Predsednik izvršnega odbora Aktiva novinarjev Dela Peter Kolšek in predsednica izvršnega odbora Sindikata novinarjev Dela Mija Repovž sta prejela pisno opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga.
Predsednik uprave Dela d.d. Danilo Slivnik je po navedbah Sindikata in Društva novinarjev Slovenije kot razlog navedel protestno izjavo, ki sta jo vodstvi stanovskih organizacij sprejeli 20. aprila, ker je uprava sprožila postopka redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi dopisnikoma Matiji Grahu in Roku Kajzerju.
Po trditvah Slivnika, naj bi, navajajo v društvu in sindikatu novinarjev, protestna izjava, ki sta jo novinarski organizaciji Dela posredovali medijem in pred tem tudi upravi in odgovornemu uredniku, neupravičeno metala slabo luč na upravo in odgovornega urednika dnevnika Delo, moralno škodovala ugledu izdajateljske hiše in dnevnika in družbo oškodovala tudi materialno.
DNS in SNS: Nesprejemljivo lomljenje novinarskih hrbtenic
Hkrati je predsednik uprave Dela po navedbah omenjenih stanovskih organizacij obvestil člane izvršnega odbora Sindikata novinarjev Dela, da uprava prekinja pogajanja za sklenitev Podjetniške kolektivne pogodbe družbe Delo d.d. za novinarske poklice. Predsednik uprave navaja, da bo pogajanja možno nadaljevati, ko bosta uprava in sindikat sprejela dogovor, na kakšen način njegova predsednica lahko »javno izraža bolj ali manj osebna, predvsem pa zmotna stališča o delu uprave te družbe.«
V obeh stanovskih organizacijah v zvezi z omenjenimi dogodki ugotavljajo, da ravnanje predsednika uprave Dela d.d. prestopa mejo že doslej izvajanih postopkov družbe zoper izražanja mnenj in stališč posameznih novinarjev in novinark Dela. Nanje so, poudarjajo, večkrat javno opozorili v obeh krovnih novinarskih organizacijah, na „nesprejemljivo lomljenje novinarskih hrbtenic“ v primerih dopisnikov Kajzerja in Graha pa tudi na omizju Tehnologija obvladovanja medijev v Cankarjevem domu.
V času protesta izvršnih odborov obeh hišnih stanovskih organizacij so, dodajajo, v primerih postopkov zoper omenjena dopisnika v skupnem sporočilu na nevzdržno sankcioniranje izražanja mnenj in stališč opozorili tudi Evropska zveza novinarjev, sindikati slovenskih, hrvaških in avstrijskih novinarjev, slovensko in hrvaško društvo novinarjev in Klub tujih dopisnikov na Hrvaškem.
Po navedbah društva in sindikata novinarjev je tako videti, da uprava zoper Repovževo in Kolška uporablja natančno iste institute sankcioniranja iz zakona o delovnih razmerjih, kakor jih je že v svojih disciplinskih postopkih proti neposlušnim novinarjem. Vendar pa gre, poudarjajo, tokrat še za nevaren precedens poskusa razbijanja hišnih novinarskih organizacij, saj jima, sicer s protiustavnim in protizakoniti omejevanjem, onemogoča opravljanje osnovnih nalog.
Po prepričanju sindikata in društva novinarjev je predsednik uprave Dela s pravno in dokazno slabo utemeljeno grožnjo zastopnikoma poklicnih organizacij prekršil ustavo, ki zagotavlja svobodo delovanja sindikatov, določila zakona o delovnih razmerjih, ki ščitijo zastopnike delavskih interesov, zakona o medijih, ki varuje avtonomnost in pravico do samoorganizacije novinarjev znotraj uredništev, tudi ratificirane konvencije in priporočila Mednarodne organizacije dela. Preprečevanje in onemogočanje delovanja sindikata pa je, dodajajo, tudi kaznivo dejanje. „Ne moremo si predstavljati delovanja krovnih stanovskih organizacij, tudi slovenskih sindikatov ne, če bi se Delova praksa omejevanja delovanja in javnega nastopanja zastopnikov delavskih in poklicnih interesov splošno razširila. Predsednika uprave in izdajatelja pozivamo, naj postopke kaznovanja Kolška in Repovževe prekinejo, hkrati pa vzpostavijo socialni dialog s hišnima stanovskima organizacijama, ki bo zadostil osnovnim domačim in mednarodnim normam,“ so zapisali v sporočilu, pod katerega sta podpisana predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič in podpredsednica Društva novinarjev Slovenije Nevenka Dobljekar.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.