Državni zbor je slovesno razglasil vpis pravice do pitne vode v ustavo. Od 68 navzočih poslancev jih je za glasovalo 55, proti ni bil nihče. Glasovanja so se vzdržali v SDS in NSi.
V ustavo je tako vnešen nov 70.a člen, ki določa, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago. V ustavi je odslej zapisano tudi, da oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev država zagotavlja neposredno in neprofitno prek samoupravnih lokalnih skupnosti.
"Odločitev je bila skrbno pretehtana in je pokazala, da smo v bistvenih trenutkih več kot sposobni preseči medsebojne razlike in narediti nekaj, kar se ne bo zapisalo samo v ustavo ampak tudi v zgodovino države. Da bi ta dosežek tudi slovesno obeležili, da skupaj nazdravimo s kozarcem naše, bistre in dobre slovenske vode," je ob razglasitvi dejal predsednik državnega zbora Milan Brglez.
Matej T. Vatovec (ZL) je ob tem poudaril, da je, čeprav se zdi pravica do pitne vode samoumevna, kapital žejen večjega profita in da se voda spreminja v tržno blago, ki si ga lahko privoščiš le, če ga plačaš. Opozoril je, da je upravljanje z vodo v nekaterih občinah (Kamnik, Ormož) že v zasebni lasti in da oskrbovanci tam za pitno vodo plačujejo več.
"Nespametno podeljevanje koncesij nas je privedlo v položaj, ko je ta zapis postal nujnost. Danes bomo pokazali, da se Slovenija zmore zoperstaviti nenasitnim apetitom kapitala in mešetarjenju z osnovnimi dobrinami. A voda ni edina javna dobrina, ki jo ogroža apetit kapitala. Javno zdravstvo in šolstvo, delavske pravice in standardi, čisto okolje, vse to vidi kapital kot neizkoriščena področja, zato bo treba v ustavo dodati še dodatne varovalke," je dejal Vatovec.
"Današnja odločitev je lahko tudi spodbuda za druge države. Sami lahko sprejmemo še tako pogumne okoljske odločitve, a če sosedi in prijatelji ne bodo storili enako, bomo soočeni z enakimi problemi. Zato upamo, da bo tudi zunanja politika znala ustrezno zagovarjati ta vpis v ustavo," pa je menil Jan Škoberne iz SD.
Da bomo sedaj imeli v ustavo zapisano še eno pravico, ki sama po sebi ne pomeni zagotavljanja pitne vode, pa je opozorila Iva Dimic (NSi). Nesprejemljivo se ji zdi, da bi izključili možnost podelitve koncesije domačim ali tujim družbam. "S tem bi to področje, ki dobro deluje, v celoti prepustili državi. Država mora ohraniti lastništvo nad vodnimi viri. Če so torej pravila jasno določena, je vseeno, kdo je upravljalec s pitno vodo," je dejala in opozorila, da se sedaj ukinja tudi vaške vodovode.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.