
Prvak SD, ki je po neuradnih rezultatih na nedeljskih parlamentarnih volitvah dobila največ glasov, Borut Pahor, nadaljuje s pogovori o možni koaliciji. Potem ko se je že v sredo sestal s predsednikom Zares Gregorjem Golobičem in predsednico LDS Katarino Kresal, v četrtek pa imel dolg telefonskih pogovor še s prvakom SLS Bojanom Šrotom, se je točno opoldne dobil še s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem. Prvaka strank sta se sestala na sedežu stranke SD.
Predsednik DeSUS-a je po srečanju s prvakom SD zadovoljen. Predvsem zato, ker je bil na pogovor sploh povabljen. Po njem je povedal, da nista s Pahorjem ničesar dorekla ter da se nista pogovarjala o kadrovskih zadevah. "Tema sestanka niso bile kadrovske zahteve, ampak vprašanje, ali se lahko programsko uskladimo. Vemo, da se v stranki pojavlja mnenje, da je DeSUS draga stranka in da bo zahteven pogajalec, zato je prav, da imamo serijo pogovorov," je dejal predsednik DeSUS.
Pahor: Le neformalni sestanek
Najverjetnejši novi mandatar za sestavo vlade pravi, da je šlo tako kot pri vseh ostalih srečanjih ta teden za neformalni sestanek brez konkretnih dogovorov. Kot poudarja Pahor, bodo konkretni dogovori o prihodnji koaliciji mogoči šele po izdanem končnem poročilu o izidu volitev in ko se bo predsednik republike Danilo Türk "po svoji vesti in po posvetovanju s predstavniki poslanskih skupin odločil, komu bo dal mandat”.
Z Erjavcem sta po Pahorjevih besedah na današnjem sestanku ugotovila, "da je zavoljo zahtevnosti mandata, ki je pred nami, pomembno, da najprej in predvsem določimo vsebino koalicijske pogodbe ter vprašanja in pričakovanja, ki najbolj zanimajo DeSUS. Šele nato se bomo pogovarjali o kadrovskih vprašanjih," je dejal Pahor.

Predsednik SD se, kot je dejal, zaveda, da je pred Slovenijo zahteven mandat, prav tako problemi, "ki pa jih lahko ob dobrem in uspešnem delu vlade in sodelovanju vlade z opozicijo spremenimo tudi v razvojne priložnosti," je dejal. Pri tem se mu zdi zelo pomembno, da vlada v času, ko se približuje čas gospodarske negotovosti, svojo pozornost osredotoči predvsem na to, "da slovensko gospodarstvo ohrani in poveča raven svoje konkurenčnosti. Le to bo namreč zagotovilo večje plače in višje pokojnine," je dejal.
Zaradi časov, ki prihajajo, mora biti vlada po besedah predsednika SD kompetentna. Pri njeni sestavi se mu zdi nujno, da stranke najprej uskladijo programske točke, šele nato pa se pogovarjajo o tem, kdo bo zasedel kakšno mesto. Pri tem se mu ne zdi nujno, da predsedniki strank, ki bodo v koaliciji, dobijo mesto v vladi. Velika koalicija, v kateri bi sodelovala tudi SDS, pa se Pahorju ne zdi dobra rešitev.
Erjavčeve zahteve
Ni skrivnost, da si Erjavec želi v levosredinsko koalicijo, saj so si stranke programsko sorodne, a pod določenimi pogoji. Tako želijo enega ministra več kot najmanjša parlamentarna stranka, pomembno zanje je tudi vprašanje pokojnin. V primeru, da ne dobijo vabila za oblikovanje koalicije, je stranka DeSUS po mnenju njenega predsednika pripravljena iti v opozicijo. Prepričan pa je, da se to ne bo zgodilo, saj s svojimi sedmimi poslanci lahko močno vplivajo na oblikovanje vlade.
Ponovne koalicije s SDS si v DeSUS ne želijo. “Izidi še niso dokončni. A tudi če se razmerje med dvema največjima strankama spremeni, bi mi šli v levo koalicijo, ker ne vidim v tem trenutku druge možnosti. Ljudje so jasno izrazili, kaj želijo,“ pravi Erjavec in dodaja, da "obstaja interes, da se DeSUS pridruži levi koaliciji. Ljudje pričakujejo ta naš vstop. Bomo pa trd pogajalec“. Član DeSUS-a Franc Žnidaršič je ob tem dejal, da je bilo sodelovanje z Janezom Janšo najslabša možna izkušnja. Prepričan je, da bo nova vladna koalicija bolj prisluhnila njihovim zahtevam. "Ker slabše prisluhniti ne morejo," je poudaril in dodal, da je prejšnja oblast izgubila večino zaradi tega, "ker ni upoštevala tistega, kar je podpisala".
Pahor je v dneh po volitvah dejal, da še niso sprejeli dokončne odločitve o sodelovanju z DeSUS pri oblikovanju koalicije. Pojasnil je, da se bosta s prvakom DeSUS sestala, da izmenjata mnenja in "brez ambicije, da kakšno stvar dorečeta".
SLS in SMS ne diši opozicija z Janšo, ne koalicija z DeSUS

V levosredinsko koalicijo bi šli tudi SLS in SMS, a le v primeru, da tam ne bo DeSUS-a. V SLS+SMS se namreč bojijo, da bi se s petimi poslanci utopili v tako veliki koaliciji. Bojijo se namreč, da bi jih po štirih letih v levosredinski vladi doletela enaka usoda kot je na tokratnih volitvah NSi, ki je izpadla iz parlamenta. Po drugi strani pa niso navdušeni niti nad opozicijo z Janezom Janšo. Šrot in Pahor sta se sicer že pogovarjala, a o vsebini pogovorov ne želita govoriti. Prav tako Šrot ne želi govoriti o tem, kako bo stranka delovala v parlamentu. Kot pravi, bo odločal 250-članski glavni odbor stranke. A tukaj je še SMS, ki ima jasen cilj. Prepričani so namreč, da bi se bilo na morebitne pogovore o koaliciji smiselno odzvati.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.