na pokrajine rezultat dolgih dogovarjanj. "Vidim pa, da je še precej razlik glede samega referenduma in samega predloga, tako da bo verjetno potrebna še nadaljnja razprava," je dodal.
Janša: Še posebej sem vesel izida v Ljubljani
Prvi podatki kažejo, da so volivke in volivci v veliki večini podprli predlog pokrajin, je v komentarju izidov referenduma dejal Janez Janša. Premier je še posebej vesel izida v Ljubljani, kjer je večina podprla predlog, da Ljubljana dobi status pokrajine.
Po besedah premierja podrobnejše analize neuradnih izidov kažejo, da se je najvišja "pokrajinska identiteta" izrazila v tistih prihodnjih pokrajinah, ki jim nekateri najbolj nasprotujejo, to so Koroška, Posavje, Vzhodna Štajerska, Savinjsko-šaleška in nekatere druge.
Kot je pojasnil, bo vlada zdaj izide podrobneje analizirala, "še posebej na ljubljanskem področju", nato pa bo pripravila posodobljen zemljevid pokrajin. "Glede na to, da je zagotovo v vsaj desetih izmed 13 predlogov pokrajin podpora predlogu velika, bo to relativno enostavno. Mislim, da ne bom pretiraval, če rečem, da smo takšen predlog sposobni pripraviti v nekaj dneh in ga poslati v parlamentarno proceduro," je dejal Janša. Ob tem je tudi napovedal, da bo Osrednjeslovenska pokrajina, ki na referendumu ni dobila podpore, v novem posodobljenem zemljevidu razdeljena v dve pokrajini, kar je tudi predlog tamkajšnjih občin.
Premier je ob tem še napovedal, da bo vlada pri pripravi novega zemljevida v celoti spoštovala rezultate izglasovane na referendumu, enako pa pričakuje, da bo ravnal tudi državni zbor. "Če bi namreč ponovno prišlo do blokade kljub tem zelo jasnim znakom in glasovanjem, potem smo pred tem, da je pokrajinski projekt v veliki nevarnosti," je ocenil Janša.
Na vprašanje, ali imajo izidi referenduma zaradi nizke volilne udeležbe kaj manjšo legitimnost, je premier odgovoril, da legitimnost referenduma ni vprašljiva. Po njegovem ne bi bila vprašljiva niti, če bi bila volilna udeležba za pol nižja. "Slovenska ustava namreč ne določa kvoruma, zato na njem odločajo tisti, ki nanj pridejo," je dejal.
Premier je tudi prepričan, da rezultati referenduma ne bi bili nič drugačni tudi, če bi bila udeležba 80 odstotna. "Takšno je pač razpoloženje med volivci," je dejal in dodal: "Sklicevati se na udeležbo in graditi politične argumente na podlagi udeležbe, je zato nekoliko nenavadno."
Žagar: Zdaj se bo lažje osredotočiti na vsebino
Minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar je po referendumu ocenil, da so najvišji rezultati v tistih okoljih, ki iz razvojnega vidika najbolj potrebujejo pokrajine. "Verjamem, da se bo mogoče po tem referendumu bistveno lažje osredotočiti na vsebinski del," je pojasnil minister. Pokrajinska zakonodaja je po njegovih besedah v vsebinskem delu v celoti pripravljena.
"Pričakujem, da bo, podobno kot na vladni ravni, tudi DZ upošteval referendumsko voljo in bo odločitev poslancev lažja, ker Slovenija iz razvojnega vidika potrebuje pokrajine," je dejal Žagar. Ob tem je dodal, "da se lahko zgodba samo ponovi", če se gre v ponovno usklajevanje vsebinske zakonodaje v celoti, kjer gre za več kot 50 zakonov.
Janković po referendumu pozval Janšo k odstopu
Ljubljanski župan Zoran Janković je pozval Janšo, naj s 1. julijem, po koncu slovenskega predsedovanja EU, odstopi in do volitev vodi tehnično vlado. Po Jankovićevih besedah je predsednik vlade "vrgel stran štiri milijone evrov", ki bi jih lahko veliko bolj koristno porabil v druge namene. "Zdaj je čas, da predsednik vlade razmisli o svojem odstopu in dejansko dostopi," je dejal Janković in dodal, da je "ponovno naredil škodo državi, ko se je nekaj trmasto odločil, da bo preverjal tisto, kar ni potrebno". Rezultat v Sloveniji je po županovih besedah dovolj jasen, saj očitno tudi volivci SDS in ostalih strank koalicije niso šli na referendum, ker bi jih bilo več.
Po njegovem mnenju je treba počakati novo vlado, ki bo strokovno pripravila razdelitev Slovenije na pokrajine, predstavila SWOT analizo tudi glede števila pokrajin, kaj državljani pri posameznih rešitvah dobijo in koliko to stane. Šele potem na gre vlada iskat soglasje v parlament, je dejal.
Bajuk: Nizka udeležba zaradi lepega vremena
Predsednik NSi Andrej Bajuk je glede izjave ljubljanskega župana odgovoril, da bi moral Janković premisliti, kaj pomeni to, da nekdo v demokratični družbi poziva k bojkotu. "On sam mora premisliti, ali je za demokratično družbo ali ne," je dejal.
Bajuk je na vprašanje, kako komentira prve neuradne izide, odgovoril, da bo zadovoljen z vsakim izidom. Kot je dejal, so zato tudi podprli referendum, saj menijo, da mora vlada prisluhniti ljudem.
Nizko volilno udeležbo na referendumu med drugim pripisuje tudi lepemu vremenu. "Danes je prvi poletni dan, je lepo vreme in marsikdo je z družino odšel na sprehod ali izlet. Poleg tega je šlo pri referendumu za posvetovalni referendum, za katerega je normalno, da je volilna udeležba nekoliko nižja," je dejal Bajuk in ocenil, da bo referendum kljub temu povsem legitimen in ga bo treba spoštovati.
Kresalova: Vlada se je posvetovala sama s sabo
V LDS nizko volilno udeležbo ocenjujejo kot "izjemno pomembno lekcijo tej vladi", je po neuradnih rezultatih referenduma zapisala predsednica LDS Katarina Kresal. "Za ceno lastnega uspeha na volitvah je bila vladajoča koalicija pripravljena ogroziti uspeh Slovenije v prihodnje. Tega ji javnost jeseni ne bo oprostila." "Volivci so vladi z nizko volilno udeležbo jasno dali vedeti, naj jih vprašajo kaj bolj pametnega," meni Kresalova. Po njenem se namreč volivci zavedajo pomena odločitev o skupnih, splošnih interesih, "zato hočejo, da njihova beseda res nekaj velja".
Jelinčič: Referenduma se nisem udeležil
Volivci so z nizko volilno udeležbo pokazali, da so proti pokrajinam in prav je tako, je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič. "Državljani nočejo, da bi se Slovenija delila, temveč želijo razvoj na drugačen način. Rezultat je "klofuta organizatorjem referenduma," meni. Po njegovem pokrajin ne bo. Meni tudi, da pet odstotkov slovenske populacije ne more odločati o tem, kaj se bo v državi dogajalo.
KOMENTARJI (497)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.