Zaresovi poslanci bodo na torkovi izredni seji odbora za obrambo zahtevali pojasnilo, na podlagi katerih pravnih mnenj se je ministrstvo za obrambo odločilo, da ne bo prekinilo pogodbe s Patrio. Predlagali bodo tudi spremembo protikorupcijske klavzule, zapisane v pogodbi med ministrstvom in Patrio, ''ki bi se morala spremeniti tako, da je odstop od pogodbe poleg v primeru koruptivnih dejanj možen tudi v primeru koruptivnih dejanj zoper uradno dolžnost in javna pooblastila".
Kot je pojasnila vodja poslanske skupine Zaresa Cveta Zalokar Oražem, so že dlje časa prepričani, da bi bilo pogodbo med ministrstvom in Patrio oziroma Rotisom, kot njenim zastopnikom v Sloveniji, ''zaradi madežev, ki so padli na posel, in pomanjkanja sredstev smiselno prekiniti''. Na takšne njihove predloge so, kot je dejala, vseskozi dobivali pojasnila, da bodo izdelana določena pravna mnenja, ki naj bi ugotovila, kakšne bi bile lahko posledice takšne prekinitve, vendar mnenja do danes še niso bila izdelana. Zato jih zanima, na osnovi česa se je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič nedavno odločila, da se gre "v nadaljnje postopke in pogajanja" z Rotisom o nekaterih spremembah pogodbe.
V Zaresu bodo predlagali tudi sklep, da ministrstvo umakne stopnjo tajnosti z modela za ocenjevanje ponudb za nakup oklepnikov, prav tako pa tudi s poročila o pregledu in ocenjevanju ponudb. Menijo namreč, da gre za dokumente, "ki nimajo nobene zveze z izdajanjem skrivnosti".
Černač: Zadeva se ni premaknila nikamor
Na dokumente čaka tudi poslanec SDS Zvone Černač, ki ob obletnici začetka afere Patria ugotavlja, da "slovenski javnosti doslej niso bili predstavljeni nobeni dokazi glede konkretnih obtožb v aferi Patria". ''V letu dni po izbruhu afere Patria akterjem tega 'velikega poka' javnosti ni uspelo predstaviti niti enega dokaza.'' Prepričan je, da vladajoči koaliciji ustreza, da se afera nikoli ne razišče. ''Sedanja oblast zgodbo o patriah potrebuje za odvračanje pozornosti od aktualnih vprašanj. Če bi sedanja oblast resnično verjela v utemeljenost obtožb, bi pogodbo glede patrij prekinila.'' Kot razlog za to je navedel sklep državnega zbora iz septembra lani, v katerem državni zbor poziva ministrstvo za obrambo, da v primeru prvega potrjenega suma korupcije nemudoma uporabi protikorupcijsko klavzulo in prekine pogodbo o dobavi oklepnih vozil 8x8. ''V tem letu dni se kljub silnim naporom predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa in drugih akterjev zadeva ni premaknila nikamor,'' je opozoril.
Kot je poudaril, je "svoj del naloge v zadnjem času skušalo opraviti tudi računsko sodišče", kateremu pa se je "zadeva sfižila". Če bi bilo z nakupom patrij v resnici tako hudo, kot je bilo prikazovano, potem bi bilo normalno, da bi računsko sodišče podalo ustrezne ovadbe oziroma predloge tožilstvu, meni Černač. Poleg tega bi po njegovih besedah računsko sodišče v zgoraj navedenem primeru moralo ugotoviti ničnost pogodbe in zahtevati odgovornost vpletenih.
Na novinarsko vprašanje, ali stranka SDS podpira možnost, da se z vseh dokumentov glede oklepnikov 8x8 umakne oznaka tajnosti, je dejal, da SDS nima nobenih zadržkov glede tega, saj je "vse v rokah vladajoče koalicije".
Kaj bodo ugotovili na nujni seji odbora?
Jutri bo parlamentarni odbor za obrambo obravnaval poročilo računskega sodišča v zadevi Patria, iz katerega je razvidno, da ministrstvo ni ravnalo gospodarno pri nakupu oklepnikov. Ministrstvo ni izvedlo javnega naročila zaupne narave tako, da bi zagotovilo konkurenco med ponudniki tudi v fazi pogajanj, s čimer je omejilo pogajalsko moč, kar bi lahko vplivalo na izbor najugodnejše ponudbe in posledično zagotavljanje gospodarnosti nakupa, je ocenilo računsko sodišče. Prav tako ugotavlja, da kljub nakupu ne bomo dosegli Natovih standardov. Na ministrstvu odgovarjajo, da so nekaj ukrepov za izvedbo priporočil, ''nekaj rešitev pa smo že sprejeli''.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.