Odsek Trojane - Blagovica na skupno 230 kilometrih avtoceste med Mariborom in Koprom bodo uradno odprli v petek prihodnji teden, promet po novem 8,2-kilometrskem odseku bo stekel dan kasneje. Najprej s celjske, nato pa še z ljubljanske smeri, so na današnji potujoči novinarski konferenci povedali predstavniki Družbe za avtoceste v RS (DARS).
Z odprtjem novega odseka se bo za 9,4 kilometra podaljšala prevozna razdalja, za katero uporabniki plačujejo cestnino na cestninski postaji Kompolje. Cestnina na med Trojanami in Ljubljano bo za 100 tolarjev dražja in se bo v novi višini začela zaračunavati prihodnjo soboto. Hitrost na celotnem odseku bo omejena na 100 kilometrov na uro.
Na ljubljanski strani predora Podmilj - drugi od obeh predorov na odseku - izvajajo še dodatne ukrepe na opornem zidu, na obeh straneh predora Trojane je treba položiti še vrhnji sloj asfalta, pri čemer izvajalce ta čas ovira deževno vreme. "Dokončati je treba še protihrupno ograjo," je povedal direktor DARS za področje tehnične priprave in izvedbo del Abdon Peklaj.
V predorih - trojanskega so začeli graditi leta 2000, Podmilj pa 2002 - zaključujejo nameščanje elektro-strojne opreme ter sistema za vodenje in nadzor prometa. Sisteme po besedah direktorja projekta predora Trojane pri DDC Marka Žitnika že sproti testirajo, še pred odprtjem pa bodo v predorih izvedli tudi požarno vajo.
Po petkovem odprtju odseka bo priključek dvopasovne ceste v Blagovici zaprt do vključno 5. septembra, v tem času pa bodo izvajalci zgradili še cestninsko postajo. Cestnina za teh 8,7 kilometra razdalje bo znašala 100 tolarjev.
Gradnja odseka Trojane - Blagovica, enega prometno najpomembnejših odsekov, je bila zaradi geološko in geomehansko raznolikega terena med najzahtevnejšimi v Sloveniji.
Manj kot tretjina sicer 8,2-kilometrskega odseka poteka po avtocestni trasi, medtem ko je preostali del speljan prek sedmih viaduktov v skupni dolžini 2,1 kilometra, dveh mostov ter skozi predora Trojane in Podmilj.
Investicijska vrednost celotnega odseka je po potrjenem načrtu znašala 60,2 milijarde tolarjev (po cenah na december 2002), v DARS pa ocenjujejo, da bodo avtocesto dokončali za 49 milijard tolarjev.