Pri pregledu pripadnikov 10. kontingenta Slovenske vojske (SV), ki so se vrnili z misije Isaf v Afganistanu, ni bilo najdenih prepovedanih drog, je na današnji seji odbora za obrambo povedala ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Kot je poudarila, nihče izmed pripadnikov 10. kontingenta ni bil priprt ali pridržan.
Obveščevalno varnostna služba Mors je pridobila informacijo, da naj bi posamezni pripadniki 10. kontingenta SV iz Afganistana v Slovenijo prinesli prepovedane droge, je pojasnila ministrica. Zaradi sumov je pristojno sodišče izdalo odredbe za 16 osebnih preiskav in 16 odredb za preiskavo opreme, ki je bila pripeljana posebej iz Afganistana v Slovenijo. Preiskava je bila opravljena 9. aprila in so jo izvedli kriminalisti obveščevalno varnostne službe, pripadniki 17. bataljona vojaške policije in pripadniki policije.
Načelnik generalštaba SV Albin Gutman je ob tem poudaril, da je izvajanje nadzora nad morebitnim posedovanjem prepovedanih drog ena stalnih nalog, ki se izvaja v Slovenski vojski. "V tem primeru je šlo za dezinformacijo," je pojasnil.
Predsednika odbora Jožefa Jerovška (SDS) je zanimalo politično ozadje te "dezinformacije". Kot je dejal, se je o proizvodnji in distribuciji mamil v okviru misije v Afganistanu govorilo v krogih koalicije, zato je ministrico vprašal, od kod so prišle te informacije oz. ali so prišle iz Slovenije. Anton Anderlič (LDS) je Jerovškovo vprašanje ocenil kot teorijo zarote, ki ne drži oz. kot insinuacijo.
Jelušičeva je pojasnila, da je obveščevalno varnostna služba do podatkov prišla v okviru svojega rednega dela. Natančneje metod službe ni pojasnjevala, dejala pa je, pa so bile odredbe sodišča poimenske. Poudarila je še, da do tega trenutka še ni bilo pritožb pripadnikov SV zaradi opravljenih postopkov.
Ministrica je ob tem izrazila zadovoljstvo, da so bili sprani sumi v slovenski javnosti. Pregled enega od 16 vojakov sicer še ni bil opravljen, saj je bil opravičeno odsoten, je navedla v pisni informaciji predsedniku odbora Jerovšku.
Odbor je na seji soglasno sprejel seznanitvena sklepa o preiskavi pripadnikov 10. kontingenta Slovenske vojske Isaf. Večina članov odbora pa je zavrnila sklep o obsodbi poskusa diskreditacije pripadnikov 10. kontingenta SV, ki ga je predlagal Jerovšek. Ta je menil, da "so bile insinuacije o vpletenosti slovenskih vojakov v trgovino z nedovoljenimi substancami očitno narejene kot povod za politične in kadrovske obračune v obrambnem sistemu".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.