Ministrstvo za pravosodje na svojih družbenih omrežjih v petek pričelo z objavo videoposnetkov, v katerih bo v ospredju predstavitev Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS).
'Vsaka država potrebuje zapore'
Organ v sestavi ministrstva je uvodoma predstavil generalni direktor Bojan Majcen, ki je podal iztočnico o poslanstvu in viziji uprave ter glavnih razvojnih načrtih za prihodnost. "Dejavnost izvršujemo na 14 lokacijah po državi. Vizija slovenskega zaporskega sistema je predvsem v smeri humanega, modernega in resocializacijsko usmerjenega zapora. Ko nekdo vstopa v zapor, se že z njim ukvarjamo in ga pripravljamo na življenje po prestani kazni. Vsa ta dinamika, tako v varnostnem kot v tretmanskem smislu, močno vpliva na življenje znotraj zaporov in širšo varnost državljanov v naši državi," je dejal.
Po evropskih in svetovnih statistikah spadamo med države z najmanj zaprtimi na 100.000 prebivalcev, kljub temu pa se država sooča z dvema ključnima problemoma – prezasedenost, predvsem moških zaporov, in pomanjkanje kadra. "Cilji, ki jih zasledujemo v naslednjih letih, sta dve novogradnji – Dobrunje, moški zapor, ki bo imel kapaciteto 388 oseb, in izgradnja ter dogradnja ženskega zapora na Igu, in pa seveda tudi izobraževanje in usposabljanje zaposlenih. Pričenjamo s postopkom ustanavljanja akademije, katere cilj je dvigniti izobrazbeno raven zaposlenih pravosodnih policistov, izboljšati njihov status in nenazadnje tudi ugled v družbi."
Opomnil je še, da vsaka država, čeprav se morda sliši kruto, potrebuje zapore, saj je treba zagotoviti varno življenje za državljane.
V nadaljevanju bodo zaposleni v zavodih za prestajanje kazni zapora predstavili različne vidike dela z zaprtimi osebami – predstavljeno bo tako delo pravosodnih policistov kot strokovnih delavcev – svojo zgodbo o življenju v zaporu pa bodo za javnost osvetlile tudi zaprte osebe.
“Z objavo kratkih videoposnetkov se želimo v sodelovanju z ministrstvom za pravosodje predstaviti širši javnosti, da bolje spozna naše delo in poklice, ki opravljajo delo v zaporih. Predstavitev velja tudi kot povabilo za prijavo na prosta delovna mesta,” so ob tem pojasnili na URSIKS.
Kazenski zakonik določa, da država s kaznovanjem varuje temeljne vrednote in načela pravnega reda, vzpostavlja zavedanje storilca kaznivega dejanja in drugih o nedopustnosti izvršitve kaznivih dejanj, predvsem pa ob spoštovanju človeškega dostojanstva in osebnosti storilca kaznivega dejanja omogoča, da se storilcu z ustrezno sankcijo omogoči dostojna vključitev v skupno družbeno okolje.
"V URSIKS zagotavljamo izvrševanje prostostnih sankcij in pripora. Prostostne sankcije vključujejo prestajanje kazni zapora, mladoletniškega zapora, vzgojnega ukrepa oddaje mladoletnika v prevzgojni dom in nadomestnega zapora. Ob tem omogočamo možnost resocializacije zaprtih oseb v družbo. Obravnavo zaprtih oseb organiziramo tako, da posameznike usposabljamo za življenje na prostosti in jih odvračamo od ponavljanja kaznivih dejanj, da bodo po prestani kazni lahko živeli po veljavnih pravnih in moralnih normah."
Trenutno je v slovenskih zaporih in v prevzgojnem domu skupno zaprtih preko 1.350 oseb, za njih pa na 14 različnih lokacijah zavodov za prestajanje kazni zapora in prevzgojnega doma s prizadevnim delom vsakodnevno skrbijo zaposleni: pravosodni policisti, strokovni sodelavci – pedagogi, socialni delavci, psihologi, inštruktorji; medicinsko osebje in drugi profili zaposlenih, ki skupaj zagotavljajo vse vidike nemotenega delovanja ter varne slovenske zapore, s čimer je varnejša celotna družba.
Vabijo vas, da jih v prihodnjih tednih spremljate ter skozi zgodbe zaposlenih in zaprtih pogledate za rešetke slovenskih zaporov.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.