Ministrstvo za notranje zadeve se je za poostren nadzor nad slovenskimi avtošolami odločilo, ker je inšpektorat v avtošolah ugotavljal vse več kršitev, ministrstvo pa je o pomanjkljivem delu avtošol prejelo tudi nekaj anonimnih prijav.
V poostrenem nadzoru je inšpekcija ugotavljala ustrezno število kandidatov in njihovo izobrazbo, materialne pogoje in ustrezno opremljenost vozil ter proces usposabljanja kandidatov, je pojasnil glavni inšpektor inšpektorata za notranje zadeve Roman Klopčič. Po njegovih besedah kar nekaj pomanjkljivosti ugotavljajo na področju usposabljanja kandidatov v avtošolah, zlasti v procesu teoretičnega usposabljanja.
Med drugim so ugotovili kršitve, ki predstavljajo razloge za sum za kaznivo dejanje ponarejanja listin, v treh primerih je inšpekcija o prekršku obvestila policijo. Pri inšpekcijskem nadzoru v enem primeru vozilo ni bilo tehnično brezhibno, v enem primeru je bila avtošola izbrisana iz evidence pravnih oseb.
Če je avtošoli v enem letu dvakrat izrečen ukrep začasne prepovedi opravljanja dejavnosti zaradi neizpolnjevanja tehničnih pogojev, ministrstvo začne postopek za odvzem licence. Hkrati po Klopčičevih besedah potekajo prekrškovni postopki, za katere je predvidena globa 400 evrov za pravno osebo. Za ostale tehnične pomanjkljivosti znaša globa najmanj 2000 evrov.
Direktor direktorata za notranje zadeve Dušan Vučko ocenjuje, da stanje v avtošolah ni najbolj zadovoljivo. Pred ministrstvom je tako po njegovih besedah naloga, da ugotovitve umesti v zakonodajni okvir. Analiza nadzora je pokazala, da je veliko tako imenovanih papirnatih prekrškov. Ob tem Vučko napoveduje, da bodo s poostrenim nadzorom nad avtošolami nadaljevali, saj je novembrski nadzor že pokazal rezultate. Od tedaj je namreč 18 izvajalcev samih predlagalo izpis iz registra avtošol. Prepričan je, da bo treba poostriti zlasti izobrazbene kriterije za učitelje vožnje.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.