Slovenija

Slab načrt ustavil gradnjo onkologije

Maribor, 10. 02. 2009 11.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ministrstvo za zdravje je predčasno ustavilo razpis za gradnjo onkologije v Mariboru. Po mnenju ministra bi bil tako načrtovani projekt neobvladljiv in težko preverljiv.

Ministrstvo za zdravje je razpisni postopek za gradnjo onkologije in radioterapije v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor predčasno ustavilo. UKC Maribor je imel namreč zagotovljena manj kot dva milijona evrov sredstev od potrebnih 30 do 40, pripravili niso niti naložbenega programa, ki je zakonsko nujen za tak razpis, poroča Delo.

Poleg tega UKC Maribor sočasno razpisuje toliko nezdružljivih stvari, da je razpis "padel", še preden se je sploh iztekel rok za prijave morebitnih ponudnikov, piše Delo. Rok za oddajo ponudb na razpis, ki je bil objavljen decembra, se je sicer uradno iztekel v ponedeljek.

Razpisa za mariborsko onkologijo po mnenju Miklavčiča v tem trenutku ni mogoče racionalno izpeljati.
Razpisa za mariborsko onkologijo po mnenju Miklavčiča v tem trenutku ni mogoče racionalno izpeljati. FOTO: Tomaž Ungar

Minister za zdravje Borut Miklavčič je za Delo povedal, da na ministrstvu poskus iskanja arhitekta, projektanta, gradbenika, električarja, strojnika ter ponudnika, monterja in vzdrževalca zahtevne medicinske opreme z enim razpisom, narejenim brez investicijskega programa in brez sredstev, potrebnih za izvedbo naložbe, ocenjujejo kot nerazumljivega in nesprejemljivega.

Po prepričanju ministra bi bile zlasti finančne posledice tako načrtovanega projekta neobvladljive in tudi težko preverljive. "Ko bi prihajalo do zapletov z vedno novimi aneksi in finančnimi zahtevami, bi bilo odgovorno ministrstvo in nihče drug, zato si kaj takega ne moremo dovoliti," je pojasnil minister.

Ministrstvo ta razvojni projekt, pomemben za slovensko zdravstvo, sicer še vedno podpira, vendar po besedah ministra ocenjujejo, da v tem trenutku tega razpisa ni mogoče racionalno izpeljati. So pa mariborski bolnišnici že predlagali, kako bi projekt, postavljen v ustrezne zakonske okvire, lahko izvajali naprej.

Projekt je odobrila nekdanja ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič.
Projekt je odobrila nekdanja ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič. FOTO: Dare Čekeliš

Pravna in investicijska služba na ministrstvu sta v zadnjih nekaj tednih pospešeno iskali možnosti za čim bolj modro in uresničljivo izvedbo projekta, ki ga je odobrila prejšnja ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič z izdajo pooblastila vodstvu UKC Maribor 13. oktobra in sklepom o začetku oddaje postopka javnega naročila 19. novembra lani. Projekt bo med prednostnimi nalogami ministrstva, upoštevali ga bodo tako v rebalansu proračuna za letošnje leto kot tudi v načrtu razvojnih programov do leta 2012. Spremenili pa se bodo postopki, ki ne bodo smeli več vsebovati "elementov monopolizma".

Tako bo pri javnem naročilu za mariborsko onkologijo v ponovljenem poskusu poskrbljeno za ločene razpise – drugače od prvotno načrtovane izvedbe projekta, v kateri naročnik zahteva, da bi za tako raznovrstna in v osnovi nezdružljiva dela vsak ponudnik pripravil eno samo ponudbo, in to "na ključ", kar naj bi bilo po prepričanju pravnih predstavnikov ministrstva nemogoče.

V prvotni razpisni dokumentaciji je naročnik od ponudnikov zahteval, da v 54 dneh pripravijo zelo kompleksno ponudbo, ki bi zajemala tudi geološko raziskavo tal in strokovno oceno vpliva bližnje železnice na delovanje občutljive opreme v načrtovanem onkološkem centru.

Poleg tega je razpis od ponudnikov zahteval, da izdelajo projekt za gradnjo objekta z vsemi obrtniško-gradbenimi deli, vključujoč vsa potrebna dovoljenja, da oddajo tudi ponudbo za nabavo in montažo občutljive medicinske opreme in drugo, ponudba pa bi morala biti izdelana "na ključ", brez vnaprej zagotovljenih sredstev za posamezne faze investicije, še piše Delo.

Številni morebitni ponudniki so po navedbah časnika ocenjevali, da so bili zahtevki v razpisu "pisani na kožo konkretnim podjetjem". Posebej sporno se zdi, da so gradbeniki, ki so pred oddajo ponudbe morali dobiti še ponudbo proizvajalca oziroma dobavitelja opreme, prejemali odgovore, ki so jim onemogočali oblikovanje ponudbe. Pri tem so bili deležni pojasnil, po katerih naj bi se podjetje, ki zaprošene ponudbe ni želelo posredovati, s "konzorcijskimi partnerji dogovorilo zgolj za nastop na ekskluzivni ravni".

Direktor UKC Pivec zavrača trditve, da je bil postopek vodenja javnega naročila neustrezen.
Direktor UKC Pivec zavrača trditve, da je bil postopek vodenja javnega naročila neustrezen. FOTO: Kanal A

Direktor UKC Maribor Gregor Pivec pa je po poročanju Dela zavrnil trditve, da je postopek vodenja javnega naročila neustrezen in za spremembo razpisnih pogojev ni prav nobene potrebe. "Tako menijo tudi potencialni ponudniki, saj nas v zakonsko predpisanem roku niso opozorili na kakršno koli pomanjkljivost razpisne dokumentacije. Noben potencialni ponudnik ni v za to določenem roku spodbijal njene vsebine," je še pojasnil Pivec. Časnik sicer piše, da so to po njihovih informacijah storili (vsaj) trije ponudniki, medtem ko naj bi se jih na razpis prijavilo osem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

helecu
10. 02. 2009 16.36
Miklavčič definitivno dobro ne dela. Povprašajte o njegovi zapuščini na ZZZS-ju. Njega boli za rakave bolnike, njega zanima samo plačilna lista 5. v mesecu. Njega še delavci na ZZZS-ju niso zanimali, pol ga bodo pa rakavi bolniki in razpisi. Samo jaz tako pravim: "vsi smo iz mesa in krvi in nihče ni nesmrten ali pa večno zdrav. Za vsakega pride njegov čas in pokora." And time is running fast.
Drhal
10. 02. 2009 14.36
Ma ti kr voli, spremenilo se pa ne bo neč. Je treba grmade delat pa vile brusit, ne pa volit!!!!!
petdan
10. 02. 2009 14.22
Onkološki bolniki se bodo torej še desetletja vozili v Ljubljano. V mladi državi Sloveniji štejercev skoraj ni ali pa so v zelo majhnem številu zastopani v naših vladah. Ne vem zakaj se mi volilci potem sploh čudimo temu, da je problem vedno takrat ko gre za velike investicije na Štajerskem in v Pomurju. Imamo polovično avtocesto, da deluje mariborska bolnišnica v hudih razmerah je splošno znano in zakaj se ne bi onkološki bolniki še vnaprej vozili v belo Ljubljano? Konec temu stanju lahko naredimo le volilci, če bomo v bodoče v oblastne organe volili ljudi, ki se bodo zavzemali za našo regijo in ne samo za lastne privilegije ...
finec
10. 02. 2009 13.59
Kolikor vem, je do sedaj UKC Maribor izpeljal vse začete investicije uspešno. Zakaj potem dvomi? Ali pa obstaja strah, da se bodo v gradnjo vključili ljublanski "strokovnjaki".
silva24
10. 02. 2009 13.25
Vsaj eden dobro dela.
-1107-
10. 02. 2009 13.00
bravo, čestitam
-1107-
10. 02. 2009 13.00
jezek_teka_teka
10. 02. 2009 12.07