Pod geslom "Nič tišine do svobodne Palestine!" je danes na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani potekal protest, ki so se ga udeležili predvsem študenti in študentke in izrazili podporo Palestincem.
Kot so sami zapisali, so danes zasedli fakulteto, da bi ljubljansko univerzo pozvali k opredelitvi dogajanja v Gazi, kjer se po njihovem mnenju izvaja genocid. "Zavzemamo se za objektivno pravico do obstoja, samouprave in dostojanstva vseh ljudi in ob tem obsojamo kakršna koli dejanja, katerih namen je uničiti določen narod, njegovo zgodovino in njegove zmožnosti živeti v miru, avtonomno in brez strahu pred izbrisom z obličja planeta."
V sklopu protesta so pozvali tudi k prekinitvi institucionalnih vezi z izraelskimi univerzami in podprli študente v drugih državah, ki so v preteklih dneh že zasedli kampuse in univerze. "Univerza v Ljubljani še vedno ni prekinila sodelovanja z Izraelsko univerzo Bar Ilan, čeprav smo to od nje zahtevali že več kot mesec dni nazaj na okrogli mizi s Stephanie Westbrook iz gibanja "Boycott, divest and sanction", na Vseslovenskem shodu za svobodno Palestino in prek elektronske pošte," so zapisali pri Listi demokratičnega študentstva, ki se je pridružila študentski zasedbi in dodali, da so izraelske akademske ustanove globoko vpletene v izraelski režim naseljenskega kolonializma in apartheida. Napovedali so, da bodo študentje pritisk stopnjevali.
Univerza v Ljubljani: Na krovni ravni nimamo sklenjenega nobenega mednarodnega institucionalnega sporazuma
Na pozive k prekinitvi institucionalnih vezi z Izraelom so se popoldne odzvali na Univerzi v Ljubljani. Zapisali so, da "univerza v Ljubljani nima na krovni ravni sklenjenega nobenega mednarodnega institucionalnega sporazuma z inštitucijami iz Izraela."
Kot navajajo, imajo sporazume sklenjene nekatere njihove članice, a so ti že potekli ali pa jih niso obnovili. Tako januarja letos medicinska fakulteta ni podaljšala sporazuma s Hebrejsko fakulteto v Jeruzalemu. "V okviru projekta Erasmus+ Chemoinformatics+ z Univerzo v Bar Ilanu iz Izraela Univerza v Ljubljani oz. Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo UL (UL FKKT) sodeluje zgolj posredno," so še zapisali na največji univerzi pri nas in dodali, da je ljubljanska univerza pred dvema mesecema obsodila nasilje in pozvala k premirju.
"Kot akademska skupnost smo še posebej opozorili na popoln izbris izobraževalne infrastrukture, od osnovnošolskega do univerzitetnega izobraževanja. Pridružil smo se pozivom k takojšnjemu premirju v Gazi in kot člani mednarodne akademske skupnosti izrazili podporo ukrepom, ki bi prebivalcem Palestine čimprej omogočili vsaj osnovno izobraževalno strukturo," so zapisali na Facebook strani. Izjavi se je pridružila tudi Fakulteta za družbene vede, kjer je danes potekal protest.
Po izjavi Univerze je Fakulteta objavila še svojo izjavo, v kateri so izpostavili, da so na fakulteti vedno podpirali vse miroljubne protestne aktivnosti, usmerjene v zagotavljanje miru in strpnosti v medčloveških odnosih ter da z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje in poslabšanje humanitarnih razmer v Gazi.
Tako kot univerza so tudi na fakulteti izpostavili uničevanje izobraževalne infrastrukture in neupoštevanje pozivov iz mednarodne skupnosti. Obsodili so tako neupoštevanje pozivov k prekinitvi nasilja v Gazi, kot zajetje talcev.
Skupina intelektualcev s peticijo vlado poziva k priznanju Palestine
"Dovolj je bilo sprenevedanja ob neznosnem čakanju. Slovenija mora takoj priznati Palestino. Priznati jo mora v roku nekaj tednov, najkasneje do konca letošnjega maja, kolikor lahko najdlje trajajo procedure," so zapisali v peticiji z naslovom "Priznajte Palestino in odstopite!". Če priznanja v tem času ne bo, bi morala Golob in Fajon odstopiti, menijo podpisniki, med katerimi je prvi podpisnik Boris Vezjak.
Poudarili so, da odlašanje priznanja Palestine s strani vlade ni več mogoče ne sprejemati ne gledati. "Odlaganje na 'primeren trenutek' in 'ugodne okoliščine', kot se je izrazil predsednik vlade Robert Golob, je nedopustna hipokrizija," so dodali.
Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so marca sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne. Podpisniki peticije so spomnili tudi na nedavne izjave ministrice Fajon, ki je dejala, da boljšega trenutka za priznanje Palestine kot v kratkem ne bo več ter da smo zdaj na točki, ko ni vrnitve in da si Palestina to zasluži.
"Prišel je ta zdaj! Izrael je začel kopensko ofenzivo na Rafo. Že osem mesecev preštevamo civilne žrtve, v Gazi je umrlo že skoraj 15.000 otrok, vsak dan spremljamo krvavo morijo, lakoto in kršitve mednarodnega humanitarnega prava," so opozorili in se vprašali, kaj vse se še mora zgoditi, da bi bila odločitev o priznanju Palestine lažja.
"Obstaja meja, ko moramo državljanke in državljani jasno povedati: dovolj je nesuverenega obnašanja naših politikov, klanjanja tujim centrom moči in obenem poniževanja našega razuma," so še dodali.
KOMENTARJI (433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.