Slovenci niso bili dobri predsedujoči Evropski uniji. To je nekakšna tiha ocena s Hrvaške, okoli katere vlada tihi konsenz, v komentarju danes piše hrvaški dnevnik Večernji list.
Vse, kar Evropa tolmači kot slovenske dosežke v šestmesečnem predsedovanju, je v tukajšnjem pogledu zasenčila drža, ki jo je Slovenija v tem času imela do Hrvaške. Slovenija je namreč po navedbah časnika dopustila nekaj, kar je nedopustno po pravilih EU. "Dopustila si je položaj predsedujoče koristiti za reševanje bilateralnega konflikta, v katerem polnopravna članica in država kandidatka nikakor nista v enakovrednem položaju."
Uradni Zagreb tega nikoli ni javno izrekel, a splošno prepričanje je bilo, da hrvaška pogajanja stojijo na mestu zaradi takšne drže Slovenije. Zato je hrvaška vlada zelo hitro zmanjšala pričakovanja do te predsedujoče in se osredotočila na Francoze, ki so v torek prevzeli predsedovanje, še piše Večernji list.
Slovensko-hrvaški odnosi so še naprej "korektni", a ta fraza ima le malo resnične vsebine. V krogu hrvaškega premiera Iva Sanaderja se več ne omenja prijateljstva s slovenskim kolegom Janezom Janšo, hrvaški predsednik Stipe Mesić pa se že nekaj časa ni srečal s slovenskim predsednikom Danilom Türkom. "Pasiven ali celo zadržan odnos Slovenije do predpristopnih pogajanj s Hrvaško je pustil slab pečat na meddržavnih odnosih, vendar pa je hrvaška politika ostala toliko razumna, da svojih frustracij ni selila v javnost."
Vinjete zavirajo pretok ljudi
Kar ni uspelo pokvariti slovensko nekonstruktivno predsedovanje, pa bi lahko pokvarile vinjete, nadalje ugotavlja Večernji list. Ta draga pristojbina za prehod skozi Slovenijo bo zmanjšala komunikacijo navadnih ljudi, ne nujno v političnem smislu, temveč tako da se bodo zmanjšali odhodi Hrvatov prek hrvaško-slovenske meje.
Medtem ko Slovenija od vinjet pričakuje v prvi vrsti proračunski priliv, bi jo uvedba te novosti lahko soočila tudi z neugodnimi posledicami samoizolacijskega obnašanja. Glede na to da ni tedenskih ali cenejših, temveč samo drage polletne in letne, so vinjete v nasprotju z osnovno evropsko idejo o prostem pretoku blaga in ljudi, kar ni le prepričanje na Hrvaškem temveč je tudi dokaj razširjena ocena v drugih članicah EU. "Če si je pri njih dvignila ugled v času predsedovanja, si Slovenija s takšnimi vinjetami ta ugled sedaj spodkopava," zaključi komentatorka.
Ankete govorijo drugače
Na spletni strani HAK-a (Hrvatski avto klub) so uporabnike spraševali, kaj menijo o uvedbi vinjet v Sloveniji. Rezultati ankete so pokazali, da je večina naklonjena vinjetam in da ne razmišljajo o uporabi alternativnih poti, kar je precej presenetljivo, glede na pisanje hrvaških medijev, kjer je večinoma zaslediti splošno nezadovoljstvo in jezo zaradi uvedbe vinjet. Na vprašanje, ali je uvedba polletne in letne vinjete v Sloveniji dobra odločitev, je velika večina glasovala v prid uvedbi (78,2 odstotka). Skupno število glasov je bilo 14.700.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.