Slovenija

'Vojaki niso tihotapili droge'

Ljubljana, 15. 04. 2009 13.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pri pregledu pripadnikov SV, ki so se vrnili z misije Isaf v Afganistanu, ni bilo najdenih prepovedanih drog, je na seji odbora za obrambo povedala obrambna ministrica.

Grb
Grb FOTO: Jani Dolinšek
Robert Hrovat (SDS) je Jelušičevo vprašal, na kakšen način je potekala vrnitev pripadnikov SV iz Afganistana oz. ali je res, da so bili evakuirani povsem na koncu. Ministrica mu je odgovorila, da je prišlo do primera, ko siceršnji prevoznik - ameriška vojska - zaradi drugih prioritet prevoza ni mogel opraviti takoj, zato je bila najeta komercialna linija Adrie Airways. Načelnik Generalštaba SV Albin Gutman je dodal, da je bilo za vojake ustrezno poskrbljeno, tudi njihovi sorodniki so bili po njegovih besedah obveščeni, da se bo kontingent vrnil kasneje. Poudaril pa je, da so komercialne linije dvakrat dražje kot prevozi s katero od drugih vojska.

Pri pregledu pripadnikov 10. kontingenta Slovenske vojske (SV), ki so se vrnili z misije Isaf v Afganistanu, ni bilo najdenih prepovedanih drog, je na današnji seji odbora za obrambo povedala ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Kot je poudarila, nihče izmed pripadnikov 10. kontingenta ni bil priprt ali pridržan.

Obveščevalno varnostna služba Mors je pridobila informacijo, da naj bi posamezni pripadniki 10. kontingenta SV iz Afganistana v Slovenijo prinesli prepovedane droge, je pojasnila ministrica. Zaradi sumov je pristojno sodišče izdalo odredbe za 16 osebnih preiskav in 16 odredb za preiskavo opreme, ki je bila pripeljana posebej iz Afganistana v Slovenijo. Preiskava je bila opravljena 9. aprila in so jo izvedli kriminalisti obveščevalno varnostne službe, pripadniki 17. bataljona vojaške policije in pripadniki policije.

Načelnik generalštaba SV Albin Gutman je ob tem poudaril, da je izvajanje nadzora nad morebitnim posedovanjem prepovedanih drog ena stalnih nalog, ki se izvaja v Slovenski vojski. "V tem primeru je šlo za dezinformacijo," je pojasnil.

Predsednika odbora Jožefa Jerovška (SDS) je zanimalo politično ozadje te "dezinformacije". Kot je dejal, se je o proizvodnji in distribuciji mamil v okviru misije v Afganistanu govorilo v krogih koalicije, zato je ministrico vprašal, od kod so prišle te informacije oz. ali so prišle iz Slovenije. Anton Anderlič (LDS) je Jerovškovo vprašanje ocenil kot teorijo zarote, ki ne drži oz. kot insinuacijo.

Jelušičeva je pojasnila, da je obveščevalno varnostna služba do podatkov prišla v okviru svojega rednega dela. Natančneje metod službe ni pojasnjevala, dejala pa je, pa so bile odredbe sodišča poimenske. Poudarila je še, da do tega trenutka še ni bilo pritožb pripadnikov SV zaradi opravljenih postopkov.

Ministrica je ob tem izrazila zadovoljstvo, da so bili sprani sumi v slovenski javnosti. Pregled enega od 16 vojakov sicer še ni bil opravljen, saj je bil opravičeno odsoten, je navedla v pisni informaciji predsedniku odbora Jerovšku.

Odbor je na seji soglasno sprejel seznanitvena sklepa o preiskavi pripadnikov 10. kontingenta Slovenske vojske Isaf. Večina članov odbora pa je zavrnila sklep o obsodbi poskusa diskreditacije pripadnikov 10. kontingenta SV, ki ga je predlagal Jerovšek. Ta je menil, da "so bile insinuacije o vpletenosti slovenskih vojakov v trgovino z nedovoljenimi substancami očitno narejene kot povod za politične in kadrovske obračune v obrambnem sistemu".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
16. 04. 2009 07.27
Vojakov se en sme pregledovati, baje imajo imuniteto. Po vsem sevtu velja, da so to najbolj pošteni ljudje, moralno in etično trdni, branilci zakonitosti, erda in pravice! Zakaj tako ne bi bilo tudi pri nas? Za njih je Zakon o carinskem postopku popolnoma brezpredmeten, pritožili se bodo, gre za žalitev!Kdo si jih je drznil pregledovati?
VolilecSI
16. 04. 2009 02.17
Kaj Cviklu ne zadostuje več njegova dnevna doza kokaina?
Tonček Balonček
15. 04. 2009 17.29
Ja pa saj je policija ravnokar pozivala občane, naj podajajo anonimne prijave. Kaj bodo počeli z njimi, če ne smejo potem ukrepati? Če javim, da imajo npr. vračajoči vojaki s Kosova s seboj kakšno drogo ali umetnino, npr., naj tak klic ignorirajo?
Franc Zabukovec
15. 04. 2009 17.20
JaJa eni delajo pa tud če sam zdraho.
milan-hisan
15. 04. 2009 14.37
. Zanimivo pa je, da se v bliznjih vojaških krogih govori nasprotno. .
m0dridirkac
15. 04. 2009 14.37
Kakšne obsodbe? Saj nikogar niso obsodili! A ti malo pojme mešaš? Sicer pa tudi meni ni všeč, da mi carinik avto na meji premeče, ampak taka je njegova služba.
Pattrisha
15. 04. 2009 14.10
še vedno sem mnenja, da jim take obsodbe brez dokazov prej škodijo kot koristijo mislm, da ni nobenemu ušeč, da se ga po krivem obdouži...
dani039
15. 04. 2009 14.03
Kaj kvarijo? Dvigujejo! S tem ko jih preverijo in ugotovijo da je bila vržena dezinformacija jim ugled kvečjemu dvignejo in sramotijo politiko! Ugled bi si pokvarili sami če bi bili karkoli našli! Razmisli!
Pattrisha
15. 04. 2009 13.48
s temi nepotrebnimi aferami kvarte ugled SV