Parlamentarni odbor za zdravstvo je razpravljal o problematiki obdavčitve sladkih in sladkanih brezalkoholnih pijač z vidika zdravstva. Na sejo je bila povabljena tudi Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), ki je proučila predlog zakona o davku na sladkor in sladila v brezalkoholnih pijačah. Na osnovi ugotovitev na ZPS sprejetje zakona podpirajo, saj številne raziskave, ki potekajo v državah, ki tovrstne obdavčitve že imajo, kažejo, da sistem deluje in ljudje kupujejo manj takih izdelkov. ZPS predlaga, da se polovica sredstev, zbranih iz predlagane višje obdavčitve, nameni za akcije ozaveščanja, spodbujanja in subvencioniranja zdravega načina življenja.
Na ZPS poudarjajo, da na potrošnikovo izbiro živil in pijač vplivajo številni faktorji, kot so znanje, oglaševanje, informiranje in ozaveščanje potrošnikov ter dostopnost in kupna moč. In prav nižja kupna moč ter prenizka ozaveščenost potrošnikov praviloma vodita v manj zdrave izbire živil in pijač. Zato je poleg uvedbe predlaganega zakona treba izboljšati tudi izobraževanje in ozaveščanje potrošnikov o potencialnih nevarnostih za njihovo zdravje ob uživanju (pre)sladkih pijač in na splošno ob nezdravem prehranjevanju.
ZPS že od leta 2009 dejavno podpira pobudo za uvedbo dajatev na "nezdrava" živila in pijače. Prepričani so, da z uvedbo predlaganega davka lahko dosežemo vrsto pozitivnih učinkov, torej ne zajezimo le kratkoročnega zmanjšanja uživanja tovrstnih pijač, pri katerem so po aktualnih raziskavah naši mladostniki v samem evropskem vrhu, ampak dolgoročno vplivamo na oblikovanje bolj zdravih prehranjevalnih navad. Te pa so najboljša preventiva pred boleznimi sodobnega časa, kot so debelost otrok, sladkorne bolezni, bolezni srca in ožilja.
Odbor za zdravstvo podpira višji davek
Z njihovim predlogom se strinjajo tudi člani odbora, ki podpirajo zakon o davku na sladke pijače, hkrati pa vladi predlagajo, da ob vložitvi zakona v postopek zagotovi delno namensko porabo teh sredstev za preventivne programe.
Predlog zakona, ki ga je pripravilo ministrstvo za finance, predvideva uvedbo davka na sladkor in sladila v brezalkoholnih pijačah. Davek na kilogram sladkorja v pijači bi znašal en evro, za maksimalno zakonsko dovoljeno vrednost sladila v pijači pa 20 centov. Ukrep naj bi v proračun letno prinesel od 14 do 16 milijonov evrov.
Prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin podpira takšen zakon, meni pa, da je 10-odstotna obdavčitev morda še prenizka. Opozoril je, da so nekatere druge države sladkor obdavčile tudi v drugih oblikah, kot so slaščice itd. Meni, da bi bilo morda treba prepovedati tudi oglaševanje sladkorja.
Predlagani davek ni novost v evropskem prostoru
Na ZPS poudarjajo, da predlagani davek ni novost v evropskem prostoru, konec koncev takšno obdavčitev predlaga tudi Bela knjiga Evropske komisije glede prehrane, prekomerne teže in s tem povezanimi tveganji, ki je bila sprejeta za obdobje od 2007 do 2013. Danska je na primer že uvedla višje davke na pijače z dodanim sladkorjem in slaščičarske izdelke, tudi Francija, Madžarska, Finska, Norveška in ZDA ter Hrvaška so obdavčile pijače z dodanim sladkorjem. Slovaška je izbrala drugačen pristop: z ukrepi neposrednega subvencioniranja sadja in zelenjave ter krompirja želi spodbuditi bolj zdravo prehranjevanje. Belgija, Irska, Romunija in Švedska pa so začele postopke za obdavčitev "nezdravih živil".
Se boste pridružili pobudi?
Greenpeace v Sloveniji v okviru pobude Ura Zemlje, ki bo v soboto, 23. marca, slovenski javnosti ponuja izziv, da če se vsaj 250 ljudi zaveže, da bo od zdaj en opravek tedensko namesto z avtomobilom opravilo peš, s kolesom ali javnim prevozom, bodo v Greenpeaceu na dan Zemlje, 22. aprila, pred svojo pisarno servisirali kolesa, kolesarjem pa bodo postregli z limonado.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.