Predstavniki sindikatov v skupščini ZZZS so v uvodu današnje seje predlagali umik točke o varčevalnih ukrepih v zdravstvu z dnevnega reda. Ker predlog ni dobil zadostne podpore, so predstavniki sindikatov zapustili sejo. Pred njihovim odhodom jih je minister za zdravje Borut Miklavčič pozval, naj glasovanja ne obstruirajo, saj ni potrebe po takih potezah.
Predstavniki aktivnih zavarovancev v skupščini so kritični do nekaterih ukrepov iz svežnja: in sicer do čakalnih dni (da bi bil torej zavarovanec v primeru bolniške odsotnosti upravičen do bolniškega nadomestila šele po določenem številu dni doma) in omejevanje trajanja pravice do bolniškega nadomestila.
Skoraj 170 milijonov evrov primanjkljaja
ZZZS ob predlogu varčevalnih ukrepov sicer poudarja, da je bilo njihovo temeljno vodilo, naj se obseg pravic in dostopnosti zavarovanih oseb do zdravstvenih storitev bistveno ne spremeni ob nespremenjeni prispevni stopnji za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Opozarjajo, da projekcija finančnega poslovanja zavoda za 2009 napoveduje primanjkljaj v višini 169,81 milijona evrov. V primeru nesprejetja kakršnih koli varčevalnih ukrepov na ZZZS ocenjujejo, da bi dolg ZZZS do konca leta 2011 znašal že 292 milijonov evrov.
Zato je po ocenah zavoda treba v letošnjem letu prihraniti 39,5 milijona evrov izdatkov ali pa pridobiti dodatne vire, v letu 2010 pa za 104,1 milijona evrov.
Skupščina ZZZS ima 45 članov, od tega jih je 20 predstavnikov delodajalcev, 25 pa predstavnikov zavarovancev. Med delodajalci štiri člane predlaga vlada, med predstavniki zavarovancev pa imajo 15 mest sindikati, sedem upokojenci, dva invalidi, enega pa kmetje.
Ministra pred skupščino ZZZS pričakala gruča sindikalistov
Približno 30 predstavnikov sindikatov je pred začetkom seje skupščine ZZZS pričakalo ministra za zdravje Boruta Miklavčiča in ga pospremilo do vhoda v dvorano. Sindikalisti so s seboj nosili table z napisi, da bodo varčevalni ukrepi ZZZS vzeli revnim in dali bogatim.
Minister za zdravje Borut Miklavčič je skupščino ZZZS v svojem nagovoru opozoril, da "časi niso pravi za tako obstruiranje razprave". "Kriza ne bo obšla obveznega zdravstvenega zavarovanja. Skupščina mora biti odgovorna in najti soglasje o razmerju med obsegom razpoložljivih sredstev in pravicami," je poudaril.
Poleg tega je sindikatom očital "dvojno vlogo" – eno, ko so se pogajali o plačah v zdravstvu, ki so povzročile luknjo v zdravstveni blagajni, in drugo, ko se zdaj postavljajo za pravice zavarovancev. Okrcal je tudi ZZZS, ki bi po njegovem mnenju lahko bolj nadzoroval, kam se namenja denar, in opravil nadzor tistih izvajalcev, ki porabijo največ denarja. "Prinesel sem vam paket ukrepov, ki je za obvezno zavarovanje težek 2,2 milijona evrov, ker se je ministrstvo pogajalo s Krko in Lekom za znižanje cen statinov. O tem bi se lahko že lani pogajal zavod," je dejal Miklavčič.
Neffat: Zadeve bomo poskušali redefinirati
"Poskušali bomo zadeve redefinirati, dati mogoče na skupni imenovalec. Mogoče je bilo res premalo časa in pogovorov, a nekaj je treba narediti. Ukrepi so še drugi, ni samo ta o bolniških. Zato se tako zelo čudimo ravnanju sindikatov, saj so danes obstruirali vse predlagane ukrepe, kar je popolnoma nelogično," je povedala po seji skupščine zastopnica delodajalcev v skupščini Branka Neffat. Ta ocenjuje, da je šlo pri današnji obstrukciji predvsem za izkazovanje moči sindikata.
Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je po prekinitvi poudaril, da je zanj zaupanje skupščine glavno in da čuti popolno zaupanje njenih članov. "Od kar vodim Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), je dobiček narasel na 130 milijonov evrov in prav zato se lahko bolj v miru pripravljamo na varčevalne ukrepe," je odgovoril na novinarsko vprašanje, ali meni, da še uživa njihovo podporo.
Na vprašanje, kdaj je "skrajni rok" za uveljavitev varčevalnih ukrepov, ki jih predlaga zavod, je Fakin pojasnil, da "za nekatere je to takoj, vendar pa smo za letošnje leto že predlagali znižanje cen zdravstvenih storitev za 2,5 odstotka. Če vlada to sprejme, v letošnjem letu ne bo izgube. Smo proaktivni in iščemo stranske poti," je pojasnil.
Glede očitka ministra za zdravje Boruta Miklavčiča, da se ZZZS ne pogaja dovolj glede cen zdravil, je Fakin dejal, da "ni čisto tako". "Pri nas to delamo kar naprej, a na sistemski način in ne ad-hock s posameznimi ponudniki. To pomeni, da ko oblikujemo spomladansko in jesensko listo zdravil, nanjo uvrstimo tiste, ki nam dajo ugodnejše cene. To je lani prineslo okoli šest milijonov evrov prihrankov, prejšnja pa kar 25 milijonov evrov," je pojasnil minister.
Glede dogovora s Krko in Lekom o znižanju cen statinov, ki ga je dosegel minister, pa Fakin pravi, da je vsekakor dobrodošel in da je zavod vesel vsake pomoči od zunaj.
Glede spornih čakalnih dni je predstavnica delodajalcev v skupščini Tatjana Čerin po koncu skupščine pojasnila, da je trenutno strošek nadomestil, ki ga nosijo delodajalcev, okoli 400 milijonov evrov letno, 4 milijoni, o čemer se je govorilo danes, pa so le strošek ZZZS. "Vsak dan je v bolniški odsotnosti okoli 35.000 do 40.000 ljudi. Izgubljenih je 11 milijonov delovnih dni."
Prav zato si delodajalci želijo odpreti razpravo o tem: "Treba se je vprašati, ali so te številke realne in ali so prihranki možni," je dejala Čerinova in ob tem opozorila, da so se bolniške odsotnosti v zadnjih letih povečale.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.