Slovenski študenti so poskrbeli za še eno odlično novico. Skupina pod vodstvom Romana Jerale s Kemijskega inštituta, ki je v zadnjih nekaj letih dosegla izjemne uspehe na svetovnem tekmovanju raziskovalnih projektov iz sintezne biologije (iGEM) in pobrala večino nagrad, je zdaj nominirana za prestižno nagrado World Innovation Award, ki jo podeljuje Svetovna mreža za tehnologije (The World Technology Network, WTN). Še več, nominaciji sta dve – ekipa je nominirana na področju biotehnologije za raziskovalne dosežke v okviru tekmovanja iGEM, Jerala pa kot posameznik na področju zdravja in medicine.
"Mislim, da je to zelo velika stvar, predvsem če pogledamo nagrajence prejšnjih let. Gre za zelo ugledno družbo. Ali pa če pogledamo organizatorje, med katerimi je revija Time, Forbes, Cnn, Science ...“ razlaga Jerala, vidno ponosen na dosežek. "Te nagrade podeljujejo za dosežke, ki bodo najbolj verjetno najbolj vplivali na prihodnost.“
Dobitniki prejšnjih let sestavljajo res elitno druščino. World Innovation Award, ki jih podeljujejo od leta 1998, so med drugim prejeli Facebook, Apple, Skype, Google, Toyota, pa Craig Venter (človeški genom), Tim Berners Lee (svetovni splet), Linus Torvalds (Linux), Michael Graetzel (sončne celice), Al Gore (klimatske spremembe), seveda vsak za svoje področje.
Nominirance navadno predlagajo prav prejšnji dobitniki. Kdo je nominiral ekipo slovenskih študentov in njega, Jerala ne ve.
Na vprašanje, kaj jim bo prinesla nagrada, če jo dobijo, odgovori, da gre predvsem za prestiž. Neposrednih finančnih koristi ni, res pa je, da to odpira številna vrata, možnosti sodelovanj, spoznavanj potencialnih investitorjev in drugih raziskovalcev, še pove Jerala.
Možnost zmage ostaja uganka, saj za zdaj ne poznajo niti svoje konkurence. Seznama nominirancev namreč še niso objavili. "Predvsem v kategoriji skupin je zelo težko zmagati, saj so prejšnja leta nagrade pobirale velike gospodarske družbe, ki imajo letno milijarde dolarjev prometa. Kar se tega tiče, smo gotovo palček,“ nam še pove Jerala.
Za primerjavo, lansko leto so na področju biotehnologije nagrado podelili podjetju Alnylam, ki ima v rokah ključne patente za tehnologijo interferenčne RNA, za katero je bila leta 2006 podeljena Nobelova nagrada, in ki obeta preboj v zdravljenju številnih bolezni.
Bi bila zmaga zgodovinski dogodek? "No ja,“ se nasmehne, "to je mogoče malce pretirano, bi bila pa kar velika stvar.“ A vendarle. Za Slovenijo bi bil gotovo zgodovinski dogodek, saj bi kot 'palček' pometli z vrhunskimi raziskovalci z vsega sveta, pa tudi sicer bi bil presedan, če bi nagrado številnim farmacevtskim družbam speljala skupina študentov.
Nagrade bodo razglašene 25. junija v New Yorku.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.