Skupnost socialnih zavodov Slovenije je pozvala zaposlene v domovih za starejše in zavodih za odrasle s posebnimi potrebami, da danes ob 13.30 za 15 minut zapustijo prostore domov oziroma zavodov in s tem izrazijo nestrinjanje s stanjem skrbi za starejše. Protesta so se po njihovih ocenah udeležili zaposleni v približno 70 zavodih po vsej Sloveniji. "Upamo, da bodo naše zahteve uslišane," nam je povedal Denis Sahernik, v. d. sekretarja Skupnosti.
S tihim protestom so zaposleni tako "mirno, a jasno in odločno zahtevali konec samovolje pristojnih, neustreznih, nestrokovnih in nedoslednih navodil ter sistemske diskriminacije starejših," so povedali v skupnosti.
"Navkljub zagotovilom odločevalcev, da se starejšim namenja posebna pozornost ter da je dostojno in kakovostno življenje v starosti njihova prednostna naloga, so konkretni in učinkoviti ukrepi na tem področju redki. Domovi za starejše so epidemijo pričakali povsem zasedeni in kadrovsko podhranjeni, pri skrbi za preprečevanje in zajezitev širjenja virusa Sars-CoV-2 pa ostali prepuščeni sami sebi," so opozorili.
Kot so poudarili v začetku tedna, ministrstvo za zdravje ni oblikovalo enotne in strokovno utemeljene strategije za preprečevanje širjenja novega koronavirusa v domovih za starejše. Opozorili so, da so domovi za starejše epidemijo pričakali povsem zasedeni in kadrovsko podhranjeni, pri preprečevanju in zajezitvi širjenja koronavirusa pa so ostali prepuščeni sami sebi. Kot so navedli, so že marca ministrstvu za zdravje predlagali osamitev vseh stanovalcev s koronavirusno boleznijo 19 na drugih lokacijah, kar se je v tujini izkazalo kot dobra praksa.
"Domovi za starejše se tako vseskozi soočajo ne le z izzivi, ki jih prinaša nov in slabo poznan virus, temveč tudi s številnimi navodili in zahtevami pristojnih, ki se nenehno spreminjajo in ne upoštevajo najboljših domačih in tujih praks," so pojasnili.
Kaj zahtevajo?
Na svoji spletni strani so v Skupnosti socialnih zavodov našteli tudi svoje zahteve. Med drugim "takojšnjo prekinitev samovolje ministrstva za zdravje, ki o domovih za starejše in njihovih stanovalcih odloča brez dialoga, brez upoštevanja podanih predlogov in pripomb ter dostikrat celo brez vsakega odziva nanje."
Kot pravijo, je nedopustno, da se o domovih in stanovalcih odloča brez in mimo njih, z metodo brezprizivnih ukazov. "Nič o nas in naših stanovalcih brez nas! Ne bomo molčali ob prizadevanjih, da se izniči ves razvoj institucionalnega varstva starejših v Sloveniji v zadnjih letih ter da se domove pod krinko boja proti virusu preoblikuje v poceni negovalne bolnišnice," so ostri.
Zahtevajo tudi dosledno osamitev vseh stanovalcev s covidom-19 zunaj domov za starejše. Poudarjajo namreč, da v samih zavodih nimajo ustreznih prostorov za izolacijo ter niso usposobljeni in registrirani za bolnišnično zdravljenje in oskrbovanje velikega števila obolelih za novih virusom. "Domovi za to nimajo niti ustrezne medicinske opreme niti dovolj številčnega kadra, ki bi bil v skladu z zakonodajo usposobljen za zdravljenje in oskrbo," so poudarili.
Pričakujejo tudi ustrezno zdravljenje stanovalcev v bolnišnicah, enotno in strokovno utemeljeno strategijo za preprečevanje širjenja novega koronavirusa v domovih za starejše, takojšnjo objavo navodil za izplačilo kriznih dodatkov zaposlenim v domovih in hitro nakazilo sredstev izvajalcem. Poleg tega pa od vlade zahtevajo tudi pokritje dodatnih stroškov (stroški dela, materiala in drugih stroškov, ki so nastali zaradi epidemije) v okviru drugega paketa interventnih ukrepov.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.