Podjetje, v katerem so zagoreli odpadki, si je danes ogledal okoljski minister Simon Zajc, nedolgo zatem, malo pred 18. uro, pa je v sortnirnici odpadkov zopet zagorelo. Na kraj dogodka je prišlo vseh deset gasilskih prostovoljskih društev, pa tudi ptujski gasilci. Zagorele so bale, v katere so zloženi odpadki, gasilci pa so jih lahko gasili samo s peno. Požar je sicer omejen, po koncu gašenja pa bodo postavili požarno stražo.
Pri gašenju požara sta zdravniško pomoč po naših podatkih potrebovala dva gasilca – eden se je poškodoval, drugi pa se je zastrupil z dimom.
"Ko bodo izpolnjeni pogoji za varno delo, bodo opravili ogled s katerim bomo ugotavljali vzrok požara in druge okoliščine", pa je sporočil Bojan Kitel s PU Maribor.
Zaenkrat še ni znano, kakšen je bil obseg požara in zakaj je zagorelo.
Okoljski minister na ogledu sortirnice, kjer je zagorelo minuli vikend
Okoljski minister Simon Zajc si je skupaj z lenarškim županom Janezom Krambergerjem ogledal posledice nedeljskega požara v sortirnici odpadkov, s katero upravlja podjetje Salomon. Okoljski inšpektorji so po njegovih besedah zadnji nadzor opravili januarja, ko ni bilo kršitev okoljevarstvenega dovoljenja. Čakajo še poročilo požarne inšpekcije.
Kot je ob tem napovedal minister, se bodo na podlagi poročila o zagotavljanju primerne požarne varnosti odločili, ali bo treba v okoljevarstveno dovoljenje vključiti še kakšne dodatne zahteve. "Ne želim se vnaprej opredeljevati. Ko bo poročilo znano, bomo sprejeli potrebne odločitve," je dodal Zajc.
Župan Kramberger je dejal, da so že nekaj časa opozarjali, da gre za objekt, za katerega bi bilo treba nekoliko bolje poskrbeti na področju odvažanja smeti, količine sprejetih odpadkov, smradu in ostalega, saj je to pri takem objektu pričakovano. Od vodstva podjetja zato pričakujejo, da bo naredilo korak naprej, več sodelovalo tudi z občino, nikakor pa ni njihov namen podjetju škodovati.
"Okoljsko dovoljenje je veljavno in tam je vse zapisano. Na občini ocenjujemo, da če bi procesirali takšne količine, kot so v dovoljenju zapisane, potem bi bila možnost za tovrstne dogodke manjša. Ob tem pa je vprašljivo, kako aktivno skrbijo za požarno varnost, saj hidranti in gasilni aparati niso dovolj," je dodal Kramberger.
Najverjetneje kriv samovžig
Za zdaj sicer vzroki za nedeljski požar po besedah Janeza Pavčnika, direktorja proizvodnje in logistike v podjetju Salamon, ki po Sloveniji zaposluje 800 ljudi, še niso znani. Kot je dejal, so bili že izključeni vsi ostali možni elementi, zato je neuradno do dogodka, ki jim je po nekaterih ocenah povzročil za okoli 250.000 evrov škode, prišlo zaradi samovžiga.
Glede napovedi ministra, da čaka še na požarno poročilo, je Pavčnik dejal, da se tega poročila ne boji, saj so izpolnjevali vse predpisane pogoje, z dodatnimi ukrepi pa bodo preprečili, da bi se kaj podobnega v prihodnje še zgodilo.
O očitkih s strani župana je dejal, da gre delno tudi za nepoznavanje problematike odpadkov. Občina je operirala z bistveno višjimi številkami količin odpadkov, kar pa po njegovem ne drži, saj jim okoljevarstveno dovoljenje na letni ravni dopušča 125.000 ton zbranih odpadkov.
Minister za okolje je ob tem opozoril, da se bo Slovenija v razmerah, ko tujina zapira svoj trg na področju odpadkov, morala lotiti iskanja rešitev za to, kako bomo poskrbeli za svoje smeti. Ne bo se namreč mogoče več zanašati na tujino, po njegovem mnenju pa je tudi pravilno, da vsaka država poskrbi zase, da nismo odvisni od drugih in da ne izvažamo odpadkov v države tretjega sveta, kjer okolje ni zaščiteno tako, kot bi moralo biti.
"Vsako leto pridelamo okoli 300.000 ton smeti, ki so primerne za sežig. In vsako dodatno leto čakanja pomeni toliko več odpadkov," je na vprašanje, koliko je ostalo časa za sprejem konkretnih rešitev, odvrnil minister in dodal, da so s postopki že začeli. Pričakuje pa, da bo interes o tem, ali jih to sploh zanima, prišel s strani lokalnih skupnosti.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.