
V vročih poletnih dneh skokovito naraste poraba sladoleda. Slovenci pa ga v primerjavi z drugimi evropskimi državami poližemo zelo malo, le približno štiri litre letno na prebivalca. Skandinavci ga 12, Američani pa kar 17 litrov. Največji ljubitelji sladoleda so Novozelandci – vsak od njih ga poje več kot 26 litrov. Med več kot sto vrstami sladoleda različnih okusov in arom je v mnogih državah najbolj priljubljena vanilija, za njo pa čokolada.
Sladoled pa vsebuje tudi številne aditive, kot so barvila, arome, emulgatorji ali zloglasni E-ji. Šest umetnih barvil naj bi celo povzročalo hiperaktivnost otrok, zato je evropska potrošniška organizacija pozvala Evropsko komisijo, naj jih prepove. V živilih za dojenčke in otroke, stare do treh let, so sicer že prepovedani. Največji slovenski izdelovalec sladoledov zagotavlja, da umetnih barvil ne uporablja. "Vsi emulgatorji in stabilizatorji so rastlinskega izvora in pridobljeni večinoma iz alg, dočim barvila so pa različno, večinoma rastlinskega izvora. Gre pa za naravna in naravno identična, umetnih barvil ne uporabljamo," so zagotovili za oddajo 24UR OB ENIH.
V videu pa si poglejte pogovor z Jano Frantar iz sektorja za varnost in razvoj hrane pri ministrstvu za kmetijstvo. Razložila je, kakšni dodatki se lahko uporabljajo pri izdelavi sladoleda.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.