Ekipa projekta SloWolf je od italijanskih kolegov prejela rezultate genetske analize neinvazivnega vzorca volka, ki se je v regionalnem parku Lessinia nedaleč od Verone v Italiji pridružil slovenskemu volku z imenom Slavc. Italijanski mediji so Slavčevo sopotnico poimenovali Julija in v laboratoriju so potrdili, da gre res za volkuljo, izvira pa iz italijansko-francoske populacije volkov.
Ta populacija šteje okoli 800 volkov in je razširjena od juga Apeninskega polotoka, preko Apeninov in Zahodnih Alp v Francijo, od koder v zadnjih letih dosegajo že tudi mejo s Španijo na Pirenejih, so sporočili iz SloWolfa. Najbližji znani trop iz te populacije je od parka Lessinia oddaljen približno 200 kilometrov, kar je podobna oddaljenost kot do naše dinarsko-balkanske populacije volkov.
Slavc in Julija sta tako po besedah strokovnjakov ustanovila nov trop ravno na sredini med obema populacijama. Hkrati pa je to tudi prvi dokumentiran trop, v katerem sta se združila volka iz teh dveh sicer ločenih populacij. ''Če si dovolimo biti nekoliko antropocentrični in populistični, bi lahko rekli, da to razloži, zakaj je Slavc šel tako daleč – želel si je Italijanko (dinarsko volkuljo bi si lahko našel doma v Sloveniji),'' so še malo za šalo malo zares dodali v ekipi SloWolf.
Kdo je Slavc?
Volk Slavc se je rodil v slovensko-hrvaškem tropu Slavnik. Triletni samec je 19. decembra 2011 zapustil svoj rodni trop. Odpravil se je na Hrvaško, v Italijo in v Avstrijo. Preplaval je Dravo, dvakrat prečkal Alpe, prišel do Salzburga, nato pa se je odločil za milo klimo okoli Gardskega jezera. No, in tam je spoznal Julijo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.