
Slovenska osamosvojitev je največji premik v slovenski zgodovini in Demosova vlada, prva demokratično izvoljena slovenska vlada, ki je vodila slovensko osamosvojitev, je dogodek, ki se ga velja spominjati, je na slavnostni akademiji ob 15-letnici vlade osamosvojitve Slovenije dejal predsednik vlade Janez Janša. Slovenska demokracija in osamosvojitev sta po 15 letih enako živi kot takrat in sta se kljub zmrzali še razvili, da ima Slovenija danes možnosti za nadaljnji razvoj, ki jih doslej ni imela, je dodal premier.
Ko se danes spominjamo tistih časov, se spominjamo tudi težav, ki jih je takrat imela vlada z opozicijo v tistih točkah, ko je bila nedržavotvorna. Tudi danes, ko gre za evropske zadeve, se ta zgodovina žal ponavlja, je dejal premier. Ko pa je šlo za ključni korak, je bilo zaradi politike povezovanja, ki jo je vodila Demosova vlada, možno v najbolj kritičnih trenutkih strniti sile in zato je bila cena slovenske osamosvojitve bistveno nižja, kot bi lahko bila sicer. Poleg vseh ostalih zapuščin Demosove vlade je za slovensko prihodnost ta ena najdragocenejših dediščin, je poudaril Janša.

Izrazil je tudi veselje nad tem, da vodi vlado, ki se šteje za naslednico Demosove vlade, da so v tej vladi ljudje, ki so že takrat sodelovali in da je tudi politična opcija, ki predstavlja koalicijo, v veliki meri združitev sil izpred 15 let. Na isti ravni, a na bolj zreli podlagi, ki so jo prinesle izkušnje in "draga šola", tako da lahko po tej zmrzali zadnjih 15 let gledajo na prihodnost z bistveno večjim optimizmom. Sad te sloge Slovencev pa je po Janševih besedah povezanost v evropski družini.
Bernik: Demosova vlada je bila združevalna
Kot slavnostni govornik je na akademiji nastopil France Bernik. Ta je v svojem govoru dejal, da je bila Demosova vlada predvsem združevalna. Sestavljali so jo namreč ministri vseh strank Demosa in nekateri ministri, ki so bili člani "strank politične kontinuitete". Kot izvršilna oblast je delovala odprto, brez izključevanja ali ideološkega preverjanja, je izpostavil Bernik.

Opozoril je, da je ta vlada uspela delovati strpno kljub napetostim znotraj Demosa in njegovi samorazpustitvi konec leta 1991 ter kljub nenaklonjenosti demokratičnim spremembam s strani večine slovenskih medijev. In da se ta vlada, drugače kot komunistične države vzhodnega tabora, ni odločila za lustracijsko zakonodajo, čeprav se je že takrat veliko vedelo o revolucionarnem nasilju v Sloveniji med drugo svetovno vojno in neposredno po njej.