Slovenija

Skrajšuje se obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca

Ljubljana, 01. 03. 2022 05.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Skrajšuje se obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca, in sicer s 30 na 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar na največ 80 dni v koledarskem letu. Enako bo veljalo za samostojne podjetnike, ki sami nosijo breme stroškov zaradi bolniške odsotnosti.

Novo ureditev določata noveli zakonov o delovnih razmerjih in zdravstvenem zavarovanju, ki ju je DZ sprejel 26. januarja.

Spremembe je pripravila skupina poslancev s prvopodpisanim Markom Bandellijem (SAB), ki je ob potrjevanju novel v DZ spomnil, da delodajalci, samostojni podjetniki, obrtniki, kmetje in samozaposleni v kulturi že vrsto let pozivajo k spremembi veljavne zakonodaje. Z njihovo uveljavitvijo se bo po njegovih besedah zmanjšalo prekarno delo, izboljšal položaj samozaposlenih in finančno razbremenilo gospodarstvo, to pa bo pozitivno vplivalo na njegovo konkurenčnost.

Skrajšuje se obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca
Skrajšuje se obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca FOTO: Dreamestime

Bandelli je priznal, da se bodo izdatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za izplačilo bolniških nadomestil povečali, a je dodal, da bodo lahko dolgoročne finančne posledice novele zakona celo manjše. Izboljšano zdravstveno stanje samozaposlenih lahko na dolgi rok pomeni manjšo obremenitev zdravstvene blagajne, je pojasnil.

Vlada je v mnenju glede predlaganih rešitev zapisala, da jih ne podpira, toda po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveta Uršiča jim s strokovnega vidika ni mogoče nasprotovati. "Z vidika delavca ne prinaša bistvenih sprememb," je dejal ob potrjevanju novel v DZ. Obseg pravice delavca do nadomestila plače se namreč ob upravičeni odsotnosti z dela ne spreminja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Important notice
01. 03. 2022 16.06
Sedaj, ko je konec covida....
Principat
01. 03. 2022 13.38
+4
najboljše je biti prišvasan na državne jasli in potem pametovati
Rožice že odcvetajo
01. 03. 2022 09.07
+7
Po mojem bi se moralo tudi ločiti samozaposlene. Velika razlika je, če je samozaposleni fizični delavec, kot npr. fasader, polagalec ploščic, avtomehanik, ipd., ali pa doma piše romane, oblikuje nakit, ilustrira knjige, ipd. Eni v času slabega počutja resnično fizično niso sposobni za delo.
APOKALIPSA21
01. 03. 2022 08.47
+3
Edino pravilno, še krajša bolniška v breme delodajalca in ne ponavljajoča. Iz prve roke lahko povem, da sem zaradi zdravnika-ce in zaposlenega kot podjetnik moral zapreti družbo. Zaposleni imel 24 del. dni dopusta in nato 6 mese. bolniške z prekinitvijo vsak mesec na bolniški 1-2 dni nazaj na delo in ponovno bolnoška. Pri razgovoru pri osebnemu zdravniku-ci pa fini izgovor-vsi podatki o pacientu so tajni. Ta dotični pacient ima za celo mapo kartonov na katerem so zabeležene bolezni predvsem sklepov . Delavec se je sam pohvalil, imam same takšne bolezni v sklepih, ki so težko dokazljive. Ampak je pa lahko prostovoljni gasilec, član planinskega društva, član lovske družine itd. Zraven tega simulanta so bili še 3-je zaposleni, ki so si poiskali enako delo pri drugih delodajalcih. Ko sem jim pokazal strošek mesečni strošek simulanta je bil možen samo ta odgovor: za njega pa nebomo delali.
Uporabnik1921539
01. 03. 2022 08.23
-1
Kaj ima delidajalec z zdravstvenim zavarovanjem in kritj cesarkoli iz tefa basliva?Placijemo zaposleni in delidajalci ZZZS pa....lezi na nasem denarju
Kr_eden_jagr
01. 03. 2022 08.06
+12
Sploh ne razumem logike, da je zaposlen en dan v breme delodajalca! Če smo zaposleni zavarovani, potem naj te zavarovalne primere pač plača zavarovalnica