Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je ugodila pritožbi novinarke Dela zoper odločitev zavoda za zaposlovanje. Novinarka je na podlagi zakona o dostopu do informacij javnega značaja zahtevala posredovanje podatkov tako iz evidence delodajalcev z negativnimi referencami na podlagi zakona o urejanju trga dela kot iz evidence na podlagi zakona o zaposlovanju in delu tujcev, vendar je informacijska pooblaščenca ugotovila, da zavod trenutno razpolaga samo z okrnjenimi podatki.
Zavod namreč v evidencah na podlagi zakona o urejanju trga dela in zakona o zaposlovanju in delu tujcev še ne vodi podatkov o kršitvah delodajalcev na področju davčne zakonodaje, izplačanih plač ter poravnanih obveznih prispevkov za socialno varnost, ker še ni vzpostavljena elektronska izmenjava podatkov med njim in Davčno upravo (Durs).
Pirc Musarjeva obenem ni sledila navedbam zavoda, da gre pri zahtevanih podatkih, s katerimi razpolaga zavod, za podatke, ki predstavljajo izjemo od prosto dostopnih informacij javnega značaja. "V konkretnem primeru namreč ni podana nobena izmed zakonsko določenih izjem, zaradi katerih se dostop do teh podatkov lahko zavrne. V danem primeru so obenem izražene tudi okoliščine, ki so v prid interesu javnosti za razkritje," je sporočila informacijska pooblaščenka. "Ne samo organ, v zvezi z izvajanjem svojih nalog, tudi javnost in predvsem potencialni iskalci dela imajo pravico vedeti, ali je delodajalec, pri katerem se nameravajo zaposliti, kršil delovnopravno zakonodajo," meni.
Glede dostopa do podatkov o pravnomočno ugotovljenih kršitvah delodajalcev na področju delovnopravne zakonodaje po mnenju informacijske pooblaščenke tako prevlada pravica vedeti nad interesom delodajalcev, da se omeji dostop do podatkov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.