Revščina je velika težava, pred katero si Slovenija in vlada zatiskata oči meni poslanec SNS Srečko Prijatelj.
Podražitve povečujejo revščino
Pred dnevi smo bili priča prvemu valu podražitev osnovnih življenjskih potrebščin, njihova cena pa naj bi se še zvišala. Z rastjo cen in dvigom inflacije se dviguje tudi stopnja revščine v Sloveniji, najbolj na udaru pa bodo socialno najšibkejši sloji, ki večino svojih prihodkov namenijo za hrano in položnice, meni Prijatelj.
Revščina bo povzročila nemire
Zaradi vse večje revščine v državi Prijatelj ne izključuje tudi večjih socialnih nemirov. Slovenija prihodnje leto predseduje EU, če se socialne razmere ne bodo uredile, se zna zgoditi, da bodo pred DZ in vlado prihodnje leto protesti, kar pa ne bi radi videli, je poudaril poslanec SNS.
Država bi morala imeti nadzor nad cenami
Prijatelj ocenjuje, da je država tista, ki bi morala imeti ključno vlogo na področju oblikovanja cen. Tako bi moralo kmetijsko ministrstvo kmetom že ob setvi zagotoviti odkupno ceno pridelkov, poleg tega pa bi moralo to ministrstvo več delati na črpanju sredstev iz EU in poskrbeti za pravočasno izplačevanje subvencij kmetom.
Ker v Sloveniji ni nobene usklajenosti na področju oblikovanja cen, se cene osnovnih življenjskih potrebščin dvigujejo v nebo, ob tem pa kujejo visoke dobičke zgolj nekateri posamezniki oz. njihova podjetja, je poudaril Prijatelj.
Statistični podatki so zastareli
Prijatelj je mnenja, da ne bi smeli spregledati, da so statistični podatki o revščini v Sloveniji zastareli, saj je nemogoče dobiti uradno statistiko o številu ljudi, ki v tem letu živijo pod pragom revščine. Zadnji uradni podatki so za leto 2004 in kažejo, da pod pragom revščine živi 12 odstotkov ljudi. Po letu 2004 so se zaradi rigorozne zakonodaje, ki jo je sprejela sedanja vlada, socialne razmere zelo poslabšale.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.