Slovenija

VIDEO: Sladke pijače, prigrizki, alkohol – kako daleč gre lahko država pri omejevanju našega vsakdanjega življenja?

Ljubljana, 30. 03. 2018 17.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ali lahko pričakujemo enotno embalažo in zdravstveno vsebino na izdelkih, za katere velja, da škodujejo zdravju? Imajo države pravico, da regulirajo naše odločitve – torej, da jemo sladkarije, slane prigrizke ali pijemo sladke pijače in alkohol?

Kaj lahko pijemo in jemo in česa ne smemo? Kaj je škodljivo za naše zdravje in kaj ne? Ali ima o tem pravico odločati država, ki si sicer prizadeva, da bi zmanjšala te nezdrave razvade? Kako daleč gre lahko pri omejevanju naše svobodne izbire, kako bomo živeli?

Bodo Coca Cola, Pepsi in podobne pijače pakirane v enake steklenice?
Bodo Coca Cola, Pepsi in podobne pijače pakirane v enake steklenice? FOTO: Profimedia

Nekateri zagovorniki zdravega načina življenja menijo, da bi morali tudi za sladke in alkoholne pijače, sladkarije, slane prigrizke, hitro prehrano uvesti zdravstvena opozorila in enotno embalažo. Strinjajo se, da bi država tudi od teh proizvajalcev z zakonom zahtevala, da uvedejo enotne embalaže. Kar preprosto pomeni, da bi bila na primer pivo Unino in Laško pakirana v enake steklenice ali čokoladi Gorenjka in Milka v enako embalažo. Torej, da bi se zakrila vsa prepoznavna zunanjost izdelkov, razen imena blagovne znamke, pa še to bi moralo biti zapisano v standardizirani obliki in barvi. Povedano drugače, proizvod ne bi bil več prepoznaven kot blagovna znamka.

'Človek sam ve, kaj mu škodi, zato ne potrebujemo navodil države'

Doktorica ekonomskih znanosti iz dunajskega Avstrijskega gospodarskega centra (Austrian Economics Center) Barbara Kolm meni, da bi morale biti države previdne pri uzakonjanju prepovedi, ki se nanašajo na vsakodnevna življenja ljudi in posameznikov. Posamezniki namreč znajo sprejemati odločitve in vedo, kaj je bolje za njih in ne država. "Posameznik ve, kaj bi rad počel in kaj bo naredil, da bo njegovo življenje boljše," je prepričana Kolmova.

Zaveda se, da smo previdni, ko gre za naše zdravje in da nas država oziroma vlada želi zaščititi pred našimi slabimi razvadami, ampak vseeno misli, da posameznik sam zase ve, kaj je dobro in kaj slabo za njega. Na primer če imaš rad sladkarije, veš, da če jih boš pojedel preveč, lahko postaneš debel.

Prevelika regulacija države ima lahko posledice

Preveliko omejevanje držav različnih področjih ima posledice, kar je moč zaslediti po vsem svetu. Kolmova trdi, da če bo vlada izvaja preveliko regulacijo, ne glede na to, ali gre za podjetja, gradbišča ali zgolj za omejevanje naših življenj in malih stvari, ne bomo prišli nikamor.

Če bi države uvedle take omejitve, kdo bi izgubil največ – potrošniki, multi nacionalna podjetja ali država, smo se vprašali? Kolmova meni, da ne gre za to, kdo dobi in kdo izgubi. Gospodarstvo bi moralo biti vedno usmerjeno tako, da pridobijo vsi.

'Enotne embalaže bi preprečile, da izbiramo med všečnimi stvarmi, ki jih imamo radi'

Če bi bili vsi čipsi enako zapakirani, vsi viskiji v enakih steklenicah, bonboni v enakih vrečkah, potem blagovne znamke ne bi imele smisla. Bistvo blagovnih znamk je namreč ravno v tem, da so razpoznavne, da se kupci navežejo nanje in se z njimi identificirajo. Kaj bi torej to pomenilo za poslovni svet? Barbara Kolm ugotavlja, da nič dobrega. Ne glede na to, ali gre za blagovno znamko čevljev, oblek ali pohištva, podjetja so vanje dolgo vlagala. V njih je ogromno intelektualne lastnine, veliko miselnega dela in vloženega denarja. Torej to veliko stane. "Z uvedbo enotnih embalaž, bi jim to vzeli in tako dobimo rešitev, ki je prikrojena le za eno stran. In nihče ne bi mogel izbirati in izbrati med temi všečnimi stvarmi, na katere smo tako navajeni," je prepričana sogovornica.

Uvedba enotnih embalaž za posamezne skupine izdelkov bi ubila blagovne znamke in njihov smisel.
Uvedba enotnih embalaž za posamezne skupine izdelkov bi ubila blagovne znamke in njihov smisel. FOTO: Profimedia

Podrobno bo o teh tematikah spregovorila 14. aprila na Gospodarski zbornici Slovenija v Ljubljani, ki jo organizira Inštitut Libertas. Tudi oni zagovarjajo pomen svobodne izbire in predpostavljajo, da je posameznik dovolj poučen, da se zaveda možnih posledic, če uživa nezdrave stvari. "Strokovnjaki bodo razpravljali o vseh možnih državnih regulacijah in smislu takega omejevanja," je povedal predsednik Inštituta Libertas Anže Šarabon.

Kolmova pa je za konec še dodala, da nihče nima pravice odločati o tem, kaj bomo jedli in pili, četudi nam z usmeritvami želi le dobro. "O tem lahko odločamo le sami, to je na nas, posameznikih, da izbiramo in izberemo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
30. 03. 2018 19.50
Vedno, ko država nekaj prepove svojim državljanom, se najde neka skupina, ki bo prepovedano prodajala dražje, ker se pač redno ne da dobiti. Ta skupina bo obogatela in ko bodo druge skupine videle to bogastvo, se bo začel boj za teritorij, sledi medsebojno pobijanje in pobijanje policistov, ki varujejo zakone. Lahko tudi policisti na 800€/mes spoznajo, da je dobro, če bi zaslužili 2 000€ in sprejmejo podkupnino za tišino ... itd. Ponovi se zgodba prohibicije alkohola v ZDA. Poglej: History of Prohibition: Why It Failed = Zgodovina prohibicije in zakaj je propadla.
ni_mi_vse_eno
30. 03. 2018 19.45
Otrokom prepovemo, ker niso še dovolj zreli, da bi razumeli. Odraslim lahko samo svetujemo. Živela svoboda samoodločanja in sprejemanja odgovornosti za te odločitve. To je življenje, sprejemanje odločitev in rast na podlagi naših odločitev.
komarec
30. 03. 2018 19.03
+1
Po mojem trdnem prepričanju, države ne smejo imeti vpliva na moj način življenja, bolje rečeno način prehranjevanja, pa vendar ga imajo. V ozadju vsega je biznis. Biznis je sladkarijah, slanih prigrizkih, cigaretah, alkoholu in ne na zadnje v zdravstvu in farmaciji. Tu so ustvarili začaran krog, na eni strani nam te stvari lepo plasirajo, na drugi nam svetujejo kaj je zdravo, na koncu nas zdravijo, vse z namenom zaslužka. Nekdo je napisal, medicina je tako napredovala, da praktično ni več zdravega človeka. Počasi medicini vse manj zaupam, ravno tako farmaciji, veliko dam na doma pridelano hrano. Vsake primeru pa ne bom nobenemu dovolil, da mi odreja kaj bom jedel. Naj raje kapitalisti pogledajo kam so pripeljali svet na račun zaslužkarstva, da ne znamo več rešiti problema plastičnih odpadkov, ki so čist produkt kvazi razvoja sveta. Včasih sta bila sadje in zelenjava v lesenih gajbicah, vrečke so bile iz papirja, ki se je razgradil on prvem dežju, pijače so se prodajale v steklenicah, ki so so se vračale. Pa nekateri trdijo, da smo bili takrat revni. Danes, ko imamo vse te svinjarije dobesedno, smo pa napredni in bogati. Ne hvala, jaz sem še vedno raje "revež", ki jem doma proizvedeno hrano, od zelenjave, sadja, klobas, raznovrstnega mesa, sira, vina, brezalkoholnih pijač........... in se počutim dobro.
komarec
30. 03. 2018 19.07
+1
Pa še to, post imam kadar mi paše, veliko noč prav tako, pa 1. maj tudi.
Morana7
30. 03. 2018 19.01
+1
Predvsem se z večjo regulacijo lahko omeji naša svoboda do zastrupljanja samega sebe s slabo prehrano npr. Niti ni tako slaba ideja pravzaprav a saj pove v čemu je težava...vse se vrti okoli denarja..zato se mirno zastrupljajmo dalje v imenu ekonomije.