Danes obeležujemo svetovni dan varstva živali, ki so ga leta 1931 določili na kongresu ekologov. Ta datum so izbrali, ker na ta dan goduje sveti Frančišek Asiški, ki je zagovarjal odgovoren in ljubeč odnos človeka do okolja in živali.
Društvo za osvoboditev živali je danes na Prešernovem trgu pripravilo miroljuben shod v podporo živalim. "V Društvu za osvoboditev živali in njihove pravice s shodom želimo ponovno opozoriti na slab položaj vseh živali v naši družbi," je povedal predsednik društva Stanko Valpatič. Ob tem je spomnil, da v Sloveniji letno ubijemo 30 milijonov živali, večinoma v klavnicah, okoli 100.000 jih pobijejo lovci, več tisoč pa v krutih poskusih v laboratorijih. To Sloveniji po njegovem nikakor ne more biti v ponos.
Človekova okrutnost do živali je v današnjem času po besedah Valpatiča dosegla še neslutene razsežnosti, saj milijoni živali brezupno životarijo v hlevih za množično vzrejo, nekatere do smrti mučijo v poskusnih laboratorijih, divje živali pa so žrtve primitivnega, neusmiljenega lova, ki ga vedno več ljudi odklanja. "Takšno stanje je potrebno spremeniti in Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice si prizadeva za to," je poudaril.
Kazen za mučenje
Najvišja predvidena kazen za mučenje živali za posameznika znaša od 200 do 800 evrov oziroma od 400 do 2.400 evrov za podjetnike, je povedal Matjaž Emeršič z Veterinarske uprave RS (Vurs).
Najvišja zagrožena kazen za tistega, ki surovo ravna z živaljo ali ji po nepotrebnem povzroča trpljenje, pa se po Kazenskem zakoniku, kot pravi Emeršič, kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do treh mesecev.
Kar se tiče zadostnosti višine kazni, na Vursu menijo, da je zavedanje odgovornosti pomembnejše kot izrečena globa, zato veliko truda vlagajo prav v ozaveščanje državljanov o dveh vrstah odgovornosti, ki jo imajo kot imetniki živali, to je o t.i. odgovornosti za dobro počutje živali in njihova dejanja.
"Pomen svetovnega dne živali je predvsem oznanjati velik pomen živali v človekovem življenju. Živali so prisotne na vseh področjih človekovega bivanja in delovanja, jih imamo za svoje družabnice, jih gojimo kot rejne živali in laboratorijske. Vsakršna uporaba živali in sobivanje človeka in živali pa se mora odvijati na način, ki ni nevaren za človeka in ne prizadene dobrobiti živali," meni Emeršič.
Da bi v slovenski javnosti utrdila takšen način razmišljanja, je Vurs poleti izvedla medijsko akcijo z naslovom "Moja žival, moja odgovornost", ki je bila v javnosti zelo dobro sprejeta. Kmalu načrtujejo še več podobnih akcij. Prva je na vrsti knjižica o odgovornem lastništvu psa, katere izid bo predvidoma v začetku prihodnjega leta.
Pri zaščiti živali se bodo v Vursu po besedah Emeršiča v prihodnjem letu osredotočili na pripravo zakonodaje na področju prevoza živali in spremembi pravilnika o zaščiti hišnih živali. Kmalu se obeta tudi razprava o spremembi evropske zakonodaje na področju zaščite živali pri zakolu in ubijanju zaradi zatiranja kužnih bolezni.
Vurs vse imetnike živali in vso ostalo javnost poziva, da se zavedajo svoje odgovornosti do živali skozi vse leto in ne samo 4. oktobra.
Türk: Humana in pravična družba
Predsednik republike Danilo Türk je ob svetovnem dnevu varstva živali voščil vsem članicam in članom Društva za osvoboditev živali in njihove pravice. Ob tem je izrekel zahvalo vsem, ki s številnimi aktivnostmi skrbijo za izvajanje zakona o zaščiti živali, in vsem tistim, ki so dejavni pri varstvu okolja in ohranjanju narave.
Kot je zapisal v pismu, se lahko samo družba, ki ima v celoti izostreno skrb za varovanje vsega živega, imenuje "humana in pravična družba". Kot je dejal, se tudi s pomočjo aktivnega delovanja civilne družbe Slovenija hitreje približuje temu cilju.
"Samo če bomo delovali skupaj, lahko resnično omilimo trpljenje živali po vsem svetu. Najbližji korak k temu je podpora mednarodne deklaracije za blaginjo živali," pa so zapisali pri Svetovni organizaciji za varstvo živali (WSPA).
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.