Trenutno se v Sloveniji gradijo samo tako imenovana turbo krožišča, torej krožišča, pri katerih znotraj ni mogoče menjati pasov in ki so bolj varna od običajnih krožišč. Po številu turbo krožišč smo tretji v svetu, pravi Tollazzi; takoj za Nizozemsko in Poljsko.
V jutrišnji rubriki 24UR Inšpektor v oddaji 24UR boste izvedeli vse o krožiščih, predvsem pa o tem, kako so slovenska "urejena". Pod drobnogled smo vzeli "okrasitve" in skupaj s strokovnjaki ugotovili, da v njih (pre)pogosto stojijo kič in bizarnosti. Mnoge "okrasitve" s tem kazijo javni prostor in ob tem hkrati zmanjšujejo prometno varnost. Videli boste tudi, kakšna bi morala biti krožišča in zakaj. Od prometne varnosti do estetike.
Slovenija
Slovenci ljubimo krožišča
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
125
V Sloveniji krožišča že nekaj časa rastejo kot gobe po dežju. Kar je logično, saj je krožno potekanje prometa varnejše od navadnih križišč. Tomaž Tollazzi, profesor na mariborski gradbeni fakulteti in velik strokovnjak za krožišča, pojasnjuje: "V Sloveniji smo šli skozi vse faze, tako kot drugje. Najprej začetna zadržanost, nato popolna evforija, ko je vsak župan želel imeti svoje krožišče, in potem postopna umiritev."
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.