Prvič v zgodovini smo za predsednika ZDA lahko glasovali tudi Slovenci, in to kar na dveh voliščih. Režiser Dušan Jovanović je razpisal ljubljanske ameriške volitve, možnost glasovanja pa so Slovencem pripravili tudi na ameriški ambasadi. Seveda le simbolično, a obakrat je bila odločitev slovenskih volivcev jasna: Barack Obama.
Na prvih je demokratski kandidat dobil 96 glasov. Njegovemu nasprotniku, republikancu Johnu McCainu, je svoj glas zaupalo le deset Slovencev, tri glasovnice pa so bile neveljavne. Tudi v Unionski dvorani, kjer je spremljanje volitev pripravilo veleposlaništvo, je večina križec naredila pred demokratskim parom.
Volitve so kot silvestrovo!
"Te ameriške volitve so pravzaprav silvestrovo. Silvestrovo za Ameriko in silvestrovo za Evropo in za nas Slovence, seveda. Zakaj silvestrovo? Silvestrovo naj bi bila metafora za to, da pričakujemo nekaj od prihodnosti, da bo vse drugače in vse novo in lepše in da bomo bolj srečni in bolj mirni, kot smo zdaj. Zamenjava na vrhu ameriške države, pomeni seveda tudi upanje za ostali svet,“ je volitve opisal Jovanović, prepričan, da se z Obamo obetajo velike spremembe. A njegove zmage si ni upal napovedati.
Ameriška Slovenka Erica Johnson Debeljak, ena od peterice, ki je bdela nad nemotenim potekom volitev, je pri napovedih prav tako previdna. "Zdaj vsi mislijo, da bo Obama zmagal, ampak vsi se bojimo, da se bo na koncu nekaj zgodilo.“ Lahko so se v javnomnenjskih raziskavah zmotili, lahko bodo republikanci spet goljufali, kot so leta 2000 na Floridi, jo skrbi. Vendar hkrati priznava, da so možnosti za kaj takega majhne. Razlika je velika, Obamin tabor pa je na morebitne težave pri glasovanju zelo pozoren.
"Zmaga Obame je že ogromna simbolična sprememba, tudi če ne bi nič naredil,“ je dejala. A meni, da bo. Od svojega kandidata pričakuje hiter odgovor na gospodarsko krizo, umik iz Iraka in zaprtje Guantanama. McCainu najbolj zameri prav dejstvo, da je podprl Guantanamo. "On je žrtev mučenja, zato je to sramotno,“ je dejala.
"Ko je bil McCain leta 2000 proti Bushu, sem ga občudovala. Ampak je tako hotel biti predsednik, da je izgubil svoje vrednote,“ nam je še povedala. Pred osmimi leti sta se tako Bush kot McCain borila za republikansko nominacijo, v umazani kampanji pa je tokratni kandidat potegnil kratko.
Palinova za predsednico leta 2012?
Napovedovati je težko, toda Amerika je vedno manj bela, konservativni program se sesuva, pravi Erica Johnson Debeljak. Analitiki ji ne napovedujejo veliko možnosti, a nikoli ne veš, je še dodala. "Mislim, da tudi Bush ni bil preveč dobro pripravljen intelektualno, in on je uspel. In on je manj karizmatičen kot ona,“ je poudarila.
Kaj pa Sarah palin kot podpredsednica? "Katastrofalno!“ pravi sogovornica in doda: "To je bila izdaja njegove ideje. On je bil vedno proti ekstremno desnim religioznim ljudem, ona pa je za njih.“ Z njo je dobil desno bazo, izgubil pa sredino, še dodaja.
Obama od začetka
Igralka Milena Zupančič je svojega kandidata izbrala že zelo hitro po začetku kampanje, kdo to je, pa je vsem sporočala s kapo z napisom Obama. In Hillary Clinton? "Ni bilo dileme. Zdelo se mi je, da pravi novi veter prinaša Obama.“
A tudi ona je v napovedih previdna, ameriški volivci so nepredvidljivi, pravi. "Mislim, da bomo do konca ostali napeti.“ Če se bo zgodilo to, za kar, kot se je izkazalo, drži pesti velika večina Slovencev, potem si lahko svet obeta mirnejše obdobje, je prepričana. "Ne pričakujem novih neumnih vojn. To se mi zdi bistveno. Vojne povzročijo celo verigo stvari: od kršenj človekovih pravic, ki so zdaj mnogo večja, do ekonomske krize. Mislim da vojna potegne vse to s sabo.“
In kot je dejala na koncu: izid ljubljanskih volitev, čeprav neuradnih, je pokazal, kakšen svet si Slovenci želimo.
Pričakovanje v sproščenem ozračju
Ameriški veleposlanik v Sloveniji Yousif Ghafari, ki je svoj glas oddal že pred dvema tednoma, je volitve v sproščenem vzdušju spremljal v Unionski dvorani. Oba kandidata sta močna, na odločitev Američanov pa bodo močno vplivali zadnji dogodki v svetu, predvsem finančna kriza, je prepričan. "To so težki dnevi in upam, da bomo izbrali pravega predsednika, ki nam bo pomagal. Seveda pa, kar je dobro za Ameriko, je dobro tudi za svet," je dejal.
Da bodo zgodovinske volitve v ZDA vplivale na ves svet, so se strinjali vsi, veliko pa je bilo govora tudi o spremembah, ki jih obljubljata oba, tako McCain kot Obama. "Jaz vendarle vidim večjo možnost večjih in boljših sprememb na Obamini strani, ker se mi zdi, da je to le človek, ki prinaša neko svežino,“ je povedal starosta slovenskega novinarstva Mitja Meršol. Več bo pripravljenosti na sodelovanje, Obama bo potegnil odločilne poteze v Iraku in Afganistanu, in se veliko odločneje zavzel za okolje, kot se je sedanji ameriški predsednik George Bush. Če bo, seveda, zmagal. Skrbijo ga neopredeljeni volivci, saj je prepričan, da se velik odstotek pred anketarji ni opredelil preprosto zato, ker ne želi javno izrekati svojih rasnih predsodkov.
Veteran slovenske politike France Bučar je oddal svoj glas in izbral priponko kandidata, za katerega je glasoval. Za razliko od večine naših sogovornikov, je bil v njegovo zmago prepričan. "Zanesljivo Obama, ne dvomim,“ je dejal. Prepričan je tudi v spremembo politike ZDA do Evropske unije, saj "slabše ne more biti“. Bolj partnerski odnosi, manj enostranska politika, več sodelovanja, za to se zavzema Obama in tako tudi bo, meni Bučar.
Tudi predsednica LDS Katarina Kresal je naklonjena demokratskemu kandidatu, ki, kot je dejala, nosi nekaj novega. "Če bo izvoljen, bo to velika sprememba ne samo za ameriško, ampak tudi za svetovno politiko,“ je razložila svojo odločitev. Vplivalo pa je še nekaj: "Demokrat je, mi pa smo liberalno demokratska stranka.“
Kakšna pa je njena napoved? "Kdor koli bo že na koncu zmagal, bo moral potegniti nekaj zelo drznih potez. Verjamem, da bo kateri koli od njiju pustil za sabo globoko sled,“ je dejala.
Zato pa velikih sprememb ne pričakuje minister za pravosodje Lovro Šturm, ki je povedal, da se za svojega kandidata še ni odločil. "Eden ali drugi predsednik bo nadaljeval v globalnem smislu enako politiko,“ je njegova kratka ocena.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.