Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik je v izjavi za javnost izrazila protest zoper današnjo oddajo Trenja, ki naj bi govorila o deklici, ki je bila "po dolgotrajnem in za vse vpletene zelo bolečem in mučnem sodnem postopku s pravnomočno sodbo zaupana očetu". Po mnenju varuhinje bo oddaja deklici povzročila dodatno nepopravljivo škodo.
Varuhinja: Grob poseg v zasebnost otrok
Čeprav naj bi eden od staršev domnevno sam privolil v objavo - po navedbah varuhinje gre za mater, ki se s sodbo sodišča ne strinja in skuša svoj prav dokazovati z medijsko zgodbo -, to samo po sebi ne razbremenjuje novinarjev in urednikov od etične odgovornosti pri presoji o tem, ali bodo s poročanjem posegali v zasebnost otroka. "Nasprotno. Prav na podlagi vseh okoliščin - npr. nasprotovanju očeta, ki izvršuje skrbništvo nad otrokom -, imajo za to še prav posebno veliko odgovornost in so zavezani pokazati posebno poklicno skrbnost," je zapisala varuhinja.
Po prepričanju varuhinje novinarski kodeks novinarje zavezuje, da spoštujejo pravico posameznika do zasebnosti in se izogibajo senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanju njegove zasebnosti v javnosti. Posebno obzirnost morajo po njenem mnenju pokazati pri zbiranju informacij, poročanju in objavi fotografij ter prenašanju izjav o otrocih in mladoletnikih, tistih, ki jih je doletela nesreča ali družinska tragedija, osebah z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju ter drugih huje prizadetih ali bolnih. Tedaj mora po navedbah Čebašek-Travnikove pomembno vlogo odigrati predvsem razmislek o varstvu koristi otrok.
Poseg v posameznikovo zasebnost je po prepričanju varuhinje dovoljen le, če za to obstaja javni interes. Pri tem opozarja, da medijskega razkrivanja podrobnosti iz najožje osebne sfere otrok in njihovih staršev nikakor ni mogoče enačiti z javnim interesom po obveščenosti. "Takšno ravnanje medijev ne pomeni le grobega posega v zasebnost otrok, temveč odkrito nasilje nad otroki," je še zapisala varuhinja.
Slak: Zaščitili bomo interese otrok
Iz uredništva oddaje Trenja so nam sporočili, da bodo nocoj predstavili agonijo otrok ob ločitvah staršev, saj po dolgoletnih ločitvenih postopkih otroci končajo celo na psihiatričnih oddelkih. Na drugi strani pa imamo primere, ko ta ista država ni sposobna odpeljati otrok enemu od staršev, čeprav je sodišče odločilo, da bi ga morali izročiti drugemu. Zakaj torej državne institucije na eni strani otroke nasilno jemljejo, drugje pa otroke puščajo staršem, ki jih ogrožajo.
Primeri, o katerih bodo govorili v tokratni oddaji, so namreč pokazatelj, kako državne institucije pomanjkljivo ščitijo koristi otrok ob ločitvah staršev. V oddaji bodo soočili vse vpletene, ki odločajo o usodi otrok, starše, odvetnike, centre za socialno delo, sodnike, izvršitelje, policijo in pristojne z ministrstev, so sporočili iz uredništva oddaje.
Voditelj Trenj Uroš Slak je povedal, da težko razume varuhinjo, ko protestira proti nečemu, kar se sploh še ni zgodilo. Kot je dejal, bodo v oddaji storili vse, da zaščitijo interese otrok. Primer, o katerem bodo govorili v tokratni oddaji, je po njegovem namreč pokazatelj, kako državne institucije ščitijo oziroma ne ščitijo koristi otrok ob ločitvah staršev.
"Zdi se mi, da je v javnem interesu, da opozorimo, da je sistem pri dodeljevanju otrok pri ločitvah pomanjkljiv," je dejal Slak. Povedal je še, da je Zdenko Čebašek-Travnik takoj, ko je izvedel za njen protest, povabil v oddajo, da javno izrazi svoje pomisleke, vendar jim je vodja za odnose z javnosti pri uradu brez obrazložitve dejala le, da varuhinje v oddajo ne bo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.