Slovenija

Slovenci dolžni milijone?

Zagreb, 03. 04. 2007 11.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski državljani, lastniki nepremičnin na Hrvaškem, naj ne bi spoštovali tamkajšnjih zakonov, piše Večernji list.

S podobnimi problemi se soočajo tudi druga hrvaška obmorska mesta (na sliki Primošten)
S podobnimi problemi se soočajo tudi druga hrvaška obmorska mesta (na sliki Primošten) FOTO: POP TV

Eden od mnogih primerov, ki kaže, da za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem ne veljajo tamkajšnji zakoni, so razmere v Barbarigi v Vodnjanu v hrvaški Istri. Po pisanju hrvaškega dnevnika Večernji list lokalni prebivalci Barbarigi pravijo kar Mala Slovenija, zaradi številnih Slovencev, ki imajo tam apartmaje.

Župan Vodnjana Klaudio Vitasović je za Večernji list dejal, da je v Barbarigi, povsem ob morju, 1648 apartmajev, od katerih jih je kar 1009 v lasti slovenskih državljanov.

Slovenija in Hrvaška sta končno uredili vzajemnost nakupa nepremičnin, kar naj bi uredilo tudi tovrstne probleme
Slovenija in Hrvaška sta končno uredili vzajemnost nakupa nepremičnin, kar naj bi uredilo tudi tovrstne probleme FOTO: Reuters


Vprašanje nakupa in prepisa nepremičnin med Hrvaško in Slovenijo je po novem urejeno. Saj je Slovenija pred kratkim sprejela zakon o vzajemnosti, hrvaška stran pa je to potrdila. Po novem lahko tako slovenski državljani na Hrvaškem kot hrvaški v Sloveniji kupujejo in posedujejo nepremičnine. S tem prevzemajo nase vso odgovornost ob teh nakupih ter se brez težav kot lastniki lahko vpišejo v zemljiške knjige.

Kot pojasnjuje Vitasović, so slovenski državljani apartmaje kupili pred letom 1991, torej ko smo bili v skupni državi. "Oni vse bolj pogosto nepremičnine prodajajo med seboj, novi lastniki pa se ne morejo vpisati v zemljiško knjigo. Zato ima mesto veliko izgubo," pojasnjuje Vitasović. Država tako kupcu ne more zaračunati davka na nakup nepremičnine, ki na Hrvaškem znaša pet odstotkov vrednosti.

Odvetnica za nepremičninsko pravo Ivana Piškorić iz Zagreba je za 24ur.com pojasnila, da na Hrvaškem računi za komunalne storitve, vodo, smeti in podobno zastarajo v roku enega leta. Tako da se lastnikom nepremičnin, ki bi kupili stanovanje, za katerega računi prejšnja leta niso bili plačani, ni treba bati tožb za zapadle račune za vrsto let.


Mestne oblasti pa ostanejo brez denarja, ki bi ga dobile iz naslova davka na počitniške hiše, zaračunavati ne morejo komunalnih storitev in še nekaterih prispevkov iz naslova začasnega bivanja v turističnih mestih, ki polnijo mesti proračun. Prav zaradi slednjih računov mesto Vodnjan na leto ostane brez približno 300 tisoč kun oziroma 40.500 evrov prihodkov.

"Izgubljamo tudi veliko denarja, ker ne prijavljajo dohodka od najema apartmajev. Mi nimamo pravice rubiti kar koli. Slovenski državljani se tega zavedajo in izkoriščajo to situacijo. Ko pa jih iščemo in najdemo, nam rečejo, da oni enostavno niso več lastniki," je problem pojasnil Vitasović.
Dolg z naslova davka na počitniške hiše v Vodnjanu znaša že več kot 2,35 milijona kun oziroma 320 tisoč evrov, kar mestne oblasti skušajo izterjati že več let. Ker gre za tujce, jim hrvaške oblasti ne morejo zaseči prihodkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

katra.valic@guest.arnes.si
03. 04. 2007 16.43
Sem ena od lastnic app v Barbarigi. Zgrožena sem nad neurejenostjo naselja, ki ga upravlja Barbariga turist d.d.. Izstavljajo nam račune za odvoz smeti, kot da bi imeli v lasti hotele ne pa počitniških hišic. Večina lastnikov sama plačuje vodo, odvoza smeti pa ne moremo direktno plačevati Herculanei Pula, ker se na konkretno moje pisanje ne odzovejo. Nisem pripravljena plačevati nenormalno visokih cen odvoza smeti, saj za app v velikosti 34 m2 plačam 5krat več kot lastniki stanovanj v Puli, kjer imajo 170 m2 stanovanjske površine. Ker se Barbarigi turist zdi, da premalo dobivajo od lastnikov, so na račune dodali nadstandarne odvoze smeti in čiščenje ter nadstandardno čiščenje naselja. Za npr. eno tromesečje od 1.1.06 do 31.12.06, ko praktično vikendašev ni tam, sem prejela račun v višini 319,39 kun. V lanskem letu cca 1280 kun na app. Vsak račun jim zavrnem, a do danes še nisem prejela odgovora. Plačam približno polovico računa, in še to je preveč. Odvoz smeti je slabo organiziran, premalo je smetnjakov, tja vozijo smeti brez nadzora tudi lastniki bližnjih parcel, ki za odvoz v resnici ne plačajo nič, počitnikujejo pa na svojih parcelah. Imam pa še en zelo velik problem, ki se vleče že več let. Ob nakupu app so nam povedali, da bo za nami zeleni pas. Nekaj let kasneje pa so za nami zgradili še zelo veliko hiš z app in jih priključili na obstoječo kanalizacijo. Dovodna cev ima večji premer kot odvodna in pri vsakem večjem nalivu dežja kanalizacija poplavlja, zato imamo redno vodo v svojih app (Via lavanda). Tako se je zgodilo tudi lansko leto iz 16./17. 9. 06. O problemih je obveščen Barbariga turist, ki se zgovarja na Herculaneo Pula, oni pa na Občino Vodnjan. Dopis sem jim poslala 3. 10.2006, a do danes nisem dobila nobenega odgovora, niti se niso javili na zapisano GSM številko, da bi si situacijo ogledali na mestu samem. Prejšnji teden sem pisala tudi županu Občine Vodnjan in me zanima, kako bo urgiral. Govori samo o neplačanih obveznostih. Moji računi so vsi plačani, kot je navedeno. Do njih nimam nobenega dolga. Imam pa izjemen strah,kdaj bo spet močno deževalo, da bom imela poplavo v app. Gre za projektantske napake. Škoda po vseh poplavah pa znaša več kot 8000 EVROV, ki pa sem jo nosila do sedaj sama, v bodoče pa bom tožila Občino Vodnjan, ker kljub mojim pozivom ne naredi ČISTO NIČ!!! Če želite še kakšne dodatne informacije, me lahko pokličete. Katra
Tonček Balonček
03. 04. 2007 13.24
Takole pisanje je popolnoma deplasirano. Tudi sam imam "nekretninu" v Istri in razmere poznam zelo dobro, če ne celo odlično! Več ali manj gre za politične odločitve, katerih posledica je huskanje ljudstva, da bi se pač sprli med sabo, potem bi se spet pojavila kaka SLO in HR veljaka in "umirila žogo", sicer jih ne bi rabili! Če hočejo Istrani, kot se sami radi poimenujejo, kaj napraviti zase, morajo lobirati v smislu varstva svoje lastnine in tujjce, kamor spadamo tudi mi, skubiti elegantno, ne primitivno. To je vsa logika. Profesionalci na Hrrvaškem to vedo, razni "seljaki" pa so orodje politike. V vsem seevrenm Mediteranu te zadeve delujejo, na področju te bivše jugoslavije pa ne! Nihče od Hrvatom ne terja, da svojo zemljo razprodajo, problem je v tem, ker so nesposobni zadeve urediti kot je treba. Saj je v Sloveniji podobno: Kupiš, pa še sto let bivši lastniki pojmujejo zemljo kot svojo, sekajo drevje in poslujejo kot s svojim, beri stare kmetske romane, katerih preslikava v današnji čas je pa politika!
nemejugat
03. 04. 2007 12.24
Pri trgovanju z nepremičninami bi bilo prav da nekaj dobijo, kot je to povsod v navadi. Če sekupci ne morejo vpisati v zemlj. knjigo, naj vprašajo v Zagrebu zakaj, morda jim bodo tam dali kaj denarja. Pri trženju apartmanov pa upam, da bodo glede taks enako dosledni do vseh lastnikov, neglede na državljanstvo.
balon200
03. 04. 2007 12.21
No, sedaj je pa spet Rupel dobil kajlo v rit, potem, ko se je hvalil, da je dosegel nepremičninsko vzajemnost s Hrvaško. Hrvatarji so zviti, bolj kot štorasti Rupel sigurno.